Najbardziej trendy miasta świata, cz. 1 - Barcelona

Wakacyjny poradnik "w pigułce" dla spóźnialskich, czyli gdzie się wybrać, gdy w ostatniej chwili zabrakło pomysłu na wakacje. Na początek - Barcelona.
/ 07.07.2009 08:07
Wakacyjny poradnik "w pigułce" dla spóźnialskich, czyli gdzie się wybrać, gdy w ostatniej chwili zabrakło pomysłu na wakacje. Na początek - Barcelona.

Historia

Multikulturowa i multinarodowa stolica Katalonii ostatnio ponownie wróciła (a może - bardziej została odświeżona) do łask za sprawą najnowszego filmu Woddy'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona", w którym pokazano najbardziej urokliwe i zarazem niesamowite pod względem architektonicznym zakątki miasta. Ponad półtora miliona mieszkańców co roku przeżywa oblężenie turystów chcących zwiedzić miasto - miejsce zderzeń różnych kultur i stylów. Barcelona, wbrew niektórym przesłankom, została założona przez Fenicjan jako jedna z kolonii rzymskich. Historia "panowań" różnych religii i kultur w Hiszpanii jest dość długa: najpierw jako kolonia fenicka pod panowaniem rzymskim, potem krótki okres władzy Wizygotów, następnie Maurów, a potem europejskich, chrześcijańskich wpływów sprawiła, że miasto jest szczególnie nietypowe pod względem zabytków, jakie mija się na dosłownie każdym kroku.

Najbardziej trendy miasta świata, cz. 1 - Barcelona
Co zwiedzać

Począwszy od jednej z najstarszych okolic w mieście, czyli Dzielnicy Gotyckiej (Barrio Gotico), której historia sięga początków średniowiecza i wciąż w pełni oddaje jego klimat - wąskie, wręcz ciasnawe uliczki, gazowe latarnie, przysadziste domy z małymi oknami, rzygacze, charakterystyczne portale i łączniki na arkadzie między budynkami i dodatkowo gotycka katedra św. Eulawii w pełni oddająca "strzelistość" i monumentalność budowli sakralnych tej epoki.

Najbardziej trendy miasta świata, cz. 1 - Barcelona

Największym zainteresowaniem cieszą się jednak budowle zaprojektowane przez jednego z najbardziej znanych architektów modernizmu, Antoniego Gaudiego - jego secesyjne, nowatorskie budynki łączące ze sobą opływowe, falujące linie, neogotyckie elementy i fantastyczne motywy oraz ogólne nawiązywanie do przyrody sprawiły, ze został długo później okrzyknięty prekursorem architektury biomorficznej. Wizytówkami jego dokonań są m.in. Casa Milà, kościół La Sagrada Familia - jedyny niedokończony za życia architekta projekt, Park Güell - niesamowite i wyprzedzające czasy, w których powstało, miejsce połączenia industrialu z przyrodą, Casa Batlló, ogrody Artigas czy Casa Vicens - pierwszy zaprojektowany przez Gaudiego dom przedsiębiorcy Manuela Vicensa. Ale Barcelona to nie tylko klasyka budowlana - jej panoramę przecinają również nowoczesne wieżowce, takie jak Torre Agbar - rozświetlająca się w ciemnościach feriami barw podłużna, wyglądająca jak ogromny nabój konstrukcja.

Barcelona to świątynia architektury, ale ożywiają ją przede wszystkim liczne kulturalne festiwale: taneczne, muzyczne i teatralne (najbardziej znany jest Festiwal Grec - na przełomie czerwca, lipca i sierpnia), ulicznych performance'ów, malarskich ewentów i niezliczonych galerii (najbardziej znana "Sala Pares") i muzeów (m.in. Muzeum Sztuki Katalońskiej - przekrój przez wszystkie epoki i style w malarstwie i rzeźbie, a nawet numizmatyce, począwszy od stylu romańskiego, przez gotycki i sztuk współczesną, w tym fotografię, Muzeum Picassa - największe zbiory szczególnie hołubionego przez Hiszpanów prekursora kubizmu; Muzeum Egipskie, a nawet... Muzeum Erotyczne).

Najbardziej trendy miasta świata, cz. 1 - Barcelona
Nie można też zapomnieć, że stolica Katalonii to jednocześnie stolica fanów piłki nożnej -jeden z najlepszych piłkarskich zespołów Europy, FC Barcelona, swoje mecze rozgrywa na Cam Nou - jednym z najlepszych według wszystkich standardów, jakie spełnia, obiekcie sportowym tego typu, który może pomieścić niemal 100 000 tysięcy osób.

Jak jeździć

Dobra komunikacja miejska (tym bardziej nocna - bo to właśnie tą porą miasto żyje najintensywniej) zapewnia szybkie dotarcie do każdego miejsca metropolii - przez całe miasto ciągną się specjalne autobusowe Linie Turystyczne, a także dwie tramwajowe - jedna typowo miejska: Trambesos oraz Tramvia Blau, którą kursuje staromodny tramwaj. Po mieście kursuje ponad 900 miejskich autobusów (dziennych i nocnych), kilkanaście tysięcy taksówek, metro, a można także skorzystać ze specjalnego serwisu rowerowego - wypożyczalni publicznych rowerów, dzięki którym uda się niejednokrotnie dotrzeć do interesującego nas miejsca szybciej niż stojącymi często w korkach taksówkami. Miasto posiada także rozbudowaną sieć hotelową (w tym schroniska i pensjonaty), która jest w stanie pomieścić ogromną rzeszę gości - jednak trzeba pamiętać, że ze względu na ogromną powierzchnię miasta trzeba bookować miejsce w hotelu jak najbliżej tych miejsc, które chcemy zwiedzać, by nie tracić czasu na niepotrzebne błądzenie po "Barsie".

Najbardziej trendy miasta świata, cz. 1 - Barcelona

Poza miastem też jest nieźle - klimatyzowana i nowoczesna kolej kursuje osiem razy z "Barsy" do Madrytu, a także po samej stolicy Katalonii, w kolejce, która podróżuje właśnie wzdłuż Costa Brava (między miasteczkami aglomeracji barcelońskiej) puszcza się zaś muzykę klasyczną, mającą ponoć zbawienny wpływ na spadek przestępczości podczas podróży składem. Wszystko to ma zapewnić dobrą i szybką komunikację dla żądnych zwiedzania jak największej liczby miejsc w jak najkrótszym czasie. Jednak nie brakuje takich, szczególnie ludzi młodych, którzy wsiadając w kolejkę jadącą wzdłuż Costa Brava szukają miejsc na polach namiotowych w poszczególnych kurortach, gdzie można spędzić noc taniej niż w mieście.

Jak jeść, pić, bawić się

Ten aspekt zwiedzania Barcelony pozostawić trzeba samym zwiedzającym - restauracje, otwarte do późnej nocy, serwujące katalońską kuchnię znajdują się na każdym kroku, mniejsze knajpki również mają w ofercie wszystkie owoce morza, jakie można wyłowić z Morza Śródziemnego. Spodziewać się można głównie potraw ze świeżych warzyw (pomidorów, papryki, czosnku, szpinaku), gotowanych ślimaków, wszystkich rodzajów sera, mięsa, ryżu i makaronów, ryb i wyżej wspomnianych owoców morza, a wszystko to skropione bogatą kolekcją win, których Hiszpania jest ojczyzną.

Podobnie jest z barami: życie nocne zaczyna się o północy, a kluby są dosłownie wszędzie. Nie ma segregacji - Barcelona słynie z ogromnej ilości miejsc, w których mogą się spotkać ludzie o różnej orientacji seksualnej czy wyznaniu. Ale i nie wszystkie kluby są otwarte przez siedem dni w tygodniu - Hiszpanie to naród ceniący swój wolny czas i odpoczynek, dlatego wcześniej trzeba się upewnić, czy można wpaść do danego miejsca w niedzielę wieczorem. Zabawa, jaką serwuje jednak ciepła, barcelońska noc i muzyka najlepszych didżejów, jest niepowtarzalna.

Najbardziej trendy miasta świata, cz. 1 - Barcelona

Jak widać, nie samą sjestą człowiek żyje.

Źródło zdjęć: www.flickr.com

Magdalena Mania
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/17.02.2010 10:56
... no ja właśnie lece 25.02.2010r. I już z samych opowiesci innych jestem zakochana w Barcelonie ( szkoda,że tylko na 5dni, ale to prezent dla syna,który jest fanem Barcy i niestety jest szkoła, więc nie da rady na dłużej). Pozdro
/07.07.2009 13:53
Tam to bym chciała pojechać