Göbekli Tepe, czyli Brzuchate Wzgórze, znajduje się w południowo-wschodniej Turcji, mniej więcej 15 km od miasta Urfa. Niewielkie, bo liczące zaledwie 15 m wysokości wzniesienie tworzy wydłużony garb.
Archeolodzy zbadali najstarsze warstwy budowli metodą węgla C-14 i okazało się, że niektóre próbki liczyły ponad 11,1 tys. lat. Żadna odnaleziona do tej pory świątynia nie jest tak stara.
Odkrycie w Göbekli Tepe jest dowodem na to, że ludzie mogli budować miejsca kultu wcześniej niż dotychczas sądzono – czyli jeszcze przed przejściem z trybu życia myśliwsko-zbieraczego na rolniczy. Miejsce kultu otacza masywny mur o wysokości ponad 1,5 metra. Na środku znajdują się ułożone w krąg, wycięte z wapienia płaskie monumenty w kształcie litery T, na których widnieją płaskorzeźby z wizerunkami zwierząt. Monumenty mają do 3 m wysokości. Pośrodku każdego kręgu stoją dwa kolejne, jeszcze większe kamienie, niektóre z nich mierzą prawie 5 m i ważą ponad 7 ton.
Kamienne bloki przedstawiają ludzi - niektóre z nich mają wyrzeźbione ręce oraz dłonie przyciśnięte do boków. Nie wiadomo jednak, czy są to kobiety, czy mężczyźni.
Badacze twierdzą, że świątynia w Göbekli Tepe była miejscem składania ofiar. Naukowcy znaleźli na wzgórzu ponad 100 tys. kości dzikich zwierząt, noszących ślady cięć i rozłupywania. Na wniesieniu znaleziono też tysiące krzemiennych narzędzi oraz odpadów powstających w czasie ich produkcji.
Samo wzgórze powstało z kolejnych warstw megalitycznych kręgów, które celowo zasypywano. Przez wieki kolejne warstwy takich kręgów utworzyły wzgórze.