Bliżej orientu: Hanami - święto kwitnącej wiśni

Hanami jest to jedno z najbardziej widowiskowych i popularnych świąt w kraju samurajów. Jego pięknem zachwycają się turyści z całego świata. Japonia po raz kolejny podkreśla swoją odrębność kulturową i bogatą tradycję.
/ 09.06.2010 15:50

W tym roku jest już niestety za późno, aby udać się do Japonii na podziwianie święta Hanami. Ale nic straconego, przecież możemy wybrać się tam za rok. Tymczasem zobaczcie na czym polega to święto.

Hanami jest to jedno z najbardziej widowiskowych i popularnych świąt w kraju samurajów. Jego pięknem zachwycają się turyści z całego świata.

Hokadate, 14 V

Hokadate 14 V

Hanami w dosłownym tłumaczeniu znaczy oglądanie kwiatów. Zwyczaj ten zakorzenił się w kulturze japońskiej kilkaset lat temu, ale stał się tak głośny, że Japonia zaczęła być nazywana krajem kwitnącej wiśni.

Nagoya, 30 III

Nagoya 30 III

Mówiąc o święcie, zawsze kojarzymy je z jakąś konkretną datą. W tym przypadku jest to jednak niemożliwe, gdyż uzależnione jest to od natury. Duża rozciągłość południkowa Japonii sprawia, że kraj ten leży w zasięgu trzech stref klimatycznych. Dlatego święto w różnych obszarach archipelagu odbywa się w różnym okresie, na przełomie marca, kwietnia lub maja (począwszy od Okinawy, kończąc na Hokkaido). Podczas okresu kwitnienia wiśni, w japońskich prognozach pogody, zawsze podaje się przypuszczalną datę Hanami na różnych obszarach archipelagu.

Tokyo, 26 III

Tokyo, 26 III


Japończycy świętują Hanami zbierając się grupami w parkach, skwerach, wszędzie tam gdzie licznie rosną kwitnące sakury. Na łonie przyrody Japończycy bawią się czasem do późnych godzin nocnych. Zabawa wiąże się ze spożywaniem tradycyjnych japońskich potraw takich jak dango (kulki ryżowe), powszechnie pije się też sake i piwo.

Hanami obchodzone jest tłumnie, przez co najlepsze miejsca do świętowania zajmowane są na kilka godzin, a niekiedy nawet na kilka dni przed samym wydarzeniem. Zdarza się, że japońskie firmy wysyłają swojego pracownika, aby wybrał i zarezerwował miejsce dla pozostałych członków firmy. W popularnych miejscach do świętowania czasem robi się tłoczno, szczególnie w dniu pełnego rozkwitu, gdzie drzewa wyglądają najbardziej okazale.

Hiroshima, 2 IV

Hiroshima, 2 IV

Jak widać, tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów, nie jest adresowany wyłącznie do pasjonatów przyrody. W świętowaniu Hanami biorą udział wszystkie grupy społeczne niezależnie od płci czy wieku.

Ciężko jest stwierdzić jednogłośnie, gdzie najlepiej jest oglądać kwitnącą wiśnię. Wiele miejsc ma swój niepowtarzalny klimat, w którym można się zauroczyć i mile spędzic czas na łonie natury. Na fotografiach przedstawione zostały niektóre z miejsc, w których podziwianie sakury zapewni nam niezapomniane przeżycia.
Na pytanie, które miejsce wybrać, każdy na pewno odpowie sobie sam.

Tokyo, 23 III - 8 IV

Tokyo, 23 III

Tokyo 30 III

Kyoto, 23 III - 10 IV

Kyoto, 23 III - 10 IV

Fukuoka, 21 III

Fukuoka, 21 III

Zamek Kunamoto, 22 III

Zamek Kunamoto, 22 III

Nagasaki, 25 III

Nagasaki, 25 III

Nagoya, 26 III

Nagoya, 26 III

Nara, 26 III

Nara, 26 III

Miyajima, 3 IV

Miyajima, 3 IV

Himeji, 4 IV

Zamek Himeji, 4 IV

Hikone, 5 IV

Hikone, 5 IV

Inuyama, 6 IV

Inuyama, 6 IV

Yoshino, 6 IV

Yoshino, 6 IV

Osaka, 29 III, 8 IV

Osaka, 8 IV, 29 IV

Kamakura, 7 IV

Kamakura, 7 IV

Kanazawa, 9 IV

Kanazawa, 9 IV

Fujigoka, 14 IV

Fujigoka, 14 IV

Takizakaru, 25 IV

Takizakaru, 25 IV

Hirosaki, 5 V

Hirosaki, 5 V

Kakunodate, 6 V

Kakunodate, 6 V

Hokodate, 14 V

Hokodate, 14 V

fot. japan-guide.com

Redakcja poleca

REKLAMA