"Malowany welon"

Mężczyzna ze złamanym sercem mści się na niewiernej żonie.
/ 16.05.2007 18:05


Mężczyzna ze złamanym sercem mści się na niewiernej żonie. Ich wyprawa w głąb Chin pełna jest psychologicznych napięć. Zaskakujący zwrot zmienia psychologiczny thriller w piękną duchową podróż. Temat fizycznej miłości zestawiony zostaje z miłością wielką i czystą oraz pokazany bardzo szczerze.



O filmie
Lata 20. ubiegłego wieku. Kitty (Naomi Watts) pochodzi z klasy wyższej londyńskiej socjety i zbliża się do wieku, w którym dobrze urodzona i wychowana panienka powinna wyjść za mąż. Znudzona mieszczańskim życiem, w poszukiwaniu przygody wiąże się z lekarzem bakteriologiem, Walterem Fane, który prowadzi badania w odległym Szanghaju.
W tym dziwnym i obcym dla nich mieście młode małżeństwo chętnie wchodzi do towarzystwa brytyjskiej arystokracji, której przewodzi angielski vice konsul Charles Townsend (Liev Schreiber).
Gdy Walter oddaje się z pasją swej pracy, jego żona wdaje się w romans z konsulem. Kiedy zdrada wychodzi na jaw, lekarz w akcie zemsty przyjmuje posadę w odległej wiosce, spustoszonej przez śmiertelną epidemię cholery i zmusza Kitty do wspólnej podróży.
W wiosce Mei-tan-fu, z początku chłodno nastawieni do siebie małżonkowie, w obliczu otaczającej ich zewsząd tragedii, powoli zbliżają się do siebie. Pojawia się zrozumienie, wybaczenie, a nawet czułość.
Fane’owie zaczynają odkrywać siebie na nowo.

O produkcji
Pod koniec 2004 roku Edward Norton po raz kolejny zadzwonił do Naomi Watts z propozycją zagrania Kitty Fane w "The Painted Veil".
Właśnie mijało pięć lat, jak ze scenarzystą Ronem Nyswanerem i producentką Sarą Coleton zabrał się za adaptację powieści Williama Somerseta Maughama z 1925 roku. Niestety, Watts właśnie zakończyła wyczerpującą, ośmiomiesięczną pracę na planie zdjęciowym "King Konga" i nie zamierzała rozpoczynać nowych zdjęć. Ale po tej rozmowie zmieniła zdanie.
Pomimo entuzjazmu całego zespołu, do końca roku 2001 nie udało się posunąć prac naprzód. Dopiero rok 2004 okazał się przełomowy. Właśnie wtedy wyjaśniły się ostatnie kwestie producenckie.
"To była długa podróż" - mówi Naomi Watts -"Edward pracował nad projektem sześć lat, a ja byłam zaangażowana emocjonalnie od czterech. Wszyscy przyjęliśmy z ulgą zakończenie tego etapu".

Zdjęcia w Chinach
Dziesięć lat po pojawieniu się pomysłu na adaptację książki Maughama, etap przygotowań dobiegł końca. Pojawiło się pytanie, gdzie kręcić film?
Jak mówi John Curran: "Nie chcieliśmy, żeby nasz film wyglądał na zrobiony w Kanadzie, Meksyku czy Włoszech. Byliśmy zdeterminowani znaleźć takie miejsce w Chinach, które będzie miało odpowiedni nastrój – piękne i równocześnie majestatyczne".
Poszukiwanie odpowiednich planów zdjęciowych zajęło około dziesięciu dni i objęło teren ponad pięciu tysięcy mil. Poszukiwano starożytnych miast leżących w pobliżu rzek i gór, choć jednocześnie zwracano uwagę na dogodne warunki dla przyszłej ekipy. Znaleziono je w prowincji Guangxi w południowej części Chin.
Ekipa ulokowała się w mieście Gui Lin, jednym z bardziej malowniczych miast prowincji, leżącego nad rzeką Li i otoczonego majestatycznymi wzgórzami pokrytymi bujną zielenią.
Pierwszym projektem było zbudowanie wioski Mei-tan-fu, do ktorej przybywają Fane’owie. Wkrótce okazało się jednak, że to zadanie przerasta siły filmowców. Z pomocą przyszli miejscowi, którzy polecili im wioskę Huang Yao, której od wieków nie tknęła cywilizacja. Również w Szanghaju kręcono sceny z Londynu.
Praca w Chinach nie byłaby możliwa bez zaangażowania Currana. Jak mówi Norton: "John pojechał do Chin wcześniej, żeby załatwiać różnego rodzaju pozwolenia i upoważnienia. Gdyby nie był tak zdeterminowany, Chińczycy nie daliby nam kręcić u siebie".

O reżyserze
John Curran zaczynał jako grafik, najpierw w Nowym Jorku, a od 1986 roku w Sydney. W 1990 roku założył studio Pod Films i zajął się reżyserowaniem reklamówek, wideoklipów i filmów krótkometrażowych. Jeden z nich, nagrodzony "Down Rusty Down" pokazany był w 1997 na festiwalach filmowych w Sundance, Nowym Jorku i Londynie.
W kinie zadebiutował filmem "Praise" (1998). Pokazany w Toronto, zdobył nagrodę Międzynarodowych Krytyków dla Najlepszego Filmu. Pokazywano go na festiwalach w Sundance, Berlinie, Londynie i Edynburgu. W Australii był nominowany do kilku nagród Australijskiego Instytutu Filmowego. Zdobył również nominację dla Najlepszego Filmu Zagranicznego (angielskojęzycznego) w Wielkiej Brytanii i został umieszczony przez "The New York Times" na liście "10 Najlepszych Filmów 2000 roku". Oprócz tego Curran otrzymał w Australii nagrodę dla Najlepszego Twórcy Niezależnego w 2000 roku.
W 2004 roku wyreżyserował "Już tu nie mieszkamy" z Naomi Watts, Markiem Ruffali, Laurą Dern i Peterem Krause.

W rolach głównych:
Naomi Watts
jako Kitty Fane
Edward Norton jako Walter Fane
Liev Schreiber jako Charlie Townsend

"Malowany welon", Reżyseria: John Curran, Produkcja: USA/Chiny 2006, Premiera w Polsce: 18 maja 2007, Dystrybucja w Polsce: Vision Film Distribution, Czas trwania: 125 min.

Tekst i zdjęcia: od dystrybutora.

welon1.jpg


welon2.jpg


welon3.jpg


welon4.jpg


welon5.jpg


welon6.jpg


welon7.jpg


welon8.jpg


welon9.jpg


Konkurs, konkurs, konkurs!

Dla miłośników pióra mamy do rozdania 5 zestawów nagród, zawierających: parasol z filmu „Malowany welon”, książkę „Malowany welon” oraz 2 filmy DVD, ufundowanych przez Vision Film.
Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Czym dla Ciebie jest zdrada i kiedy można ją wybaczyć?

Na odpowiedzi czekamy do 28 maja.
Zasady konkursu:
1. Konkurs zostanie przeprowadzony na forum polki.pl
2. Wygrywa 5 osób, które prześlą najciekawsze propozycje. Będą one oceniane przez konkursowe jury.
3. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową. Podczas rejestracji na forum należy podać prawdziwy adres mailowy, w celu uzyskania potwierdzenia wygranej.
4. Jury podejmie decyzję 30 maja i prześle informacje do osób nagrodzonych z prośbą o podanie adresu wysyłki nagród. Nagrody wyślemy pocztą po uzyskaniu danych adresowych zwycięzców.

Weź udział w konkursie, kliknij: Konkurs "Malowany welon"