Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to kraj, który powstał na pustyni w 1971 roku. W jego skład wchodzi siedem emiratów, z których każdy ma coś innego do zaoferowania turystom. Są to malownicze wybrzeże, szerokie plaże, urokliwe wysepki otoczone rafami koralowymi, luksusowe hotele, futurystyczna architektura i stare meczety, a także ciągnące się aż po horyzont rude piaski pustyni.
Bez wątpienia to Dubaj (na zdjęciu) jest największą atrakcją turystyczną emiratów. Znajdują się tutaj najwyższy budynek na świecie Burj Khalifa i słynny hotel żagiel Burj Al Arab, który jest jednym z najbardziej ekskluzywnych.
Wybierając się do Dubaju, warto zobaczyć również inne emiraty, zwłaszcza że dzięki rozwiniętej sieci dróg i autostrad podróżuje się między nimi szybko i komfortowo. Najlepszym sposobem na poruszanie się po ZEA jest wypożyczenie samochodu. Można także rozważyć odpoczynek w pozostałych emiratach, a mianowicie w Abu Dhabi, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah i Fujairah.
Kiedy zaplanować wyjazd do emiratów arabskich?
Najlepiej wybrać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich miedzy październikiem a lutym. Panuje wówczas temperatura ok. 25 st. C, która sprzyja zarówno wypoczynkowi i zwiedzaniu. Natomiast ze względów finansowych najkorzystniej jest zaplanować wyjazd latem, kiedy wysokie temperatura (ok. 40 st. C) i wilgotność powietrza (prawie 95 proc.) skutecznie odstraszają wielu turystów. Ceny w hotelach, wypożyczalniach aut i sklepach są zdecydowanie niższe. Taniej jest również podczas ramadanu (od 22 sierpnia do 21 września), w tym czasie niektóre hotele oferują 20-30 proc. zniżki, a w sklepach są wyprzedaże.
Polecamy!
Lubisz podróżować? Tutaj przeczytasz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć. Gdzie wybrać się jesienią i zimą na urlop?
Abu Dhabi, Abu Zabi
Największy i najważniejszy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Tutaj bowiem znajduje się ich stolica Abu Dhabi (nazywa się tak samo jak emirat). W Abu Dhabi nowoczesność przeplata się z tradycją. Z jednej strony, imponujące drapacze chmur i luksusowy hotel Emirates Palace, z drugiej, zabytkowy fort Qasr Al Hosn i meczety, z których największe wrażenie robi Wielki Meczet Sheikh Zayed.
Wybudowany z wielkim rozmachem, cały z białego marmuru, jest jednym z największych na świecie. Ma osiemdziesiąt dwie kopuły, a na dziedzińcu pokrytym mozaiką znajduje się 1048 kolumn. W środku wisi siedem pozłacanych żyrandoli o różnej wielkości, wykonanych z kryształów Swarovskiego, największy z nich jest jednocześnie największym z żyrandoli na świecie. W meczecie może przebywać 42 tys. wyznawców, a główna sala modlitewna pomieści 7 tys. osób.
W Abu Dhabi znajdziemy również plaże z pięknym piaskiem, popularne to Saadiyat i Corniche.
Dubaj
To serce emiratów. Najbardziej zaludniony i popularny wśród turystów. Uwagę świata przyciąga ambitnymi projektami architektonicznymi. To tutaj znajdują się najwyższe budynki, najdroższe i najbardziej luksusowe hotele, największe centra handlowe i największa sztuczna (stworzona przez człowieka) wyspa.
Prawdziwą atrakcją jest przypominający żagiel Burj Al Arab – stojący na sztucznej wyspie jeden z najbardziej luksusowych (standard deluxe, czyli absolutny luksus) i najwyższych hoteli na świecie, standard.
Wizytówkę Dubaju stanowi także najwyższy na świecie budynek – Burj Khalifa – wznoszący się na wysokość 828 m. Ten imponujący wieżowiec ma 163 piętra (najniższe przeznaczono na hotel, którego wystrojem zajął się Giorgio Armani), 57 wind i jest w stanie pomieścić blisko 35 tys. osób. Konstrukcja budynku, zwężająca się ku górze, przypomina kwiat pustyni, a bogata ornamentyka nawiązuje do kultury i religii islamu.
W Dubaju, pośrodku pustyni, powstał stok narciarski Ski Dubaj, z którego można korzystać przez cały rok. Jest także Ferrari World, czyli park rozrywki z najszybszym roller coasterem na świecie i ogromne akwarium w centrum handlowym.
Najbardziej imponującym miejscem w Dubaju miały być sztucznie usypane Wyspy Palmowe (hotele i rezydencje znajdujące się sztucznych wysepkach uformowanych na kształt palmy). Na razie turystyczną atrakcją jest tylko The Palm Jumeirah (Dżamira).
Sharjah, Szardża
Jeden z najbardziej konserwatywnych emiratów, jako jedyny przestrzegającym szariatu. Panuje tu całkowita prohibicja i rygorystyczne zasady dotyczące ubioru (obowiązuje m.in. całkowity zakaz noszenia przez mężczyzn spodni przed kolano i biżuterii).
Szardża to idealne miejsce na wakacje dla wszystkich, którzy zainteresowani są arabską historią tego regionu. Znajduje się tu sporo muzeów (m.in. Muzeum Cywilizacji Islamskiej, Muzeum Dziedzictwa,Muzeum Kaligrafii czy Muzeum Sztuki), meczetów, targowisk oraz odbywają się słynne festiwale (wodny, światła).
Szardża, położona zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od międzynarodowego lotniska w Dubaju, jest od niego tańsza nawet o 30–40 proc.
Ajman, Adżman
Najmniejszy z emiratów i najbardziej kameralny. Adżman spodoba się przede wszystkim poszukującym beztroskiego, leniwego, plażowego wypoczynku. Są tu wielokilometrowe plaże, gdzie znajduje się najczystsze morze w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To także raj dla miłośników sportów wodnych, jak: windsurfing, nurkowanie, narty wodne itp.
Miejscem wartym zobaczenia jest XVIII-wieczny Fort Ajman, meczety, targ rybny.
Umm Al Quwain, Umm al-Kajwajn
Słynie z największego parku wodnego wodny - Dreamland Aquapark. Na blisko 250 tys. mkw. powierzchni znajduje się basen ze sztucznymi falami, leniwa rzeka, kilka zjeżdżalni i inne atrakcje. Umm al-Kajwajn to także idealne miejsce na narty wodne, kajaki, windsurfing oraz narciarstwo wodne.
Znajdują się tutaj także Umm al Quwain wetlands – mokradła z błękitnymi lagunami, lasy namorzynowe i piaszczyste wysepki. Te wyspy to doskonałe miejsce dla ornitologów i miłośników przyrody, a mokradła są idealne do pływania kajakiem wśród lasów namorzynowych po kanałach wodnych między wyspami.
Dzięki wygodnej autostradzie pełni rolę tańszej sypialni dla pracowników drogiego Dubaju.
Ras Al Khaimah, Ras al-Chajma
Najbardziej malowniczy emirat. Położony między górami, pustynią, zielonymi dolinami i wybrzeżem z urokliwymi zatoczkami i błękitnymi lagunami. Jeżeli chcemy zobaczyć prawdziwe emiraty, poczuć dawny klimat bliskiego wschodu i zobaczyć urzekającą przyrodę – znajdziemy to właśnie tutaj. W Ras al Khaimah są piękne plaże – długie i szerokie, w dodatku wystarczy kawałek oddalić się od hotelu, aby znaleźć bujne mangrowce, pośród których brodzą flamingi.
Do niezwykłych zjawisk naturalnych należy zaliczyć rozległy, pustynny teren pełen czerwonych piasków, który najlepiej zobaczyć o wschodzie słońca.
Co jeszcze warto zwiedzić w Ras Al Khaimah? Przede wszystkim stolicę, a w niej Stare Miasto, gdzie znajdują się liczne arabskie kramy z dywanami, materiałami czy świecidełkami. Warto zajrzeć do Ras Al Khaimah Museum z eksponatami nawet sprzed 2500 lat. Zobaczyć grobowiec Shamal i ruiny średniowiecznego pałacu Sheeba oraz Al Falayah.
Znajduje się tutaj również uzdrowisko Khatt z trzema gorącymi źródłami, z których z ponad trzydziestometrowej głębokości wypływa woda termalna o temperaturze 40 st. C.
I ciekawostka, w 2006 roku zatwierdzono tutaj plan zbudowania komercyjnego kosmodronu dla celów turystyki kosmicznej.
To jeden z najchętniej wybieranych emiratów na wypoczynek przez rodziny z dziećmi ze względu na parki wodne i liczne familijne atrakcje.
Fujairah, Fudżajra
Nazywana często diamentem środkowego wschodu. Jako jedyny z emiratów nie jest położony nad Zatoką Perską, ale Osmańską i Oceanem Indyjskim. Emirat Fudżajra to atrakcyjne miejsce na odpoczynek, zwłaszcza dla osób uprawiających nurkowanie lub snurkowanie. Tutejszą rafę koralową zalicza się do najpiękniejszych na świecie.
Warto tu zobaczyć zbudowany z błota i kamienia Meczet Al Badiyah, który jest najstarszym zachowanym do dziś meczetem w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich, i słynące z wód mineralnych miasteczko Masafi. Interesującą wycieczką jest także wyprawa w głąb gór Hadżar.