Toskania to najpiękniejszy region we Włoszech łączący w sobie wszystkie cechy włoskiego dolce vita. Są tu piękne krajobrazy, urokliwe średniowieczne miasteczka, zagubione wśród wzgórz wioski i dzikie plaże wybrzeża Morza Tyrreńskiego. No i oczywiście słynna na całym świecie kuchnia.
Obowiązkowo trzeba jej posmakować. Ten region słynie z pysznych serów, suszonych wędlin, makaronów i znanych wszędzie win i wybornej grappy. Nigdzie nie ma tak fantastycznej oliwy z oliwek, nadającej wyjątkowy smak każdej, nawet najprostszej, potrawie.
W Toskanii pełno małych hotelików, wiejskich posiadłości na wynajem czy typowej agroturystyki. Wystarczy zjechać z głównych szlaków, podążyć szutrowymi, krętymi drogami, zgubić się pośród pagórków i zachwycić się fantastycznymi widokami, odkrywając nowe miejsca. San Gimignano, Montepulciano, Bargę, Monteriggioni... A w nich romantyczne zaułki, strome uliczki, wyłożone kamiennymi płytami. Średniowieczne kamienice i piękne place. Zabytkowe kościoły i stare opactwa. Urokliwe knajpki i kawiarenki. Targi i lokalne festy. Pola maków i słoneczników. Winnice. Wzgórza porośnięte oliwkami i cyprysami.
Czego pragnąć więcej więcej? La dolce vita.
Polcamy! Tutaj przeczytasz więcej o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć Kopenhaga - pomysł na city breake
Toskania, Florencja
1. Florencja
To nie jest miasto z zabytkami. To miasto zabytek. Perła renesansu.Tutaj tworzyli wielcy artyści, tacy jak: Michał Anioł, Botticelli, Giotto, Leonardo da Vinci, Galileo Galilei, Dante.
Miasto zostało założone jako kolonia dla były żołnierzy. Nazwano je Florentia, czyli Kwitnąca. Michał Anioł mówił, że:
Italia to ogród Europy, Toskania – ogród Italii, Florencja – kwiat Toskanii.
We Florencji koniecznie trzeba zobaczyć:
- Duomo (katedra Santa Maria del Fiore) z terakotową kopułą zaprojektowaną przez Brunelleschiego, stanowiącą symbol miasta. Można na nią wejść po 450 stopniach prowadzących na sam jej szczyt. Warto też wejść na kampanilę – 85-metrową dzwonnicę zaprojektowaną przez Giotta, skąd rozpościera się panorama na miasto. No i koniecznie zobaczyć babtyserium ze słynnymi drzwiami "Bramy Raju" Lorenzo Ghibertiego.
- Galeria Akademia – podziwiać tutaj można m.in. dzieła Michała Anioła, wśród których znajduje się dobrze znany "Dawid" (jego kopia stoi na Piazza della Signoria i na Piazza Michalangelo).
- Galeria Uffizi – muzeum z dziełami takich artystów, jak: Giotto, Durer, Boticelli, Michał Anioł, Rafael, Tycjan, Rubens, Caravaggio i wielu wielu innych wspaniałych artystów malarzy i rzeźbiarzy.
- Bargello – dawne więzienie miejskie mieści dziś bogatą kolekcję sztuki zdobniczej i rzeźby, m.in. rzeźby Donatella.
- Ponte Vecchio – najstarszy most Florencji, na którym od zawsze były sklepiki i warsztaty rzemieślnicze. Nad nimi powstał korytarz przykryty dachem, by książę Cosima mógł swobodnie – nawet podczas niepogody – przechodzić ze swojego pałacu do Galerii Ufizzi.
- Piazza Michalangelo - plac Michała Anioła, skąd rozciąga się fantastyczny widok na miasto.
- Santa Croce – gotycki kościół, gdzie spoczywa Michał Anioł i Galileusz
- Piazza della Repubblica – jedyna w swoim rodzaju galeria rzeźby na wolnym powietrzu.
- Ogrody Boboli – największy park, który zdobią liczne rzeźby.
Toskania, Montepulciano
2. Montepulciano
Leży na wzgórzu wśród drzew oliwnych, cyprysów i winnic. Słynie z doskonałego wina, które posiada taką samą nazwę jak miasteczko – Vino Nobile di Montepulciano. Ma głęboko rubinową barwę i wyjątkowy smak.
Miasteczko zachwyca wspaniałą renesansową zabudową, co sprawiło, że nazywane jest często perłą XVI wieku. Mury, labirynt wąskich brukowanych uliczek, renesansowe pałace, ozdobiona lwami i gryfami studnia miejska, gotycki ratusz z XIII wieku, kościół San Biaggio z dwiema dzwonnicami - wszystko trzeba zobaczyć.
Sercem Montepulciano jest Piazza Grande, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia, m.in. w ostatnią niedzielę sierpnia Bravio delle Botti, podczas którego ma miejsce wyścig w beczkach.
Toskania, San Gimignano
3. San Gimignano
To miasteczko, w którym nie sposób się nie zakochać. Historyczne centrum prawie w całości otoczone jest kamiennymi murami. Do miasta wchodzi się przez jedną z kilku bram.
W przeszłości istniały tutaj 72 wieże obronne. Do dzisiaj pozostało zaledwie 14 z nich. Stąd czasami San Gimignano nazywane jest średniowiecznym Manhattanem. Najważniejsza i najwyższa to Torre Grossa, licząca 52 metry wysokości. Można na nią wyjść, aby podziwiać krajobraz miasta i okolic.
Po zejściu z zabytkowej wieży warto spędzić nieco czasu na Piazza Dell Duomo przy Torre Grossa. Można tak jak inni turyści przysiąść na zacienionych schodach tutejszego kościoła Collegiata di San Gimignano.
Toskania, Siena
4. Siena
Ma coś, co ją wyróżnia z innych toskańskich miast. To Piazza del Campo. Niezwykły plac w kształcie wachlarza, którego bruk opada w stronę Palazzo Pubblico, gotyckiego ratusza, z drugą co do wysokości średniowieczną wieżą (102 m) we Włoszech. Gdy jest ciepło, na Piazza del Campo do późnej nocy znajduje się tłum ludzi. Mieszkańcy i turyści siedzą lub leżą na bruku, odpoczywają, jedzą lody, czytają książki lub rozmawiają ze znajomymi. Wokół placu znajdują się średniowieczne kamienice, liczne bary, restauracje i trattorie ze stolikami na zewnątrz.
Dwa razy do roku odbywa się tutaj wyścig konny, Palio di Siena, który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta: 2 lipca Palio di Provenzano, na cześć Matki Boskiej z Provenzano, i 16 sierpnia Palio dell’Assunta, na cześć Matki Boskiej Wniebowziętej i jest kulminacyjnym momentem święta dzielnic – contrade, których jest 17. Historia Palio sięga średniowiecza, dlatego jeźdźcy noszą stroje z XV wieku.
Warto wspiąć się na Torre del Mangia, aby zobaczyć panoramę miasta i okolic. No i konieczne trzeba zobaczyć czarno-białą gotycką katedrę z wyjątkową marmurową posadzką wewnątrz.
Toskania, Volttera
5. Volttera
Nazywana bywa także miastem z alabastru. Związane jest to z pobliskimi złożami tego surowca, który od czasów starożytnych służył do tworzenia wielu zdobień architektonicznych Volterry. W mieście znajduje się szkoła artystyczna ze specjalnością "rzeźba w alabastrze" oraz około 30 warsztatów, w których obrabiany jest ten kamień, dlatego pamiątka z tego miejsca musi być koniecznie alabastrowa.
To etruskie miasto zbudowano na wzgórzu i otoczono murami. W słynnym muzeum Guarnacci znajduje się jedna z najlepszych we Włoszech kolekcji zabytków etruskich. Do podziwiania jest także katedra z XII wieku i mnóstwo budowli z XIII wieku - baptysterium, Pałac dei Priori, Pałac Pretorio - praktycznie całe centrum miasta. Do tego średniowieczne kamienice i zamek z XIV-XV wieku.
Toskania, Lukka
6. Lukka
To tutaj urodził się Giacomo Puccini, twórca "Madame Butterflay". Otoczona potężnymi murami z czerwonej cegły, zbudowanymi w XVI i XVII wieku, Lukka jest spokojnym miastem o wąskich uliczkach, biegnących tak, jak je wytyczyli starożytni Rzymianie.
Zobaczyć tu można liczne gotyckie i renesansowe kamienice, urokliwe sklepiki, domy z wieżyczkami, a także okazałe pałace. Warto zwiedzić katedrę San Martino, w której znajduje się drewniany krucyfiks z XIII wieku, posiadający ponoć magiczną moc. Średniowieczni pielgrzymi wierzyli, że wyrzeźbił go św. Nikodem u stóp krzyża na Golgocie.
Obowiązkowo trzeba wypić kawę na Piazza del Mercato, które swym kształtem przypomina o istniejącym tu niegdyś rzymskim teatrze.
Toskania, Monteriggioni
7. Monteriggioni
Widać je już z daleka. Wysoki mur i czternaście wież. Monteriggioni to niewielkie miasteczko, będące tak naprawdę średniowieczną twierdzą usytuowaną na jednym ze wzgórz Toskanii, nieopodal Sieny. Inspirowało artystów. Dante umieścił to miejsce w "Boskiej Komedii", a Bernardo Bertolucci nagrywał tutaj “Ukryte Pragnienia" z Liv Tyler.
Monteriggioni jest tak malutkie, że na zwiedzenie wystarczyłoby kilkadziesiąt minut. To miejsce tak piękne, że warto zatrzymać się tutaj na dłużej.
Toskania, Barga
8. Barga
Jeszcze mało znana. A to przepięknie położona miejscowość na północ od Lukki, w dolinie Garfagnana. Otoczona murami, ze stromymi kamiennymi ulicami. Nad miastem góruje katedra (Duomo) z panoramicznym widokiem Alp Apuańskich i Appeninów. Słynie z letnich festiwali muzyki operowej i jazzowej.
Toskania, Cortona
9. Cortona
Przycupnęła na boku stromo wznoszącego się pagórka dominującego nad Val di Chiana, 30 kilometrów od Arezzo. To jedno z najstarszych miast wśród wzgórz Toskanii, znane między innymi z książki Francis Mayes "Pod Słońcem Toskanii" i filmu pod tym samym tytułem.
Z Piazza el Duomo rozciąga się fantastyczny widok na miasto i okolicę. Strome wąskie uliczki, urokliwe zaułki, cyprysowe aleje. Niestety, w sezonie dużo turystów. W okolicy sporo zagubionych wśród wzgórz opactw i winnic.