Przygotowana na sezon narciarski

kobieta, zima, śnieg, narty
Instruktor narciarstwa i fizjoterapeuta podpowiadają jak przygotować się na białe szaleństwo na stoku i nie dać sie kontuzjom
/ 04.02.2009 10:47
kobieta, zima, śnieg, narty
Jak przygotować się do sezonu zimowego?

Najlepiej przez cały rok systematycznie uprawiać jakiś sport, jesteśmy wtedy mniej narażeni na urazy i kontuzje. Jeżeli jednak nasza aktywność fizyczna była do tej pory niewielka, to przynajmniej sześć tygodni przed sezonem musimy zadbać o kondycję. Najlepsze efekty osiągniemy, uprawiając dyscypliny typu: jazda na rowerze (może być stacjonarny) lub łyżworolkach, biegi lub szybkie marsze, pływanie. Dobrym rozwiązaniem jest trening w siłowni, możemy wówczas ćwiczyć konkretne partie mięśni, najbardziej potrzebnych podczas skręcania, pokonywania nierówności czy skoków. Pamiętajmy, że musimy wzmocnić i rozruszać układ mięśniowy, dobierając ćwiczenia imitujące obciążenia podczas jazdy na nartach. Najlepszy będzie trening wytrzymałościowy, dynamiczny i koordynacyjny.

Jakie rodzaje ćwiczeń są najkorzystniejsze?

Bardzo dobre dla narciarzy są ćwiczenia równoważne z wykorzystaniem miękkich materacy, poduszek sensorycznych, ławek. Polegają one na utrzymaniu równowagi w różnych pozycjach na różnym podłożu . Aby wzmocnić stabilizację kolana, dobrze jest robić różne ćwiczenia w pozycjach niskich na nogach – miniprzysiady i przysiady, „krzesełka” (patrz ramka na dole strony). Wytrzymałość poprawiają wszelkie ćwiczenia dynamiczne: podskoki, wieloskoki.

Pomimo przygotowań, nie zawsze udaje się uniknąć kontuzji. Do jakich urazów dochodzi najczęściej? W narciarstwie przeważają uszkodzenia stawów kolanowych, zerwania, naderwania, nadciągnięcia mięśni okolicy uda i uszkodzenie bądź zerwanie całkowite więzadeł krzyżowych przednich. W przypadku urazu stawu kolanowego, a stanowi on ponad 70 proc. wszystkich urazów, niezbędna jest chirurgiczna ingerencja, czyli rekonstrukcja operacyjna zerwanego więzadła. Następnie przez około 12 tygodni pacjent wymaga specjalistycznej rehabilitacji, później przez kolejnych kilka miesięcy czekają go intensywne ćwiczenia.

Możliwy jest powrót na stok?

Oczywiście! Nie należy się poddawać. Uszkodzone kolano, jeśli jest dobrze zoperowane i odpowiednio rehabilitowane, nie stanowi żadnej przeszkody w uprawianiu sportu. Wymaga to konsultacji z lekarzem, czasami zalecane jest zabezpieczenie w ortezę (aparat zastępujący lub kompensujący naturalną funkcję stawów) czy specjalne opaski. Bywa jednak, że trzeba pokonać barierę psychiczną. Dlatego organizujemy wyjazdy pacjentów z opieką medyczną – z lekarzem, terapeutą, diagnostą. Jesteśmy z nimi na stoku, gwarantujemy natychmiastową pomoc, to wystarczy, żeby przełamać lęk przed ponowną kontuzją i na nowo cieszyć się sportem.

Redakcja poleca

REKLAMA