Czy marka samochodu wpływa na tanie OC?

Czy marka samochodu wpływa na wysokość ubezpieczenia? fot. Materiały prasowe
Zastanawiasz się, dlaczego twoja znajoma płaci mniej za ubezpieczenie komunikacyjne, mimo że macie tyle samo lat i ubiegałyście się o prawo jazdy w tym samym momencie? Wysokość składek OC to kwestia bardzo złożona, na którą wpływa wiele elementów. Sprawdź, czy marka pojazdu wpływa na cenę polisy i dowiedz się, jak obniżyć koszt.
Czy marka samochodu wpływa na wysokość ubezpieczenia? fot. Materiały prasowe

Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie przekracza kilkuset złotych. Są jednak kierowcy, którzy za polisę płacą znacznie więcej niż inni. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają polisę indywidualnie. Wszystko zależy od tego, z jakim ryzykiem ubezpieczeniowym wiąże się konkretny właściciel pojazdu.

Poznaj czynniki kształtujące ryzyko ubezpieczeniowe

Im wyższe ryzyko ubezpieczeniowe, tym wyższa składka OC. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ w razie zdarzenia drogowego to ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność za wyrządzone szkody i wypłaca świadczenie osobie pokrzywdzonej.

Dlatego przy szacowaniu wysokości składki uwzględniane są m.in. takie elementy jak:

  • wiek kierowcy
  • data wydania prawa jazdy
  • miejsce zamieszkania
  • rocznik samochodu
  • marka pojazdu
  • pojemność i rodzaj silnika auta.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również liczbę dzieci, stan cywilny kierowcy, przebieg, wykorzystywanie samochodu do celów firmowych.

Marka samochodu – dlaczego wpływa na cenę OC?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego akurat marka auta jest jednym z elementów wpływających na ryzyko ubezpieczeniowe. Wystarczy jednak nieco się zagłębić, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Samochody droższych marek – głównie tych sportowych – charakteryzują się znacznie wyższymi osiągami. Oznacza to możliwość rozwijania większych prędkości, co jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.

Jeśli zastanawiasz się, jak marka samochodu zmieni koszt polisy, łatwo to sprawdzisz w kalkulatorze OC w rankomat.pl. Przygotowaną kalkulację z pewnością potwierdzi raport przygotowany przez ten serwis porównywarkowy. Wynika z niego, że OC samochodu marki:

  • Renault kosztuje średnio 614 zł
  • Skoda wynosi 619 zł
  • Toyota kosztuje ok. 624 zł
  • Fiat wynosi ok. 633 zł.

Dla porównania za ubezpieczenie OC samochodu marki Volkswagen zapłacisz średnio 672 zł. Najwięcej kosztuje polisa dla pojazdów Audi (760 zł) oraz BMW – aż 887 zł.

Jak obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia auta?

Teraz masz już świadomość, że marka samochodu może kształtować cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu kolejnego auta w przyszłości. Jeśli jednak w grę nie wchodzi zmiana samochodu, możesz w inny sposób spróbować obniżyć koszt polisy OC.

Zarejestrowanie auta razem ze współwłaścicielem

To opcja szczególnie korzystna dla osób, którym nie udało się jeszcze zgromadzić maksymalnych zniżek za bezszkodową jazdę. Dodanie współwłaściciela sprawi, że ubezpieczyciel uwzględni także jego zniżki (dlatego niech ta osoba ma na swoim koncie nawet 60% zniżki).

Wykupienie OC w pakiecie z AC

Chociaż finalnie zapłacisz więcej, cena jednostkowa poszczególnych polis będzie niższa w porównaniu z ceną ubezpieczeń wykupywanych oddzielnie.

Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz jeszcze dodatkową ochronę. Dzięki temu zabezpieczony jest także twój pojazd – nawet wtedy, gdy do zdarzenia drogowego dojdzie wyłącznie z twojej winy.

Wykupienie polisy przez internet

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają dodatkowe rabaty w przypadku zamówienia polisy w trybie direct, np. przez internet. Co prawda zniżka nie jest ogromna, ale zawsze to oszczędność nawet rzędu kilkudziesięciu złotych.

Decydując się na zakup ubezpieczenia online, masz możliwość wypowiedzenia umowy w ciągu 30 dni. To ciekawe zabezpieczenie w razie, gdy zmienisz zdanie.

Pamiętaj! Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, wybierz najtańszą opcję. Warto w tym celu porównać dostępne rozwiązania, korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego. Poświęcając zaledwie kilkanaście minut na kalkulację online, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych – i to niezależnie od tego, jaki samochód ubezpieczasz.

Artykuł powstał z udziałem marki Rankomat