Wrocław - piękna stolica Dolnego Śląska

Breslau, Vratislav, Vratislavia, Boroszlo, Brassel, Wrocław. Wiele jest nazw określających to niezwykłe miasto położone w południowo-zachodniej Polsce.
/ 30.03.2011 07:32

Breslau, Vratislav, Vratislavia, Boroszlo, Brassel, Wrocław. Wiele jest nazw określających to niezwykłe miasto położone w południowo-zachodniej Polsce. Nie bez powodu wspominam niemiecką, czeską, łacińską, węgierską, czy pochodzącą z dialektu śląskiego nazwę. Wrocław jest świetnym przykładem miasta wielokulturowego, miasta, nad którym przez wieki zmieniało się zwierzchnictwo państw.

W 1000 roku Wrocław stał się stolicą diecezji wrocławskiej (warto wspomnieć, że było to jedno z czterech biskupstw w Polsce). Najazdy mongolskie, zwierzchnictwo czeskie, a później pruskie, a także obleganie miasta przez wojska napoleońskie poczyniły ogromne zmiany. Wrocław był spalony, niejednokrotnie odbudowywany, zmieniany, rozbierano nawet fortyfikacje dookoła miasta. Największe piętno na planie miasta odcisnęły walki w 1944 roku pomiędzy Wehrmachtem, który stworzył we Wrocławiu twierdzę (Festung Breslau) a Armią Czerwoną. W wyniku tych starć prawie trzy czwarte miasta zostało zniszczone. Po wojnie Wrocław został przyznany Polsce.

Odwiedzając dzisiejszy Wrocław można poczuć specyficzną atmosferę miasta łączącego w sobie tradycje polskie, niemieckie i czeskie. Chodząc uliczkami Rynku słychać radosny gwar międzynarodowych rozmów – polskich, niemieckich, angielskich, czeskich, rosyjskich, a nawet japońskich.

Rozpoczynając zwiedzanie Wrocławia warto wybrać się na Rynek. Jest on zbudowany na planie kwadratu, charakterystycznego dla średniowiecznej zabudowy. W centrum znajduje się Ratusz, późnogotycka budowla. Wokoło placu mieszczą się liczne, zabytkowe kamienice. Nieopodal znajduje się Plac Solny – średniowieczny plac targowy, powstały około XIII wieku. Będąc w centrum miasta nie można zapomnieć o Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldyńską, a także o Panoramie Racławickiej znajdującej się niedaleko Kościół Świętego Wojciecha, czy Muzeum Narodowym. Ważnym miejscem w planie każdej wycieczki jest Ostrów Tumski, najstarsza część Wrocławia zasiedlona już w IX wieku. Na Ostrowie Tumskim znajduje się Archikatedra św. Jana Chrzciciela, a także Rezydencja Arcybiskupa Wrocławskiego. Idąc stamtąd w stronę Dworca Kolejowego, mijamy Wzgórze Partyzantów. Jest to pozostałość dawnej fortyfikacji miasta. Obecnie znajdują się tam restauracje i kluby muzyczne.

Dużą atrakcją turystyczną są wrocławskie krasnale, znajdujące się w różnych miejscach miasta. Figurek przybywa od 2001 roku. Cieszą się one niezwykłą popularnością, są nawet organizowane wycieczki szlakiem krasnali. Jako jedne z pierwszych powstały: Szermierz przy gmachu Uniwersytetu, Rzeźnik na Starych Jatkach, Syzyfki na Świdnickiej, pracz przy Moście Piaskowym, czy Wypłatnik pobierający pieniądze z bankomatu dla krasnali przed Bankiem Zachodnim WBK. Miłośników ciekawostek na pewno zainteresują tunele i labirynty znajdujące się pod miastem. Wokół tego tematu narosło wiele tzw. urban legends, które odnoszą się do zwierzchnictwa niemieckiego nad Wrocławiem.

Jeśli zależy nam na odpoczynku na świeżym powietrzu, dobrym pomysłem będzie wybranie się do Ogrodu Botanicznego, Zoologicznego lub Japońskiego, położonego na terenie Parku Szczytnickiego. Ogród Japoński ma swój niepowtarzalny charakter, który dzięki nawiązaniu do japońskiej sztuki ogrodowej tworzy niesamowite wrażenie. Stąd niedaleko już do modernistycznej Hali Stulecia, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2009 roku odbywały się tam m.in. mecze Mistrzostw Europy w koszykówce. Mówiąc o terenach Parku Szczytnickiego nie można pominąć Pergoli i Fontanny Multimedialnej. Jest to obszerny teren stawu z największą w Polsce fontanną. Pokaz świateł i muzyki tworzą niezapomniane wrażenia. Zimą fontanna zmienia się w lodowisko.

Jeśli po zwiedzaniu miasta będziemy zmęczeni, ale nadal głodni wrażeń, czekają na nas atrakcje nocnego życia rozrywkowo-imprezowego. Wrocław ma świetnie rozwiniętą bazę hoteli, restauracji, kawiarni, i dyskotek. Liczne kluby, puby i restauracje znajdujące się wokół Rynku stanowią źródło zabawy wśród Wrocławian oraz ich gości. Nie jest to jednak jedyne miejsce nocnych wypraw po klubach. Dużo atrakcyjnych miejsc do wyboru na piątkowe i sobotnie wieczory znajdziemy w Pasażu Niepolda przy ulicy Ruskiej.

Wyjazd do Wrocławia pozwoli przyjemnie spędzić czas, dostarczy niezapomnianych wrażeń. Może być także początkiem wycieczki po całym województwie dolnośląskim, gdyż i ono posiada co niemiara ciekawych i wartych uwagi miejsc.

Fot. Natalia Szczepaniak, wikipedia, pik.wroclaw.pl

Redakcja poleca

REKLAMA