Udany urlop

Po całym roku ciężkiej pracy nadeszło lato, a wraz z nim upragniony, długo wyczekiwany urlop. Urlop to dla wszystkich zapracowanych jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie. Pewnie już od dawna masz wszystko zaplanowane. A czy będzie on naprawdę udany, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. My dajemy kilka wskazówek, aby całe szaleństwo związane z wyjazdem nie popsuło Ci tych najwspanialszych dni w roku.
/ 02.07.2007 12:40
Po całym roku ciężkiej pracy nadeszło lato, a wraz z nim upragniony, długo wyczekiwany urlop. Urlop to dla wszystkich zapracowanych jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie. Pewnie już od dawna masz wszystko zaplanowane. A czy będzie on naprawdę udany, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. My dajemy kilka wskazówek, aby całe szaleństwo związane z wyjazdem nie popsuło Ci tych najwspanialszych dni w roku.

Pakowanie z głową

Pakowanie przed podróżą nie należy do rzeczy łatwych. Najczęściej bierzemy ze sobą zbyt wiele rzeczy, czasami czegoś bardzo brakuje. Na kilkutygodniowe wakacje wcale nie musisz zabierać ze sobą połowy szafy. Ważne, by było wygodnie, praktycznie no i oczywiście modnie i kobieco.
  • Nie zabieraj zbyt dużo bielizny osobistej - zawsze przecież można ją uprać.
  • Spakuj po kilka bawełnianych koszulek - z rękawkami i na ramiączkach.
  • Zabierz ze sobą kilka cieplejszych rzeczy, zwłaszcza jeśli masz zaplanowany urlop w Polsce - z pogodą nigdy nie wiadomo.
  • Weź sukienkę, spódniczkę, szorty, dwie pary spodni – w tym z pewnością będziesz chodzić najczęściej.
  • Nie bierz zbyt dużo wieczorowych kreacji, z pewnością wystarczą dwie sukienki, w których zabłyśniesz podczas romantycznego wieczoru.
Nie zapomnij także o bagażu podręcznym który przyda Ci sie podczas podróży. Może to być plecak lub mała torba. Koniecznie spakuj do niego podręczne kosmetyki, tabletki przeciwbólowe, wodę, ewentualnie jakieś przekąski.

Świeżość w podróży

Gdy podróż trwa kilka godzin, zwłaszcza w czasie upału, w nieklimatyzowanym pojeździe, ciężko zachować świeżość. Zapewnią ją trzy rodzaje wilgotnych chusteczek zamkniętych w szczelnych opakowaniach. Przeznaczonymi do demakijażu oczyścisz twarz z potu i kurzu, chusteczkami do rąk, nasączonymi antybakteryjnym żelem - odświeżysz dłonie bez wody i mydła. Dzięki chusteczkom do higieny intymnej będziesz miała uczucie czystości przez cały dzień.

Bezpiecznie w podróży

Aby bezpiecznie dojechać i wrócić z wakacji, musisz koniecznie przestrzegać przepisów. Wypadki drogowe to główna przyczyna śmierci turystów w różnych częściach świata. Jazda w pasach bezpieczeństwa jest już w wielu regionach normą. Podobnie jest z przewożenie dzieci ważących mniej niż 18 kg w specjalnych fotelikach na tylnym siedzeniu.
Jeżeli planujesz długą podróż, nie zawadzi zaopatrzyć się w części zamienne. Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić samochód, czy aby nie ma żadnych usterek.

Bezpiecznie nad wodą
Wypoczynek nad wodą często kończy się tragedią. Dlatego też warto przestrzegać pewnych zasad, aby urlop nie zakończył się tragicznie.
  • Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.
  • Nie skacz do wody na głowę, jeśli nie wiesz, jak jest głęboko i jakie jest dno.
  • Po obfitym posiłku odpocznij chwilę, zanim wejdziesz do wody.
  • Jeśli przebywasz nad wodą wraz z dzieckiem, miej je cały czas na oku.
  • Nie przeceniaj swoich możliwości pływackich. Lepiej nie wypływaj sam na środek jeziora.
  • Nie wypływaj zbyt daleko w morze, chyba że woda przypomina taflę jeziora. Kiedy są fale, w pewnej odległości zaczynają one raczej odpychać od brzegu i bardzo trudno jest wrócić.
  • Kąpiąc się w jeziorze lub w morzu wieczorem lub w nocy, zachowaj szczególną ostrożność, kąp się w grupie i blisko brzegu.
  • Na plaży strzeżonej stosuj się do zaleceń ratowników i regulaminu kąpieliska. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, czerwona - zakaz kąpieli, brak flagi na maszcie - kąpielisko nieczynne, a zatem nie należy się w tym miejscu kąpać. Jeśli kąpiel jest zabroniona, najwyraźniej są ku temu powody.

Bezpieczne opalanie
Wymarzone letnie słońce sprzyja długiemu leniuchowaniu nad wodą. Bo czy jest coś przyjemniejszego niż kąpiel w falach lub wygrzewanie się na piasku? Opalenizna, czyli to, co dla wielu jest warunkiem udanego urlopu i powodem do dumy po powrocie z niego.
Przedawkowanie promieni słonecznych powoduje oparzenie słoneczne. W kilka godzin po opalaniu pojawia się bolesny rumień, a czasem nawet pęcherze, które goja się pozostawiając ciemne przebarwienia. Równocześnie może dojść do ogólnego przegrzania organizmu czyli udaru cieplnego. Objawami udaru cieplnego są: ból głowy, temperatura, uczucie ogólnego rozbicia. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności.
Bezpieczne opalanie się polega na stopniowym przyzwyczajaniu skóry do coraz większych dawek słońca. Aby piękna letnia opalenizna nie przerodziła się w poparzenia, przestrzegaj pewnych zasad:
  • Połącz pobyt na słońcu z aktywnością fizyczną.
  • Bardzo ważne jest, by szczególnie troskliwie chronić dzieci przed działaniem promieniowania UV.
  • Unikaj słońca od 11.00 do15.00 po południu.
  • Noś nakrycia na głowę, najlepiej z szerokim rondem.
  • Stosuj kosmetyki z filtrami UVA/ UVB o współczynniku min. 15; posmaruj się kremem z filtrem ochronnym na 20-30 minut przed wyjściem na słońce – krem musi mieć czas na wniknięcie w skórę, by ją chronić oraz powtarzaj smarowanie kremem co dwie godziny.
  • Kąpiąc się, stosuj filtry wodoodporne, czyli takie, które chronią przed słońcem także w wodzie (na głębokość jednego metra dociera 50 % promieni UV-B i 77 % UV-A)
  • Nie żałuj kosmetyku, aby ochrona była skuteczna musisz zastosować odpowiednią dawkę.
  • Chroń oczy. Noś okulary przeciwsłoneczne, najlepiej kupione u optyka..
  • Nie zapominaj o ustach - zabezpiecz je pomadką ochronną.
  • Nie stosuj na skórę przed opalaniem żadnych kosmetyków, perfum, wód toaletowych (mogą powodować przebarwienia skóry). .
  • Po kąpieli słonecznej, nie wolno zapomnieć o odpowiednim nawilżaniu skóry, kosmetykiem nawilżającym lub mleczkiem po opalaniu.
Choroba podczas urlopu
Nie wyjeżdżamy po to, aby chorować. Podczas wakacji przede wszystkim chcemy odpocząć, jak najwięcej poznać i zobaczyć, oczekujemy ciekawych przygód i wrażeń, chcemy aktywnie, ale i zdrowo wykorzystać wolny czas. Ale niestety, czasami dopada nas jakaś przykra dolegliwość, jak zapalenie ucha, gardła czy pęcherza. Najlepiej, jak najszybciej udać się do apteki po fachową pomoc, aby zapobiec rozwijaniu sie choroby. Nie czekaj, aż samo ustanie, bo może się przerodzić w coś poważniejszego, a to z pewnością popsuje Ci urlop.

Wakacyjne wypadki

Podczas urlopu więcej się ruszamy, nic więc dziwnego, że wtedy częściej zdarzają ci się kontuzje.
Skręcona kostka, stłuczone kolano – to najczęstsze wakacyjne kontuzje. Najlepiej od razu przyłóż na nie kostki lodu owinięte w folię i chustkę czy cienki ręcznik albo spryskaj je sprayem o chłodzącym działaniu. Dzięki temu ograniczysz wylew i mniejszy będzie krwiak. Przez kilka dni po urazie dodatkowo smaruj skórę maściami lub żelami łagodzącymi obrzęki.

Abu urlop był udany, powinnaś także przygotować się psychicznie na pewne uciążliwości, które mogą cię spotkać: np. niepogoda, niewygodne spanie, niekulturalni sąsiedzi. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego rozdrażnienia. Nie pozwól, aby cokolwiek popsuło ci ten długo wyczekiwany urlop.

A my życzymy Wam wspaniałych wakacji, udanego wypoczynku ogrzanego słońcem, cudownych wrażeń, okazji do uśmiechu, wielu chwil wartych wspomnień.
Redakcja we-dwoje.pl