Gambia to najmniejszy kraj na Czarnym Lądzie, który znajduje się na zachodnim wybrzeżu Afryki, między zwrotnikiem Raka a równikiem. Jest ciekawie położony, bo wąskim pasem wzdłuż rzeki Gambii, od której bierze swoją nazwę. Z trzech stron otocza go Senegal (dlatego wielu turystów odwiedza te dwa kraje łącznie), a z czwartej Atlantyk.
Atrakcje turystyczne Gambii
Gambia słynie przede wszystkim z szerokich piaszczystych plaż i egzotycznej przyrody, którą można podziwiać z dala od popularnych szlaków turystycznych. Rzeka i jej brzegi są ostoją licznych gatunków zwierząt, żyją tu m.in. krokodyle i hipopotamy, a w przybrzeżnych lasach różne gatunki małp, a przede wszystkim ptaki, których zaobserwowano tutaj ponad pół tysiąca gatunków. To sprawia, że jest to świetne miejsce m.in. na ornitologiczne safari.
To trzeba wiedzieć
Najlepszy czas na odwiedzenie Gambii to okres między listopadem a majem, gdy utrzymuje się słoneczna pogoda (ok. 30 st. C) i jest sucho.
Najważniejszą sprawą związaną z wyprawą do tego kraju jest zdrowie. Należy zaszczepić się przed żółtą febrą, zalecane są również szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, wściekliźnie i durowi brzusznemu. Jak w innych afrykańskich krajach trzeba się chronić przed malarią. W tym celu najlepiej wybrać się do lekarza, specjalisty od chorób tropikalnych, aby ustalić działania profilaktyczne.
Gambia to była kolonia brytyjska, więc można się bez problemu porozumieć po angielsku, który jest językiem urzędowym.
Zobacz, których miejsc nie można pominąć podczas wyprawy do Gambii.
Polecamy!
Lubisz podróżować? Tutaj przeczytasz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć. Gdzie wybrać się na urlop jesienią?
Rezerwaty przyrody
Wielkim atutem Gambii są rezerwaty przyrody, w których można obserwować różnorodne gatunki zwierząt. Jednym z większych jest Kiang West National Park na południowym brzegu Gambii. Występuje tutaj ponad 300 gatunków ptaków (w tym 21 drapieżnych, m.in. orzeł, jastrząb, sęp oraz 10 gatunków pięknych zimorodków), a także małpy, antylopy, guźce, hieny, lamparty, natomiast w rzece krokodyle, delfiny i manaty. Rosną baobaby i czerwone akacje.
Innym, jeszcze większym rezerwatem, jest Bao Bolong Wetland Reserve. Tworzą go rozległe mokradła i porastają lasy namorzynowe, w których ptaki znajdują doskonałe warunki do życia (opisano około 500 gatunków).
Niumi National Park znajduje się w pobliżu ujścia Gambii, na wyspie Jinack. Zatrzymuje się tutaj wiele ptaków, migrując z Europy na południe. W rzece można zobaczyć delfiny butlonose oraz humbaki.
Park Abuko Nature Reserve jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Afryce. Porastają go wiecznie zielone lasy galeriowe. Na niewielkim obszarze (105 hektarów) występuje aż 290 gatunków ptaków, również cztery gatunki ssaków naczelnych. Są to: koczkodan zielony, gereza ruda, patas i galago. Poza tym w tropikalnym lesie żyją m.in. antylopy, hieny, a w licznych bajorach – krokodyle (krótkopyskie i nilowe) i około 50 innych gatunków ssaków. Na terenie parku działa sierocinic dla zwierząt, w którym schronienie znajdują m.in.. szympansy i inne gatunki małp, a także hieny i papugi.
Bakau
Leży nad oceanem. Słynie z plaż, ogrodów botanicznych, targu rybnego i Kachikally Crocodile Pool, w którym żyją krokodyle nilowe. Gadów jest blisko setka. Do niektórych można podejść i je nawet poklepać (są przekarmiane, aby były leniwe).
Kachikally Crocodile Pool od wieków jest związany z rytuałem płodności. Kobiety przychodzą tutaj modlić się o szczęście rodzinne i obmywają się świętą wodą ze stawu. Jeśli za jakiś czas urodzą dziecko, muszą mu na pierwsze lub drugie imię dać Kachikally – krokodyle od wieków są postrzegane jako symbol płodności.
Znajduje się tutaj również niewielkie muzeum z ekspozycją przedstawiająca historię i kulturę Gambii.
Kamienne kręgi
Przy granicy Gambii i Senegalu, w dorzeczu rzeki Gambii, znajduje się ponad tysiąc kamiennych bloków, tworzących zespół sakralny, podzielony na cztery grupy: Wassu, Sine Ngayéne, Wanar i Kerbatch. Znajdujące się tu kurhany i kopce grobowe najprawdopodobniej powstawały między III w. p.n.e. a XVI w. n.e. Każdy z kamiennych bloków osiąga wysokość 2 metrów, a tworzone przez nie kręgi mają średnicę od 4 do 6 metrów. Podczas prac archeologicznych odnaleziono tutaj broń i miedziane ozdoby, co pozwala przypuszczać, że było to miejsce spoczynku wodzów i królów, którzy kiedyś władali Gambią.
Kamienne Kręgi Senegambii zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wyspa Kunta Kinte
Położona na środku rzeki mała wyspa Kunta Kinte (Kinte Kunta Kinteh Island, dawniej James Island) jest jednym z ważniejszych historycznych miejsc w Gambii. Została tak nazwana na cześć czarnoskórego niewolnika - bohatera powieści "Korzenie" i serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem. Miał być on przetrzymywany w forcie na wyspie, podobnie jak setki innych czarnoskórych mieszkańców Zachodniej Afryki, którym wypalano na skórze piętno, a następnie ładowano na statki płynące do Ameryki.
Nieopodal wyspy, w Jufureh (wiosce plemienia Mandinka) na północnym brzegu rzeki znajduje się niewielkie muzeum upamiętniające historię niewolnictwa na terenach Gambii. Można tu m.in. zobaczyć replikę XVIII-wiecznego statku niewolniczego.
Makasutu Forest Park - park przyrody Makasutu
Makasutu w języku plemienia Mandinka oznacza święty las. Rośnie on nad brzegiem Bintang Bolong (Madina Bolon), największego dopływu Gambii. Występuje tu pięć afrykańskich ekosystemów: sawanna, las galeriowy, mangrowce, las palmowy i bagna. Podczas wycieczki, zarówno po rzece, płynąc canoe przez labirynt rozlewisk, jak i wędrując z przewodnikiem, można obserwować zwierzęta (m.in. pawiany, krokodyle) i podziwiać egzotyczną przyrodę, a także poznać tradycję i obyczaje plemienia Mandinka, które zamieszkuje te tereny, m.in. odwiedzić szamana, który za niewielką opłatą wywróży przyszłość.
Bandżul – stolica Gambi
Leży na wyspie St. Mary u ujścia rzeki Gambi do Atlantyku. Miasto założyli w 1816 roku Brytyjczycy jako wojskową placówkę mającą za zadanie kontrolować okolice w celu wytępienia nielegalnego handlu niewolnikami.
Trafi tu praktycznie każdy turysta – w okolicach miasta znajduje się Banjul International Airport, znany również jako Yundum International Airport, które obsługuje wiele międzynarodowych połączeń. Jego 3600-metrowa droga startowa była w latach 1990-2002 jednym z awaryjnych miejsc lądowania dla amerykańskich promów kosmicznych.
Co warto zobaczyć w Bandżul?
Przede wszystkim Albert Marke. Kolorowy, tętniący życiem, zawsze zatłoczony bazar. Istny labirynt sklepików i straganów, gdzie można kupić dosłownie wszystko, począwszy od rękodzieła afrykańskiego, masek, figurek i koralików przez aromatyczne przyprawy, świeże ryby, warzywa, owoce, mięso, ubrania, po balsam z bambusa i masło shea. Należy przy tym pamiętać, że
targowanie się tutaj to podstawa zakupów.
Nie sposób pominąć też najwyższej budowli w mieście, jak i w całej Gambii - łuku triumfalnego Arch 22, który ma 35 m wysokości. Z tarasu widokowego, który znajduje się na jego szczycie, można obejrzeć panoramę miasta, a przy okazji odpocząć w znajdującej się tam kafejce.
Warto również zajrzeć do portu i Muzeum Narodowego Gambii.
Plaże nad Atlantykiem
Są szerokie, z białym piaskiem i palmami, które rzucają przyjemny cień. Ciągną się wzdłuż całej linii brzegowej Oceanu Atlantyckiego. Najpiękniejsze plaże w Gambii znajdują się na tzw. Smiling Coast, czyli "Uśmiechniętym Wybrzeżu", które rozciąga się na długości 50 km na południe od Cape Point. Najpopularniejsze to: Bakau Beach, Kololi, Kotu Beach.