Zbliżają się wakacje i większość z nas już planuje gdzie się na nie wybrać. Może wcale nie musimy szukać daleko, aby znaleźć coś niezwykłego. Możemy na przykład wybrać sąsiadującą Słowację i zwiedzanie pięknych jaskiń, które są jednymi z najcenniejszych dóbr naturalnych naszych południowych sąsiadów.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa
Jest to jedna z największych lodowych jaskiń w Europie, przez wzgląd na jej unikalny wygląd została wpisana na listę UNESCO. Jaskinia znajdująca się w parku narodowym Słowacki Raj, na zboczu szczytu Duca, na wysokości 971 m n.p.m. Jest długa na 1232 m, które pokonujemy w 45 minut a średnia temperatura tam panująca waha się w granicach -3,8° do 0,5 ° C, dlatego nawet w lecie wybierając się na zwiedzenie, trzeba ubrać się dosyć ciepło.
Demianowska Jaskinia Wolności
W dolinie Demianowskiej znajduje się wielki system kresowy, a jaskinia Wolności jest jego wizytówką zaliczaną do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Jaskinie cechują piękne nacieki w różnych kolorach, a także okazałe jaskiniowe jeziorka. Wybierając się do jaskini wolności mamy możliwość wyboru dwóch tras zwiedzania dłuższej 2150 m (100 minut) oraz krótszej 1150 m (60 minut). W jaskini panują temperatury w granicach 6,1°-7°C, ale trasy zwiedzania są dosyć długie, dlatego warto się na to przygotować.
Demianowska Jaskinia Lodowa
Również w dolinie Demianowskiej znajduję się druga co do wielkości jaskinia lodowa na Słowacji. Ta jaskinia, która znana była już w średniowieczu mierzy prawie 2,5 km, jednak do zwiedzania udostępnione jest około 850 metrowa trasa. Pięknie prezentuje się dolna część jaskini z wodospadami i lodowymi naciekami. Temperatura w niej nie przekracza 0° C a czas zwiedzania wynosi około 45 minut.
Ochtińska Jaskinia Aragonitowa
Znajduje się na południowym stoku Rudaw Słowackich, jest jedyną aragonitową jaskinią w Europie środkowej i jedną z kilku na świecie, z tego względu została wpisana, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sama jaskinia nie należy do największych, ale rozmaite formy aragonitowe sprawiają, że będziemy mieli co podziwiać. Trasa wynosi zaledwie 230 m i pokonujemy ją w 30 minut.
Jaskinia Domica
Znajduje się na Płaskowyżu Silickim i jest kolejną jaskinią wpisaną na listę UNESCO. Główną atrakcją turystyczną Domicy jest spływ jaskiniową rzeką Styks. Do wyboru mamy dwie trasy zwiedzania 1180m, którą pokonuje się w 60 minut i 780m, której czas zwiedzania to 45 minut. Jaskinia jest także domem ponad półtora tysięcznej grupy nietoperzy, reprezentującej 16 gatunków.
Jaskinia Gombasecka
Ta jaskinia również znajduje się na Płaskowyżu Silickim, jej 530 metrową trasę pokonuje się w 30 minut. Najbardziej interesujące w tej jaskini są cienkie nawisy w kształcie piórek, które osiągają nawet 3 metry długości. Poza tym interesująca jest również Marmurowa Komnata, która cechuje się stożkowatymi stalagmitami. Co ciekawe jaskinia ta jako pierwsza została wykorzystana do speleoterapi, stosowanej do leczenia chorób dróg oddechowych.
Jaskinia Ważecka
Jaskinia znajdująca się na skraju Kotliny Liptowskiej oraz Tatr Niższych. Jest znana głównie z racji bogactwa paleontologicznego. W jaskini można podziwiać liczne kości niedźwiedzia jaskiniowego, który wymarł około 15 tysięcy lat temu. Poza tym jaskinia bogata jest w rożne formy naciekowe oraz stalagmity i stalaktyty. Udostępnione 235 metrów, pokonuje się w 25-40 minut
Odwiedzając Słowackie jaskinie warto jest także zwrócić uwagę na znajdujące się w Tatrach Niskich Jaskinie Martwych Nietoperzy, Jaskinię Bystrzyńską. A także jeżeli jesteśmy w innych rejonach Słowacji Jaskinię Zła Dziura, Jaskinię Beliańską, Jaskinię Harmaniecką, Jaskinię Jasową, Jaskinię Krasnogórską oraz wiele innych dostępnych dla turystów jaskiń. Naprawdę jest w czym wybierać i gdzie się nie pojawimy, to z pewnością pozostawi to w nas miłe wspomnienia. Wstęp do większości jaskiń waha się w granicach 4 – 7 € dla dorosłych i odpowiednio taniej dla dzieci i młodzieży szkolnej.
fot. Wikipedia