Kosmetyki często powodują alergie, dlatego wiele z nas staje przed dylematem: stosować czy nie stosować? A może wystarczy wiedzieć, jakich produktów pielęgnacyjnych unikać?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Uczulenia na kosmetyki

Kosmetyki często powodują alergie, dlatego wiele z nas staje przed dylematem: stosować czy nie stosować? A może wystarczy wiedzieć, jakich produktów pielęgnacyjnych unikać?
/ 21.10.2010 16:07
Kosmetyki często powodują alergie, dlatego wiele z nas staje przed dylematem: stosować czy nie stosować? A może wystarczy wiedzieć, jakich produktów pielęgnacyjnych unikać?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Skąd się bierze uczulenie?

Uczulenie na kosmetyki spowodowane jest nadwrażliwością na tzw. małocząsteczkowe substancje chemiczne. Są to niektóre składniki kosmetyków, detergentów, substancji zapachowych. Osiadając lub przenikając przez skórę łączą się z jej białkami. Powstałe związki są źle znoszone przez organizm, który stopniowo uznaje je za „wrogów” i usiłuje zwalczać jak zarazki. Dlatego każdy kontakt skóry z substancją powodującą uczulenie wywołuje stan zapalny objawiający się rumieniem, grudkami wysiękowymi, pęcherzami. itp.

Czytaj także: Czy warto usuwać znamiona?

Co najczęściej uczula?

Jak wynika z badań szwedzkich lekarzy alergologów, w kosmetykach najczęściej uczulają substancje zapachowe. Na drugim miejscu wymieniają konserwanty, podłoża kremów (lanolina, euceryna) oraz niektóre żywice. Uczulać mogą także: mieszaniny syntetyków zapachowych, niektóre olejki eteryczne, balsam peruwiański, kalafonia, niektóre konserwanty.

Jakie osoby są najbardziej narażone na wyprysk alergiczny?

Większość reakcji alergicznych obserwuje się u ludzi starszych. Także osoby o jasnej karnacji (tzw. I fototyp) oraz te nadużywające kosmetyków są bardziej narażone na wystąpienie odczynu alergicznego. Najczęściej objawy występują na twarzy, w okolicy oczodołów.

Co zrobić jak pojawi się uczulenie na produkt kosmetyczny?

Po pierwsze, należy jak najszybciej odstawić kosmetyk, który nas uczulił! Na następny raz poszukajmy hipoalergicznego zamiennika pechowego produktu.

Polecamy: Kiedy kosmetyki uczulają...

Jak uniknąć uczulenia na kosmetyk?

  • stosuj preparaty, które można usunąć za pomocą wody – mniej alergizują
  • staraj się używać kosmetyków o konsystencji pudrowej: maści, żele i fluidy zawierają alergizujące konserwanty i utrwalacze
  • unikaj środków zawierających tzw. estry PABA i metoksycynamoniany
  • unikaj produktów nieposiadających na opakowaniu pełnego składu chemicznego
  • im mniej składników w kosmetyku, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że któryś z nich nas uczuli
  • co 3 miesiące wyrzucaj niezużyte kosmetyki i zastępuj je nowymi
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)