Słowo wstępne Pana Hiromitsu Mori, Przedstawiciela UNHCR w Polsce:
Mam wielką przyjemność powitać Państwa na wystawie plakatów UNHCR zatytułowanej “Uchodźcy”. UNHCR ma zaszczyt współpracować ze znaną Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, która popiera ideę wystawy. Galeria nie tylko uprzejmie zgodziła się na udostępnienie swych pomieszczeń na jej potrzeby, lecz również wsparła ją swymi pomysłami i sugestiami, które znalazły odzwierciedlenie w niniejszej wystawie. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wyraził zgodę na pokrycie kosztów oprawy plakatów, za co jesteśmy wdzięczni.
Niektóre z prezentowanych plakatów przygotowane zostały jeszcze w latach 90-tych i większość z nich nie jest już drukowana. Wiele z nich uzyskało szerokie uznanie, przedstawiając ważkie wydarzenia oraz przesłania. Z powodzeniem zwracały uwagę na losy uchodźców na świecie oraz znajdowały wsparcie ludzi dla ich sprawy.
Na początku tego roku, UNHCR obchodził 15-tą rocznicę ustanowienia swojej obecności w Polsce. Być może jest to dla nas czas do zastanowienia się nad minionymi latami i wznowienia naszego zaangażowania oraz wsparcia dla ponad 30 milionów uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych na świecie. Osoby, które pojawiają się na tych plakatach, są prawdziwymi uchodźcami. „Dzieci Uchodźcy” na plakatach są już dziś dorosłymi osobami. Z pewnością wnoszą wkład do społeczeństw, które je przyjęły i są ich ważnymi członkami. Te, którym szczęśliwie udało się wrócić dobrowolnie do domu, musiały już odbudować swoje środowisko. Każdy, także my sami, ma swoją rolę do odegrania.
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 14 grudnia 1950 r. Biuro upoważnione zostało do prowadzenia i koordynowania działań międzynarodowych w celu udzielania ochrony uchodźcom oraz rozwiązywania ich problemów na całym świecie. Jego podstawowym obowiązkiem jest zabezpieczenie praw i interesów uchodźców. Biuro dąży do tego, aby każdemu potrzebującemu ochrony międzynarodowej zapewnić prawo do szukania azylu oraz znalezienia bezpiecznego schronienia w innym Państwie, z możliwością dobrowolnego powrotu do domu, lokalnej integracji bądź przesiedlenia do kraju trzeciego.
W ciągu ponad pięciu dekad, Biuro pomogło rozpocząć nowe życie ponad 50 milionom ludzi. W dniu dzisiejszym, jego pracownicy w liczbie około 6 000 osób udzielają pomocy 32,9 mln. osób w ponad 110 krajach.
Wystawa fotografii i plakatów
6 – 20 listopada 2008
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21 w Warszawie
Więcej informacji na stronie: www.napiorkowska.pl