Zmarszczki palacza: jak powstają, jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?

zmarszczki palacza fot. Adobe Stock, Prostock-studio
Zmarszczki palacza zwane inaczej kodem kreskowym, to pionowe wgłębienia w okolicach ust. Wbrew pozorom nie powstają jedynie u osób palących papierosy — mogą pojawić się u każdego, również w młodym wieku. Przeczytaj, skąd się biorą zmarszczki palacza, jak im zapobiegać i jak się ich skutecznie pozbyć.
/ 19.03.2023 05:23
zmarszczki palacza
fot. Adobe Stock, Prostock-studio

Zazwyczaj walcząc o młody wygląd, skupiamy się na okolicach oczu i czole — stosujemy kremy, inwestujemy w zabiegi i specjalne masażery, które mają je wygładzić i ujędrnić. Zapominamy jednak o pielęgnacji ust i skórze wokół nich. Skóra w tym miejscu jest delikatna, przez co jest bardzo podatna na starzenie. Wraz z wiekiem spada produkcja kolagenu, w  wyniku czego staje się mniej sprężysta i elastyczna — zaczyna się marszczyć i pojawiają się pionowe bruzdy. To zupełnie normalne. Jednak nie zawsze nieestetyczne linie na ustach i w okolicach (tzw. zmarszczki palacza) są efektem ubocznym upływu czasu. Mogą pojawić się dużo wcześniej u osób palących papierosy  oraz przez złe codzienne, nawyki, które obciążają fizycznie usta. Są dość problematyczne szczególnie dla kobiet — ciężko jest je ukryć nawet pod grubą warstwą makijażu.

Skąd się biorą zmarszczki palacza, jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć? O tym w dalszej części artykułu.

Spis treści:

  1. Skąd się biorą zmarszczki palacza?
  2. Jak zapobiegać zmarszczkom palacza?
  3. Jak się pozbyć zmarszczek palacza?

Zmarszczki palacza — skąd się biorą?

Zmarszczki palacza są wynikiem nie tylko wieloletniego palenia papierów (przez ciągłe zasysanie, a także przez toksyny papierosowe, które przyspieszają rozkład białek kolagenu i elastyny), upływu czasu i bogatej mimiki. Do powstania pionowych linii na ustach i na skórze, która biegnie od górnej wargi w kierunku nosa, przyczyniają się również:

  • picie przez słomkę i z butelki,
  • robienie „dzióbka”,
  • żucie gumy,
  • ekspozycja na słońce,
  • zła pielęgnacja,
  • gra na instrumentach muzycznych np. na harmonijce,
  • źle zbilansowana dieta,
  • brak odpowiedniego nawodnienia.

Fuga na zmarszczki to bezpieczna alternatywa botoksu. 4 TOP produkty, które wygładzą drobne linie

Zmarszczki palacza - co to jest, jak wyglądają, dlaczego powstają, jak się ich pozbyć
fot. Zmarszczki palacza/ Adobe Stock, Africa Studio

Zmarszczki palacza — jak im zapobiegać?

Zmarszczki palacza są nieuniknione, prędzej czy później pojawią się u każdego, jednak dzięki odpowiednim nawykom można opóźnić ich powstawanie. Jak im zapobiegać? Skup się na pielęgnacji — stosuj specjalne kosmetyki przeznaczone do tych okolic (bogate są w kwas hialuronowy, kolagen, witaminę C, koenzym Q i peptydy, które zapobiegają starzeniu) nie zapominaj o kremie z wysokim filtrem oraz rób maseczki. Pomocne będą też specjalne plasterki na zmarszczki. Dodatkowo codziennie masuj skórę wokół ust (palcami lub specjalnymi masażerami), rób ćwiczenia wzmacniające mięsień okrężny ust (np. zamknij usta i rób językiem kółka) i pij dużo wody. Aby zapobiegać zmarszczkom palacza, suplementuj też kolagen.

Zmarszczki palacza – jak się ich pozbyć?

Jeśli zmarszczki palacza są mało widoczne, możesz usunąć je domowymi sposobami. Najlepsze efekty przyniesie regularny masaż okolic ust. Wykonuj go codziennie rano i wieczorem podczas aplikacji kremu.

Masaż na zmarszczki palacza krok po kroku:

  • Kreślenie kółek — naciśnij skórę opuszkami palców i zataczaj kółka. Zacznij od środka tuż nad nosem i kieruj się w kierunku kącików.
  • Oklepywanie — delikatnie, ale intensywnie oklepuj skórę wokół ust.
  • Ponowne kreślenie kółek.

Zabiegi na zmarszczki palacza

Na głębokie, widoczne zmarszczki palacza pomogą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej np. botoks, zabieg z kwasem hialuronowym, zabieg radio frekwencji mikroigłowej oraz laser.

Czytaj także:
Olejek z drzewa herbacianego działa jak botoks. Hit na zmarszczki i drobne linie
Anyż: sposób na zmarszczki i drobne linie, polecany przez nasze babcie. Jak stosować?

Redakcja poleca

REKLAMA