POLECAMY

Makijaż dla cery suchej

Wiele kobiet zapomina o tym, że sucha cera wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie wystarczą maseczki i kremy nawilżające. Kosmetyki do makijażu, które każdego dnia nakładamy na twarz, mogą dodatkowo wysuszać naszą skórę. Dlatego warto wiedzieć, jak wykonać makijaż przeznaczony dla tego typu cery.
Makijaż dla cery suchej

Suchość skóry jest związana z utratą wody oraz nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, które produkują zbyt małą ilość sebum. Przyczyną tych problemów może być także niewłaściwa pielęgnacja – niedostateczne nawilżanie skóry lub używanie nieodpowiednich kosmetyków. Przy suchej cerze naskórek jest bardzo cienki, dlatego skóra łatwiej ulega podrażnieniom i wolniej się regeneruje.

Rozpoznaj swój typ cery

Jak poznać, że mamy cerę suchą? Charakterystyczne objawy to uczucie ściągnięcia skóry pojawiające się po umyciu, łuszczenie się naskórka na skutek gorąca lub zimna, a także przedwczesne powstawanie zmarszczek. Sucha skóra jest cienka, matowa i mało elastyczna, ma zamknięte lub lewo widoczne pory, często prześwitują przez nią naczynka krwionośne.

Stosuj tłuste podkłady w kremie lub płynie

Wybierając kosmetyki do makijażu, powinnyśmy zwracać uwagę na to, by nie tylko miały działanie nawilżające, lecz także jak najdłużej zatrzymywały wodę w naskórku. Wskazane jest używanie podkładów w płynie lub kremie, które nawilżają i jednocześnie chronią delikatną skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, słońce, mróz czy zanieczyszczenia. 

Sucha skóra ma tendencje do łuszczenia, dlatego unikajmy kompaktowych lub sypkich pudrów, które nie „przykleją się” do suchej skóry, lecz będą się zsypywały lub tak ją wysuszą, że zaczną się łuszczyć wraz z nią. Gęsty puder w płynie czy kremie powinien być dość tłusty, aby dobrze się rozprowadzał na skórze i zapewnił jej długotrwałe nawilżenie. Pamiętajmy jednak, by puder nie był za mocno kryjący – taki kosmetyk zawiera więcej pigmentu niż substancji nawilżających. Warto zwrócić uwagę, by wybrany przez nas podkład zawierał odżywcze lipidy, witaminy (głównie E) i substancje regenerujące, np. aloes. Nie powinien natomiast mieć w sobie składników, które mogą uczulać (substancji zapachowych, konserwantów).

Pomyśl o bazie pod podkład

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie bazy pod podkład, która nawilża skórę i optycznie wyrównuje wysuszony naskórek. Zarówno silikonowe, jak i rozświetlające bazy doskonale nadają się do suchej skóry. Tego typu cera jest bardzo podatna na podrażnienia, zaś baza pod podkład może doskonale zatuszować drobne niedoskonałości. Najlepiej wybrać taką, która chroni dodatkowo przed promieniami UV. Wiele nowoczesnych baz zawiera specjalne mikrogąbeczki, które regulują poziom sebum. 

Wypróbuj kremowe cienie do powiek

Dopełnieniem makijażu dla cery suchej będą cienie do powiek i róż na policzki w kremie. Warto zrezygnować z tradycyjnych sypkich cieni na rzecz nowoczesnych musów, sztyftów i kremów, które łatwo się rozprowadzają, nadają powiekom elastyczność, nie kruszą się i nie odpadają. Wiele takich cieni zawiera już olejki, ziołowe substancje odżywcze i witaminy. Róż w kremie przede wszystkim łatwo się nakłada i rozprowadza, można go rozetrzeć palcem w taki sposób, by ładnie wtopił się w makijaż. W przypadku suchej cery policzki są wyjątkowo narażone na podrażnienia, dlatego dodatkowo rozcieranie pędzlem sypkiego różu mogłoby spowodować złuszczanie się naskórka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)