Maść na trądzik złuszcza martwy naskórek i zapobiega ropnym krostom - 5 najlepszych produktów

Maść na trądzik powinna mieć działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe, a także ułatwić zanieczyszczeniom wydostawanie się na zewnątrz.
Aleksandra Jaworska / 06.04.2020 04:33

Maść na trądzik sprawdza się nie tylko u osób zmagających się z trądzikiem, ale jest również niezastąpiona, jeśli na naszej (na co dzień idealnej) skórze pojawią się nieestetyczne krostki i inne zmiany skórne. 

Co powinna zawierać maść na trądzik?

Trądzik jest chorobą o podłożu zapalnym  Tworzy się w wyniku zwiększonej aktywności gruczołów łojowych. Następstwem łojotoku jest nadmierne rogowacenia keratynocytów u ujścia mieszków włosowych, tworzenie zaskórników i w efekcie ognisk zapalnych. Namnażanie się bakterii jest przyczyną wtórnych zmian trądzikowych, czyli tworzenia czopów ropnych, grudek i krost.

  • Osoba z cerą trądzikową w domowej apteczce powinna mieć preparaty do stosowania miejscowego zawierające m.in. nadtlenek benzoilu, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i keratolitycznie. Pobudza również syntezę kolagenu.
  • Minerały, jak miedź i cynk, wpływają regulująco na pracę gruczołów łojowych, działają przeciwbakteryjnie i kojąco na stany zapalne.
  • Pomocne mogą okazać się również specyfiki z zawartością kwasu azelainowego, który ma porównywalne działanie, co wcześniej wymienione (działa przeciwbakteryjnie i hamuje łojotok), ale dodatkowo rozjaśnia przebarwienia.

Jak stosować maść na trądzik?

Maści nie powinno się używać jak zwykłego kremu. Po pierwsze, nie można stosować jej codziennie i nieprzerwanie przez dłuższy czas, bo mogą wystąpić liczne działania niepożądane.

Najlepiej stosować ją miejscowo, wyłącznie na zmienione obszary skóry, obowiązkowo omijając okolice oczu i ust. Przed nałożeniem preparatu, skóra powinna być oczyszczona i wysuszona. W czasie terapii należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Warto pamiętać, że wiele maści na trądzik wysusza skórę, dlatego należy dodatkowo zadbać o odpowiednie nawilżenie, najlepiej bezzapachowymi, łagodnymi emolientami.

Maść na trądzik to nie wszystko

W walce o piękną skórę najważniejsze jest staranne oczyszczanie twarzy. Powinno przebiegać kilkuetapowo z wykorzystaniem kosmetyków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry. 

Oczyszczanie skóry należy zacząć od demakijażu z wykorzystaniem olejku do twarzy, mleczka lub płynu micelarnego. Następie trzeba umyć twarz żelem i przemyć tonikiem lub hydrolatem, który przywróci jej naturalne pH. Dopiero teraz można nakładać serum, kremy i maści.

Tekst artykułu została pierwotnie opublikowana 07.09.2018 r.

Więcej o pięknej cerze: