Bułgaria fot. ONS

Bułgaria jak za dawnych lat

Jeszcze w latach 80. wszyscy marzyli o wakacjach nad ciepłym Morzem Czarnym. Kiedy otworzyły się dla nas granice zapomnieliśmy o bułgarskich kurortach. Pora wracać!
/ 20.08.2009 08:23
Bułgaria fot. ONS
Najbardziej „polskim” miejscem w Bułgarii jest Warna – starożytny port nad Morzem Czarnym, który odegrał doniosłą rolę również w naszej historii.

W 1444 roku młody polski król Władysław Warneńczyk stoczył tu swą ostatnią bitwę w wojnie przeciwko Turkom. Dziś w jednym z parków położonych w północno-zachodniej części miasta wznosi się jego mauzoleum – pierwszy z obowiązkowych punktów na trasie turystycznych wędrówek rodaków odwiedzających morską stolicę Bułgarii (dojazd autobusami nr 22, 141, 148, trolejbusami 82 i 82A). Kolejnym jest warneńskie delfinarium, największe w tej części Europy.

Te, co skaczą i pływają
Występy tresowanych delfinów – skoki, balanse, tańce i zabawy z publicznością – to wspaniała rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Spektakle w wykonaniu tych niezwykłych ssaków można filmować, można też kupić gotowy film w kasie. Delfinarium znajduje się w Parku Nadmorskim, jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków, występy zwierząt (trwają 40 minut) rozpoczynają się o godz. 11, 14 i 15.30. Bilety od 12 lewa (1 BGL to ok. 2,30 zł). A potem czas na Złote Piaski!

Plaża, złota plaża...
Słynne Złote Piaski leżą niespełna 20 km od Warny. Swą nazwę zawdzięczają legendzie. Według niej piraci zakopali tu ogromny skarb, który zamienił się w złoty piasek. Jakkolwiek by było, tutejsza plaża uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie – miejscami ma nawet 100 m szerokości. Nic więc dziwnego, że słyszy się tu języki ze wszystkich zakątków Europy.

Kraj winem i... olejkiem różanym płynący
Przodkowie Bułgarów – Tracy, byli ponoć pierwszymi winiarzami na świecie, grzechem byłoby więc nie spróbować miejscowych win (butelka 5–10 lewów). Nie wolno też zapomnieć o olejku różanym. Ceny maleńkiej buteleczki zaczynają się od 1 lewa. Jego zapach przypomni nam wakacje i słońce, gdy nadejdą jesienne pluchy.

Warto wiedzieć

Jak dojechać?
Najlepiej samolotem. Z Warszawy do Warny lata Norwegian (od 149 zł). Więcej na www.norwegian.no

Gdzie spać? Najtańsze są kwatery prywatne (od 15 lewów za osobę). Oferty m.in. na www.bulgaria-hotels.com, www.bulgaria-noclegi.pl

Kiedy jechać? Szczyt sezonu trwa od połowy lipca do końca sierpnia, lepiej więc zaplanować przyjazd na maj–czerwiec oraz wrzesień–październik. Średnia temperatura powietrza wynosi 27 st. C, morza – 24 st.