Wiele Pań lub znaczna ich większość woli postawić akcent na oko niżna usta, nawet jeżeli ten zabieg jest dla nich mało korzystny bądź mało praktyczny. Dodatkowo oczy które malujemy wymagają od nas poprawek a rozróżnia się je na 7 kategorii. Ósme to to zbliżone do ideału. Zmęczone oczy, wypukłe oczy, małe, opadające kąciki, opadające powieki, głęboko osadzone. Pamiętaj że wszystkie poprawki wykonasz używając podstawowych produktów (korektor, rozświetlacz, kredka, 2 cienie, maskara)
Radzi Make-up Specialist Krzysztof Nadziejewiec
1
z
5
fot. Dior/ Krzysztof Nadziejewiec
Małe oczy
W przypadku małego oka mamy trochę więcej pracy ponieważ potrzebujemy nadbudować to czego niestety w pakiecie nie dostaliśmy ale bez problemu sobie poradzicie. Na całą powiekę nakładamy bazę lub wodoodporny cień w kremie o kolorze zbliżonym do skóry. Na to aplikujemy coś co świetnie będzie chwytało światło z dużą ilością mikroskopowych drobin (co optycznie w rezultacie da nam powiększenie i rozświetlenie). W tym przypadku odpadają ciemne kreski wewnątrz oka.
Wybieramy kolory subtelniejsze które nie będą zwracać uwagi ani mocno kontrastować czy też zamykać oka. Brązową kredkę zaaplikuj wzdłuż górnej linii rzęs i subtelnie rozetrzyj na 2/3 długości powieki zaczynając od zewnętrznego kącika. Dolna powieka podobnie ale na ok 1mm od linii rzęs i na 1/3 jej długości. Kiedy już zarysowaliśmy kształt oka przechodzimy do definiowania jego kształtu. Od razu ciśnie mi się na myśl świetna bezpieczna emblematyczna pięciokolorowa paleta od Diora o numerze 030 – incognito gdzie znajdziecie wszystkie przydatne do tego kolory. Połączcie dwa najciemniejsze cienie na pędzlu i zarysujcie kształt jak na facecharcie. Możecie do tego użyć również ciemniejszych beży czy brązów wymieszanych z szarością. Tak zdefiniowany kształt precyzyjnie rozetrzyj by uzyskać piękne przyjście ton w ton. Na sam koniec podkreśl oko maskarą.
Wybierz do tego taką która ładnie zagęści przy nasadzie i uniesie rzęsy do góry by dodatkowo otworzyć oko (możesz dodatkowo użyć zalotki jeżeli rzęsy są niesforne i nie chcą współpracować). Świetną sztuczką okaże się subtelne wytuszowanie rzęs na całej długości a mocniejsze ich zaznaczenie w samych kącikach.
2
z
5
fot. Dior/ Krzysztof Nadziejewiec
Opadające powieki
Opadająca powieka to taka gdzie powierzchnia pod brwią znacznie zasłania górną powiekę. Nie ukrywam że jest to również ciężki makijaż ponieważ górna powieka jest w ¾ zasłonięta przez opadającą skórę. Zaznacz mocniej dolną powiekę i maksymalne rozświetl górną. W zależności od wielkości oka możemy również przyciemnić linię wodną. Akcentujemy dół, zatem zadbaj o dobrą jakość produktów, które będą trzymać się nienagannie przez cały dzień i będą odporne na wilgoć czy pocieranie oraz nie będą się przemieszczać. Dół możesz wyciągnąć jak w przypadku opadających oczu delikatnie cieniując skórę która zakrywa powiekę bądź nie ruszaj jej jeżeli nie czujesz się na siłach i wiesz że będziesz czuć się na "zmalowaną". Podkreśl wtedy tylko bardzo mocno górną linię rzęs, która zakryje powiekę.Głęboko osadzone
W tym przypadku pamiętaj o tym, by nie przesadzić z intensywnością koloru. Potrzebne Ci będą cienie z dużą ilością mikroskopowych drobin kondensujących światło i oddających je na zewnątrz. Rzęsy tuszujemy maskarą i skupiamy się na ustach bądź pięknym wyprowadzeniu cery. Pamiętajmy by nie podkreślać oka, bo w tym przypadku często możesz uzyskać odwrotny efekt.
3
z
5
fot. Dior/ Krzysztof Nadziejewiec
Zmęczone oczy
Potrzebują dozy odświeżenia, stosuj pielęgnację pod postacią okładu na bazie ogórka, zielonej herbaty, vitaminy C czy innych podobnych produktów, które zniwelują ciemniejszą skórę w tej części twarzy. Rozświetlacz nakładamy na łuk brwiowy na powieki oraz pod oczami. Jeżeli będziesz potrzebowała dodatkowego krycia (wszystko zależy od zakupionego produktu) zaaplikuj przy wewnętrznym kąciku dolnej powieki dodatkową warstwę korektora, który zwiększy krycie i zamaskuje zmęczenie. Łuk brwiowy i powiekę nasyć cielistym cieniem, który świetnie absorbuje światło. Unikaj agresywnych kolorów i tych z domieszką czerwonego pigmentu. Użyj czarnej mascary podkręcającej po to by unieść rzęsy ku górze i dodatkowo odświeżyć spojrzenie. Pamiętaj by wybrany przez Ciebie tusz nie kruszył się ani nie rozmazywał.4
z
5
fot. Dior/ Krzysztof Nadziejwiec
Opadające oczy
Opadające oko to problem wielu kobiet. Piszę o oku, którego kącik opada w dół dając efekt smutnego oka. Zasady dotyczące doboru kolorów są takie same jak w przypadku małego oka, ale zarys i definiowanie kształtu będzie inne. Świetnie sprawdza się wyciągnięta ku górze kreska wyprowadzona z dolnej powieki, a następnie roztarta na górnej (patrz facechart). Przeciągamy kreskę tak jak prowadzi linia wodna (1/3 zewnętrznego kącika) i powieka dolna ku górze tak by „podciągnąć oko ku górze. Dół blendujemy precyzyjnym pędzelkiem np. tzw. kulka by zrobić piękne przejście ton w ton, a następnie cień ten prowadzimy na powiekę górną do mniej więcej połowy. Podkreślamy maskarą najlepiej tylko rzęsy na górnej powiece koncentrując uwagę na podciągnięciu i zaakcentowaniu zewnętrznej ich części.
5
z
5
fot. Dior/Krzysztof Nadziejewiec
Wypukłe oczy
Potrzebują od nas trochę więcej uwagi. Świetnie spisują się w tym przypadku grube kreski eyelinerem, ciemne makijaże, kreska wewnątrz oka oraz mocno podkreślone rzęsy. Pracujemy cały czas na powiece ruchomej górnej, a to czy dolną również podkreślimy – kwestia prób i błędów. Uważaj by nie przerysować makijażu. Wybieraj kolory z matowej lub satynowej palety, która dodatkowo nie rozświetli i optycznie nie powiększy.