Skalne Miasto - weekendowy wypad!

Skalne Miasto to świetny pomysł na jesienną wycieczkę! Brakuje wam czasu na tygodniowy urlop? Weekendowy wypad w góry – to jest myśl!
/ 03.10.2014 06:00

Skalne Miasto to świetny pomysł na jesienną wycieczkę! Brakuje wam czasu na tygodniowy urlop? Weekendowy wypad w góry – to jest myśl!

Skalne Miasto - weekendowy wypad!

Fot. Fotolia

Idealnym pomysłem na dwudniowy wyjazd jest Skalne Miasto. Położone tuż przy granicy Polsi, przyciąga ogrom turystów. A dlaczego? Natura ukształtowała różnorodne formacje skalne, które cieszą oko zwiedzających. Trasa została stworzona z myślą o różnego typu wędrowcach. Aby przejść wyznaczonym szlakiem wiodącym pośród skał i drzew, nie trzeba się kondycyjnie przygotowywać. Nie zapomnijmy jednak o wygodnych butach! Mimo kilku stromych wejść schodami, trasa jest lekka i przyjemna. U miłośników biernego spędzania czasu wolnego, może co prawda wywołać następnego dnia małe zakwasy. Ale to przecież doskonałe rozwiązanie, aby się poruszać. Nikt nie narzuci nam tempa marszu, więc spacerowanie połączone z podziwianiem niezwykłych skał i doborowym towarzystwem, będzie wielką przyjemnością.

Skalne Miasto - weekendowy wypad!

Fot. Fotolia

Wejście do Skalnego Miasta nie naruszy naszego budżetu. Bilet wstępu kosztuje bowiem 70 czeskich koron. Po uiszczeniu opłaty w kasie, otrzymamy mały przewodnik. Przypomina broszurkę informacyjną, jest konkretny i rzeczowy. Znajdziemy w nim krótkie i ciekawe informacje dotyczące poszczególnych skał. Stworzony został z myślą o turystach, którzy chcą uzyskać kilka podstawowych informacji o miejscach, które znajdują się nieopodal nich. Pozbawiony jest zbędnych i nudnych opowieści. Na rozwidleniach dróg znajdują się znaki informacyjne, które wskazują nam cel podróży. Nie ma zatem mowy, aby zabłądzić. W takim razie, ruszamy!

Skalne Miasto – weekendowy wypad!

Fot. własne / Katarzyna Klemczak

Interesujące miejsca na trasie:

  • Dzban - ogromna skała, od której rozpoczynamy podziwianie form skalnych. Unikatowe sześciometrowe okno skalne tworzy „ucho” dzbana.
  • Głowa Cukru - to forma skalna mająca 52 metry wysokości. Kształtem przypomina odwrócony kręgiel. Patrząc na Głowę Cukru ma się wrażenie, jakby miała upaść. Stąd część zwiedzających z wielką bojaźliwością mija skałę. A inni tuż przy podstawie „kręgla” układają gałązki, kawałki drzewa, aby zapobiec przewróceniu się formacji.
  • Mały Wodospad - jest miejscem odpoczynku dla zmęczonych turystów. Mały, drewniany domek, w którym znajdują się ławeczki do siedzenia jest doskonałym punktem na chwile wytchnienia. Obok Małego Wodospadu wybija źródełko wody pitnej.
  • Wielki Wodospad - spada pomiędzy skałami z wysokości szesnastu metrów, co robi na wędrowcach wielkie wrażenie.
  • Kochankowie - to najwyższa forma skalna w Skałach Adrszpaskich. Jej wysokość mierzona od strony doliny wynosi ok. 100 metrów. Postacie: Kochanka i Kochanki są jednym z najbardziej popularnych formacji. Stąd nie można ruszyć dalej nie robiąc pamiątkowego zdjęcia.
  • Punkt widokowy „Wielka Panorama” - jest miejscem, gdzie należy na chwilkę przystanąć i odetchnąć. Zachęca ku temu malowniczy krajobraz w postaci różnorodnych form skalnych.

Skalne Miasto – weekendowy wypad!

Fot. własne/ Katarzyna Klemczak

Praktyczne informacje:

  • przed wejściem do Skalnego Miasta znajduje się parking dla szeroko pojętych środków transportu: rowerów, motocyklów, samochodów, autobusów, mikrobusów, samochodów kempingowych;
  • tuż obok parkingu mamy możliwość skorzystania z toalet i pryszniców;
  • restauratorzy uzupełnią kalorie po całodziennym marszu;
  • hotelarze zapewnią nam nocleg zgodnie z preferowanymi przez nas standardami (hotele, pensjonaty, domki kempingowe, pola namiotowe)

Redakcja poleca

REKLAMA