Na prezentowaną w galerii aTAK serię składa się dwadzieścia obrazów. Płótna powstawały przez kilkanaście miesięcy poprzedzonych wizytą Julii Curyło w Genewie, gdzie trwają prace nad prawdopodobnie największym eksperymentem w dziejach świata. W Laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) została zbudowana największa maszyna na ziemi – Wielki Zderzacz Hadronów, LHC (ang. Large Hadron Collider), akcelerator, czyli konstrukcja przyspieszająca cząstki materii. Od 2008 roku LHC zderza dwie przeciwbieżne wiązki protonów z energią zderzeń wynoszącą 14 TeV i stanowiącą jedynie połowę pełnej mocy. Naukowcy liczą na to, że przy zderzeniach osiąganych przy dwa razy większej energii, uda się wyodrębnić tak zwany bozon Higgsa, oznaczony symbolem H0. Ta hipotetyczna cząstka elementarna miała istnieć przez około dziesięć milisekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii. Z tego powodu przez niektórych nazywana jest boską cząstką. To dzięki niej inne elementarne składniki materii miałyby uzyskać masę. To właśnie poszukiwania boskiej cząstki stały się tematem przewodnim serii płócien Julii Curyło, pokazywanych w galerii aTAK.
Konstruktorzy zderzacza i zwolennicy eksperymentu poszukują racjonalnego wyjaśnienia zagadki istnienia materii. Nie znajdują satysfakcji w wyjaśnieniach wynikających z wiary, które wielokrotnie postulują istnienie nadrzędnej istoty, kreatora i demiurga, stwórcy Wszechświata. Ten konflikt dotyczący teorii powstania niesie ze sobą wiele innych zagadnień – w tym pytań, jak zmieni się nasze postrzegania świata, jeśli naukowcy udowodnią istnienie hipotetycznej cząstki H0?
Curyło poprzez serię LHC przejawia głęboko humanistyczne podejście do zagadnień naukowych. Dostrzega w nich nie tylko naukowy racjonalizm, lecz przede wszystkim towarzyszącą człowiekowi od zawsze pierwotną ciekawość i chęć wytłumaczenia otaczających go zjawisk. Pozostaje przy tym wierna symbolicznemu realizmowi, wierząc w siłę i wielką zmysłowość malarstwa.
Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny, ilustrowany katalog z tekstem Izabeli Kowalczyk.
Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Leona Tarasewicza (dyplom z wyróżnieniem, 2009). Jest autorką obrazów, głównie wielkoformatowych płócien wykonanych techniką olejną, oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej miasta.
Wernisaż: 23 luty o g. 18.00
Wystawa: 24 luty – 21 kwietnia 2012
LHC Miłość
2011, olej na płótnie, 164 x 213 cm.
Godziny otwarcia Galerii aTAK:
pon-pt, 11.00 - 18.00
sob, 11.00 - 16.00