Wenecja Prowansji na majowy weekend

Weekend majowy to czas, gdy spragnieni słonecznych promieni spędzamy każdą wolną chwilę na łonie natury. Pomysłów na wypoczynek jest wiele: wyjazd nad morze, wyprawy w góry czy też kilkudniowy wypad do malowniczych małych miasteczek.
/ 25.04.2008 23:34
Weekend majowy to czas, gdy spragnieni słonecznych promieni spędzamy każdą wolną chwilę na łonie natury. Pomysłów na wypoczynek jest wiele: wyjazd nad morze, wyprawy w góry czy też kilkudniowy wypad do malowniczych małych miasteczek.

Na te miłe chwile odpoczynku z domieszką lekkiej ekstrawagancji polecam kilkudniowy wyjazd do Port Grimaud – zwanej również francuską Wenecją. Ta malownicza wioska na lagunie znajduje się nad brzegiem Morza Śródziemnego, sąsiadująca z modną stolicą Prowansji - St. Tropez.Wenecja Prowansji na majowy weekend

Dlaczego francuska Wenecja? Port ten posiada osobliwy architektoniczny styl, z licznymi kanałami i mostami. Wystarczą klapki, kapelusz i lekkie odzienie i możesz pływać małą łódką lub motorówką przez cały dzień. Czarujący klimat tworzą małe kamieniczki, do których można dostać się tylko drogą wodną. W ciągu dnia, gdy ciepłe słońce spowija bladoróżowe mury, mieszkańcy i turyści spędzają czas na przepięknych plażach półwyspu St. Tropez, miejsca eleganckich kąpielisk, odwiedzanych przez ikony świata mody i showbiznesu.

Późne popołudnie to najlepszy czas na spacer po typowo prowansalskim starym miasteczku oraz malowniczym porcie. Gdy zbliża się zmierzch swój koncert rozpoczynają cykady. Towarzysza nam podczas kolacji w typowo francuskim stylu. Do każdego tarasu, gdyż temperatura pozwala na biesiadowanie na świeżym powietrzu, przybijają mniejsze i większe łódki. Zaczynają się rozmowy, dyskusje przy prawdziwym czerwonym winie, a przede wszystkim przy różowym, który jest marka tego regionu. Oczywiście na wstęp do francuskiej kuchni śródziemnomorskiej zapraszają świeże ostrWenecja Prowansji na majowy weekendygi, które codziennie rano można dostać na targu rybnym. Oprócz nich mieszkańcy tego regionu polecają homary i langusty, naturalne afrodyzjaki na prawdziwy francuski wieczór.

Jednak nie tylko kuchnia przyciąga rzesze wysublimowanych turystów do tego malowniczego miejsca. Spokój, szum morza oraz typowo żeglarski styl życia to magnesy, które gwarantują wspaniały wypoczynek nie tylko wiosną, ale także w okresie letnim. Jednak wtedy temperatury są bardzo wysokie.

Z Grimaud można wybrać się na wycieczkę m.in. do pobliskiego Saint-Tropez, do Saint-Maxime czy do dwóch niezwykle malowniczych miasteczek Gassin i Ramatuelle. Droga do nich jest kręta i stroma. Mimo tego krajobraz jest przepiękny. Wjeżdżając na samą górę do miejscowości Ramatuelle nie sposób ominąć wzrokiem widoków z lazurową wodą w tle. Błękitne morze, po którym powoli poruszają się białe jachty, to uczta dla naszych doznań. Kolacja w małej restauracyjce z pewnością będzie zwieńczeniem udanej wyprawy do perełki francuskiej Prowansji.


Agnieszka Pyrzanowska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)