Są przepyszne - nadziewane masą z białego maku i orzechów. Jada się je tutaj przez cały rok, ale najlepiej smakują 11 listopada na ul. Świętego Marcina, kiedy to poznaniacy hucznie obchodzą imieniny ulicy. Tego dnia barwny korowód rusza przez miasto, a na jego czele jedzie na koniu "Święty Marcin".
Malta
To ulubione miejsce wypoczynku poznaniaków. Nad malowniczo położonym sztucznym jeziorem Malta znajdują się kąpieliska i place zabaw dla dzieci, stoki narciarskie, letni tor saneczkowy, tor do zjazdów pontonem oraz lodowisko, a wzdłuż jego północnego brzegu jeździ wąskotorowa kolejka Maltanka. Jezioro to także jeden z najlepszych i najpiękniejszych torów regatowych w Europie.
Stary Browar
To najciekawsze w Poznaniu centrum handlowe, w którym odbywają się też wystawy, imprezy kulturalne, działają najmodniejsze kluby. Można tu zamieszkać w oryginalnym, pełnym dzieł sztuki hotelu Blow up Hall - o ile będzie nas na to stać, bo za nocleg zapłacimy od 880 do 1400 zł.
Festiwal teatralny
Zwany Maltą, choć imprezy odbywają się w całym mieście. Od 1991 r. przyjeżdżają tu z całego świata muzycy, teatry uliczne i offowe, artyści cyrkowi i multimedialni. Prawdziwe święto dla miłośników niestandardowej twórczości.
Koziołki
Codziennie w południe przed pięknym renesansowym ratuszem stają z zadartymi głowami przechodnie, by zobaczyć symbol miasta - trykające się białe koziołki. Rynek otaczają kolorowe kamienice, w niektórych znajdują się urokliwe knajpki, w innych muzea.
Dom Borejków
Fani powieści Małgorzaty Musierowicz o poznańskiej rodzinie Borejków chętnie wędrują pod starą secesyjną kamienicę przy Roosevelta 5. To tu mieszkali bohaterowie Jeżycjady. Opracowano aż 10 tras spacerowych śladami 4 sióstr, ich rodzin i przyjaciół.
Palmiarnia
Poznańska jest jedną z największych w Europie. 12 połączonych ze sobą przeszklonych pawilonów podzielono na strefy klimatyczne. Zanurzamy się w gęstą amazońską dżunglę, wędrujemy po afrykańskiej sawannie lub podziwiamy roślinność śródziemnomorską. I prawie 700 gatunków roślin!
Fara
Barokowy kościół p.w. św. Stanisława aż kipi od ozdób. Wśród pięknych sztukaterii i barwnych plafonów odbywają się koncerty organowe - tutejszy instrument jest uważany za jeden z najlepszych w kraju.
Ostrów Tumski
W imponującej bazylice znajduje się chrzcielnica z X wieku, w której został ochrzczony Mieszko I. Jego sarkofag, a także spiżowe posągi pierwszych władców Polski, znajdują się w Złotej Kaplicy. Jeszcze piękniejsza jest kaplica z nagrobkiem rodziny Górków - najwspanialszym dziełem renesansu w Wielkopolsce.