Tanatoturystyka, czyli podróż do miejsc upamiętniających śmierć

Podróże do miejsc upamiętniających masową śmierć rozwinęły gałąź turystyki zwaną tanatorystyka. Jej zainteresowanie rośnie wraz z siłą katastrof i morderstw. Poznaj dark tourism.
/ 14.10.2012 07:00

Podróże do miejsc upamiętniających masową śmierć rozwinęły gałąź turystyki zwaną  tanatoturystyka. Jej zainteresowanie rośnie wraz z siłą katastrof i morderstw. Poznaj dark tourism.

Tanatoturystyka - szlakiem katastrof, kataklizmów, morderstw...

Fot. crazythemes.com

Wg mitologii greckiej nazwa tanatoturystyka pochodzi od imienia greckiego boga śmierci Tanatosa. Literatura angielska z kolei określa ją mianem ciemnej, ponurej i smutnej. Definicja ta jest bardzo trafna, bowiem właśnie z takimi określaniami kojarzy się nam śmierć. Co jest fascynującego w tym rodzaju turystyki? Dlaczego tak chętnie odwiedzamy miejsca katastrof, masowej śmierci i morderstw? Głównym powodem jest zainteresowanie szeroko rozumianą historią. Nasza ciekawość świata sprawia, że odwiedzamy miejsca pochówku wybitnych postaci, zniszczone tereny po tsunami czy otoczenie wybuchających wulkanów. Należy pamiętać, że dark tourism nie jest kultem śmierci, lecz formą turystyki, która ma na celu ukazać miejsca tragedii ludzkiej.

Wyróżnia się pięć kategorii tanatoturustyki (Seaton, 2006):

  • podróże do miejsc publicznej śmierci lub do miejsc, które są jego świadectwem; przykładem takich miejsc są publiczne kary śmierci, egzekucje i walki gladiatorów
  • podróże do miejsc masowej śmierci, indywidualnej śmierci lub zagłady; np. obóz w Oświęcimiu lub tunel, w którym tragicznie zginęła księżna Diana
  • podróże do miejsc i pomników upamiętniających zmarłych, czyli cmentarze, mauzolea, krypty
  • podróże do miejsc, które prezentują dowody śmierci, czyli muzea, w których możemy zobaczyć narzędzia służące do zabijania
  • podróże do miejsc inscenizacji i symulacji śmierci; przykładem są miejsca, gdzie odbywały się wojny
 

Egipt - Kair

Bez wątpienia Egipt jest państwem, które bardzo duże uwagi poświęca śmierci i życiu pozagrobowemu. Jest to zatem doskonały przykład mrocznej turystyki. Kraj ten odwiedza coraz więcej turystów. Głównym celem podróży jest przede wszystkim Kairskie Miasto Umarłych, zwane Miastem Śmierci, które łączy dwa cmentarze: północny i południowy. Miejsce to jest skupiskiem grobów i mauzoleów, które zachwycają zwiedzających swoją wielkością. Poza tym przeciętny turysta jest przerażony widokiem Egipcjan, którzy wraz ze zmarłymi zamieszkują owy teren.

Tanatoturystyka - szlakiem katastrof, kataklizmów, morderstw...

Fot. mojeopinie.pl

 

New York – World Trade Center

Ten kompleks budynków zlokalizowanych w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku został zniszczony 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego. Obecnie miejsce, gdzie stały wieże są obowiązkowym przystankiem podczas zwiedzania Nowego Jorku. Część turystów ze względu na ludzką ciekawość chce zobaczyć miejsce, o którym mówił cały świat, a część chce złożyć hołd ludziom, którzy zginęli tego pamiętnego dnia.

Tanatoturystyka - szlakiem katastrof, kataklizmów, morderstw...

Fot. wtc.com

Tanatoturystyka - szlakiem katastrof, kataklizmów, morderstw...

Fot. architecture.about.com, world-visits.blogspot.com

 

Polska – Wawel i Powązki

Powązki zajmują obszar w północno – zachodniej części Warszawy. Obejmują teren Cmentarza Powązkowskiego i Cmentarz Żydowski. Wawel natomiast jest historyczną dzielnicą Krakowa. Na wzgórzu tym znajdują się dwa zabytkowe zespoły budowlane: Zamek Królewski i bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Zarówno Powązki, jak i Wawel są coraz częściej odwiedzanymi miejscami za sprawą katastrofy smoleńskiej. Na Wawelu została pochowana prezydencka para, a na Powązkach znajdują się pomniki pozostałych ofiar.

Tanatoturystyka - szlakiem katastrof, kataklizmów, morderstw...

Fot. praktycznyprzewodnik.blogspot.com

Tanatoturystyka - szlakiem katastrof, kataklizmów, morderstw...

Fot. radiowarszawa.com.pl, pasimitam.pl

Redakcja poleca

REKLAMA