Wodospad

Dramat rodziców i ich dzieci, tajemnic i grzesznych postępków, procesów sądowych, upadku, morderstwa, a wreszcie odkupienia.
/ 16.03.2006 16:57
Ariah Erskine chce zobaczyć ciało męża, który rzucił się w wody Niagary. Dirk Burnaby ulega czarowi obcej kobiety, choć zamieniają ledwie kilka słów. Czeka ich płomienny romans i małżeństwo. Jednak tragedia, która zapoczątkowała to z pozoru idealne życie, kładzie się na nich cieniem.
Rozpoczyna się dramat rodziców i dzieci, dramat tajemnic i grzechów, procesów i zbrodni. Kiedy dzieci Ariah dowiadują się, że ich losy związane są z wyciszonym skandalem ekologicznym, muszą zmierzyć się nie tylko z własną historią, lecz także z mroczną przeszłością Ameryki: niszczeniem środowiska, korupcją i chciwością.

W malowniczej scenerii okolic wodospadu Niagara, nazywanego przez niektórych jednym z cudów świata, w hotelowym apartamencie rozgrywa się dramat katastrofalnej nocy poślubnej. Rankiem młody małżonek, pastor, rzuca się w odmęty katarakt, a jego oblubienica, pospolita, piegowata Ariah, błąka się przez siedem dni i siedem nocy nad spienionymi wodami, wypatrując ciała. I tak właśnie poznaje Dirka Burnaby'ego, przystojnego i bogatego prawnika, zafascynowanego jej hipnotycznym, nieziemskim spojrzeniem. Czeka ich płomienny romans i małżeństwo, które z czasem przerodzi się w dramat rodziców i ich dzieci, tajemnic i grzesznych postępków, procesów sądowych, upadku, morderstwa, a wreszcie odkupienia - dramat wpisany nie tylko w prywatną historię rodzinną, lecz także w mroczne karty historii Ameryki, w którego tle, niczym grecki chór, rozbrzmiewa nieustający ryk wodospadu Niagara.
Wodospad w roku 2005 był nominowany do Orange Prize.

Joyce Carol Oates urodziła się w 1938 roku w Lockport w stanie Nowy Jork. Ukończyła Syracuse University i University of Wisconcin. Jako pisarka zadebiutowała w wieku dwudziestu pięciu lat, publikując tom opowiadań By the North Gate. Od tamtej pory wydała kilkadziesiąt książek. Jest autorką takich opowieści, jak: Wonderland, A Garden of Earthly Delight, Expensive People, Czarna topiel, Blondynka, Zabiorę cię tam, Oni. Uważana za jedną z kandydatek do Literackiej Nagrody Nobla.Joyce Carol Oates „Wodospad”, przeł. Katarzyna Karłowska, Rebis w serii Salamander, 2005