Z czasem rozwinęły się jednak inne formy partnerstwa - już nie tylko „przetrwanie”, ale i miłość erotyczna, dopasowana do indywidualnych upodobań, stała się spoiwem związku. Brak przymusu ekonomicznego i restrykcyjnych przepisów sprawiły, że mamy do czynienia już nie tylko ze związkiem tradycyjnym, ale z najróżniejszymi formami związków: aseksualnymi, seryjnie monogamicznymi, na dystans czy też równoległymi.
Coraz częściej eksperymentujemy i przechodzimy przez ich różne formy, zmieniając partnerów, aby w końcu zbudować harmonijny związek. Zakładamy rodzinę tuż po maturze, żeby rozwieść się około 40. Albo też świadomie decydujemy się na samotność.
Za zmianami w płciowości i nowymi modelami związków nie nadąża wielu psychologów i seksuologów, lansując wciąż wyidealizowane modele partnerstwa i uważając, że trwałe godzenie partnerstwa i namiętności to konieczność, a jeśli ktoś ma z tym problemy, to po prostu nie pracuje nad swoim związkiem. Uparcie uznają oni za jedyny poprawny monogamiczny związek na całe życie, a poszukiwanie dla niego jakiejś alternatywy za przejaw niedojrzałości.
O autorze:
Michael Mary jest psychoterapeutą, który od 1979 r. pracuje jako doradca w terapii indywidualnej oraz w terapii par, a także prowadzi seminaria i kursy. Jego metoda w poradnictwie polega na różnorodności aspektów dotyczących zdrowia psychicznego, emocjonalnego, fizycznego i stosunków międzyludzkich.
Książki M. Mary, które ukazały się dotychczas na polskim rynku to: 12 zagrożeń w związku i jak ich uniknąć, Pięć kłamstw w sprawach seksualności, Ukryty plan życia.
Michael Mary, 5 sposobów na miłość, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 2005