Dobra żona

Kolejna powieść autorki "Zemsty kobiety w średnim wieku" już w księgarniach.
/ 16.03.2006 16:57
Dobra żona to druga na polskim rynku wydawniczym książka Elizabeth Buchan, brytyjskiej pisarki, której pierwsza opublikowana po polsku powieść "Zemsta kobiety w średnim wieku" spotkała się z gorącym przyjęciem czytelniczek. Obie określić można jako wyznania dojrzałej Bridget Jones - bohaterka z zagubionej trzydziestolatki liczącej kalorie i kochanków, aspirującej do roli mężatki, zmienia się w dojrzałą kobietę, szczęśliwą kapłankę domowego ogniska, której zaczyna jednak doskwierać status idealnej partnerki męża i zadaje sobie pytanie, czy bycie kobietą sprowadza się do odgrywania roli idealnej matki i żony.

Tyle tylko, że bohaterka nowej książki Elizabeth Buchan nie staje w obliczu kryzysu wieku średniego z powodu pojawienia się młodszej konkurentki. Fanny Savage, mężatka o dwudziestoletnim stażu, powoli dochodzi do wniosku, że życie nie układa się tak, jak to sobie jako młoda dziewczyna zaplanowała, i nie przynosi oczekiwanej satysfakcji, z mniej oczywistych powodów. Po pierwsze, jedyna córka Chloe rozpoczyna studia prawie na drugim końcu świata, po drugie, wspieranie męża Willa we wspinaczce po szczeblach politycznej kariery to już tylko wykonywanie rutynowych czynności, a w dodatku - drastyczne ograniczenia stylu i sposobu bycia. Życie w cieniu sławnej osoby wiąże się wszak z wieloma wyrzeczeniami, a pozornie nieistotne szczegóły, takie jak nieodpowiedni makijaż czy motyw „love” powtarzający się na sukience, mogą urastać do rangi powodów nieobecności męża w wyborach kolejnej kadencji. Każda publiczna manifestacja poglądów żony musi też pozostawać w ścisłym związku z polityką mężowskiej partii, choć często to właśnie jej wiedza i sumienie mogą narzucać mniej czarno-białe rozwiązania.

Fanny powraca więc pamięcią do kilku istotnych spraw w swoim życiu, których wartość zaczęła blaknąć z chwilą, gdy stanęła na ślubnym kobiercu – przede wszystkim do włoskich korzeni swojego rodu i, co się z tym wiąże, do pracy dla ukochanego ojca prowadzącego firmę winiarską. Podróż do słonecznej Italii, którą odbywa, nabiera dodatkowego dramatycznego znaczenia: Fanny bowiem nie tylko odwiedza toskańskie winnice, rozkoszuje się starym domem i urokami życia na włoskiej prowincji, ale odzyskuje wewnętrzną równowagę, by podjąć decyzję o tym, jak dalej potoczy się jej życie osobiste. I nie chodzi tu już tylko o to, czy będzie nadal dobrą żoną, podporządkowującą całe swoje życie karierze męża, lecz raczej o to, czy będzie jego żoną w ogóle.


Autorka książki Elizabeth Buchan mieszka w Londynie i od wielu już lat zajmuje się działalnością wydawniczą. Napisała kilkanaście powieści, za trzecią z nich - Consider the Lily - otrzymała w 1994 roku Nagrodę za Najlepszą Powieść Romantyczną Roku (Romantic Novel of the Year Award). Książka stała się wkrótce międzynarodowym bestsellerem i w samej tylko Wielkiej Brytanii osiągnęła nakład ponad 300 000 egzemplarzy. Wielką popularność zyskała także Zemsta kobiety w średnim wieku, która w USA doczekała się także filmowej adaptacji.

Elizabeth Buchan należy do wielu stowarzyszeń literackich, zasiada w komisjach przyznających nagrody literackie. Recenzuje książki m.in. dla dzienników „The Times”, „Sunday Times” i „Daily Mail”. Jej opowiadania były publikowane w wielu czasopismach i prezentowane na antenie radia BBC 4.

ms

Elizabeth Buchan "Dobra żona", Wydawnictwo Niebieska Studnia, Warszawa 2005


Konkurs zakończony!
Prawidłowa odpowiedź: Pierwsza powieść Elizabeth Buchan dla dorosłych to "Daughters of the Storm" .

Książki powędrują do:

Mariusz Fudała, Maków Maz.
Barbara Orzech, Płock
Ewa Ołdak, Piastów
Klaudia Strus, Borzęcin
Monika Frenkiel, Kraków
Iwona Hajchel, Lidzbark Warm.
Magdalena Podgórzak, Gdynia
Karolina Łobacz, Zielonka
Małgorzata Pierzga, Nowy Sącz
Bożena Więcek, Lipsko
Elżbieta Górska, Września
Renata Stygar, Warszawa
Beata Stankiewicz, Szczecin
Izabela Wróżka, Komornica
Urszula Kwinta, Kończyce Małe
Anna Bank, Zakopane
Edyta Buczyńska, Kraków
Julia Furman, Piła
Katarzyna Szczepańska, Kraków
Katarzyna Malec, Piaseczno

Zwycięzcom gratulujemy!
Książki prześlemy pocztą
Tagi: felieton