Polska, Warszawa fot. ONS

Polska uroków pełna

Urlop na miarę twojej kieszeni! Jeśli poświęcisz trochę czasu, masz szanse znaleźć bardzo atrakcyjne oferty wakacyjne.
/ 24.08.2009 10:09
Polska, Warszawa fot. ONS
Marzysz o prawdziwym wypoczynku? Poszukaj go na łonie rodzimej natury. Masz szansę przeżyć wspaniałe wakacje, a do tego za bardzo rozsądną cenę. Jeśli poświęcisz trochę czasu, masz szanse znaleźć bardzo atrakcyjne oferty wakacyjne.

Zdecydowana większość Polaków spędza wakacje w kraju, częściej z konieczności (brak finansów) niż z potrzeby ducha. A szkoda, bo pod względem piękna przyrody nie ustępujemy innym. Wakacje w Sudetach czy na Mazurach mogą być równie emocjonujące jak w Egipcie czy Tunezji. Dlatego nie załamuj rąk, gdy musisz zostać na miejscu, a twoje przyjaciółki będą się wygrzewały nad południowymi morzami. Kto wie, może będziesz miała więcej do opowiadania niż one. Jeśli poświęcisz trochę czasu, masz szanse znaleźć bardzo atrakcyjne oferty wakacyjne – tak pod względem ceny, jak i tego, co możesz zobaczyć. Poradzimy ci, gdzie szukać taniego lokum i jaki bilet kupić, by dojechać na miejsce za małe pieniądze. A jeżeli jednak nastawiasz się na urlop pod palmami, zajrzyj na następną stronę i dowiedz się, co zrobić, by wymarzona przyjemność nie zrujnowała domowego budżetu.

W hotelu albo pod chmurką
Możliwości mieszkaniowych jest wiele. Wszystko, rzecz jasna, zależy od tego, jakimi środkami dysponujesz.
Najtaniej jest oczywiście w gospodarstwach agroturystycznych. Za nocleg zapłacisz od 20 zł wzwyż. Często cenę można negocjować. Jeżeli przedłużasz pobyt na miejscu, możesz liczyć na zniżkę.
Całodzienne wyżywienie to koszt 25–30 zł (jeśli zamawiasz samo śniadanie – 10 zł, obiad 15–20 zł). Wiele gospodarstw oferuje turystom dodatkowe atrakcje, np. gratisowe łowienie ryb i smażenie ich na grillu, wyjazdy do stadniny połączone z nauką jazdy konnej, przejażdżki bryczką, spływy kajakowe.

Inne możliwości:
- pole namiotowe: osoba – od 4 zł za dobę, samochód – 5 zł za dobę, namiot 2–5 zł za dobę, natrysk elektryczny – 4 zł/10 min,
- kemping (domki) – 10–20 zł za osobę na dobę;
- domki letniskowe – od 30 zł za osobę na dobę;
- kwatery prywatne – od 25 zł za osobę na dobę;
- apartamenty – od 30 zł za osobę na dobę;
- pokój w pensjonacie - od 60 zł za osobę na dobę;
- pokoje gościnne z własną łazienką – od 35 zł za osobę na dobę.

Jeśli masz domowego zwierzaka, zapytaj, czy możesz przyjechać razem z nim. W wielu ośrodkach jest to możliwe, ale za pobyt czworonożnego pupila trzeba będzie zapłacić (od 10 zł za dobę).

Atrakcje dla milusińskich
Nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Jeżeli chcesz, by twoja pociecha miała wspaniałe wakacje (a ty razem z nią), zorientuj się, czy w pobliżu miejsca, do którego się wybieracie, jest coś, co byłoby atrakcyjne dla twojego dziecka.
Nad morzem twoje dziecko może zobaczyć żubry w rezerwacie w Międzyzdrojach (2 km za miastem); podziwiać niesamowite ryby w największym oceanarium w Polsce w Gdyni; pościgać się na torze gokartowym w Międzywodziu; wyszaleć w parku wodnym w Sopocie.
W górach ma szansę pojeździć na konikach huculskich w Białce Tatrzańskiej lub Gładyszowie; obejrzeć pokazy kowbojskie w Ścięgnach niedaleko Kowar; poszaleć na sankach na letnim torze saneczkowym w Ustroniu; przeżyć spotkanie z dinozaurami w Parku Jurajskim w Bałtowie. Na Mazurach ma szansę wziąć udział safari w Puszczy Piskiej, zobaczyć jedyny obrotowy most w Polsce w Giżycku; wyszaleć się w Parku Wodnym Tropicana w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach.

Wędrówki koleją po kraju
W okresie wakacyjnym kolej proponuje wiele promocyjnych połączeń.
Chcesz jechać wygodnie i tanio? Zainteresuj się ofertą "Wakacje pierwsza klasa". Za 100 zł kupisz książeczkę, która umożliwi ci przejazd pierwszą klasą pociągami ekspresowymi, InterCity (IC) oraz Tanimi Liniami Kolejowymi (TLK). Sama określasz trasę i termin przejazdu. Książeczkę dostaniesz w EMPiK-u; jest ważna przez całe wakacje.
Korzystając z promocji "Bingo", możesz kupić miejsce w promocyjnym wagonie pociągów: IC Wysocki (Warszawa–Katowice), Ex. Słupia (Warszawa––Gdańsk–Słupsk), Ex. Jagiełło (Warszawa–Kraków), Ex. Słowacki (Warszawa––Poznań-Wrocław). Bilet kosztuje 25 zł.
Jeżeli twoje uczące się lub studiujące dziecko (w wieku do 24 lat) planuje podróż wakacyjną po kraju, niech wybierze ofertę Easy Rider. To 10-przejazdowy karnet ważny w pociągach ekspresowych, IC i TLK. Cena – 149 zł. Karnet obowiązuje przez cały lipiec, sierpień i wrzesień. W zależności od pociągu trzeba jeszcze dokupić miejscówkę (9 zł).
Oferta "Karnet dojazdowy" uprawnia do czterech przejazdów w ciągu 14 dni od daty wydania karnetu, w 2 klasie w pociągach ekspresowych i TLK na określonych trasach. Karnet obowiązuje na jednej, wybranej przez ciebie trasie. Cena – 50 zł niezależnie od odległości i kategorii pociągu! Oferta obowiązuje od 15 maja do 8 grudnia 2007.

Pieniądze na wypoczynek
Jeśli nie stać cię na wyjazd, zorientuj się, czy twoja firma może pomóc ci w pokryciu części wydatków. Jeżeli działa w niej fundusz socjalny, możesz starać się o dofinansowanie. Aby je dostać, musisz skorzystać z urlopu trwającego co najmniej 14 dni kalendarzowych. Wysokość dofinansowania jest uznaniowa i zwykle zależy od dochodu w twojej rodzinie. Maksymalnie możesz otrzymać 804,60 zł (na pełnym etacie). Firma powinna wypłacić pieniądze w przeddzień rozpoczęcia urlopu. Pamiętaj, że masz prawo do dofinansowania zarówno wtedy, gdy spędzasz wczasy pod gruszą, jak i wtedy, kiedy wyjeżdżasz na zagraniczną wycieczkę.
Jeżeli w firmie nie ma funduszu, zapytaj pracodawcę, czy może ci przyznać tzw. świadczenie urlopowe. I w tym wypadku twój urlop musi trwać 14 dni. Pracodawca sam decyduje o wysokości dofinansowania.
Tanie obozy i kolonie dla dzieci organizują różne instytucje, m.in. Caritas. Są one przeznaczone dla dzieci z ubogich rodzin, dlatego licz się z tym, że będziesz musiała przedstawić zaświadczenie o dochodach. Informacje na temat "Wakacyjnej Akcji Caritas" uzyskasz pod numerami: (022) 334 85 00, 334 85 85. Możesz także skontaktować się z kuratorium oświaty i zapytać o adresy fundacji, które dofinansowują kolonie dla dzieci.
Przejrzyj oferty bankowe – w okresie lata banki proponują pożyczki wakacyjne, często na bardzo dogodnych warunkach (np. eurobank odracza spłatę pierwszej raty o dwa miesiące, aż do jesieni).

źródło: Przyjaciółka