Kolorowe pomyłki w makijażu

Każdy kolejny sezon przynosi ze sobą nowe hity w makijażu: brokatowo-zielone powieki, karminowe usta, czy porcelanową cerę. I choć miło jest nadążać za modą, a odrobina zmiany i awangardy każdej kobiecie się przyda, są pewne zasady kolorystyczne, których poza wybiegami w Paryżu i Mediolanie lepiej się trzymać.
/ 03.03.2008 23:52
Kolorowe pomyłki w makijażu Każdy kolejny sezon przynosi ze sobą nowe hity w makijażu: brokatowo-zielone powieki, karminowe usta, czy porcelanową cerę. I choć miło jest nadążać za modą, a odrobina zmiany i awangardy każdej kobiecie się przyda, są pewne zasady kolorystyczne, których poza wybiegami w Paryżu i Mediolanie lepiej się trzymać.

Zasadniczo regułami dobory kolorów w makijażu rządzi teoria czterech typów urody: wiosny, lata, jesieni i zimy. Do każdego z nich na podstawie analiz kolorystycznych dobrane są sprzyjające i niekorzystne barwy. Dla przypomnienia:

Typ urody Charakterystyka Wskazane barwy Niepolecane kolory
Wiosna brzoskwiniowe rumieńce, złote refleksy w jasnych włosach, delikatna oprawa twarzy, ciepłoczerwone usta, przezroczysta bladośc cery jasne wyraźne ciepłe: brąz, jabłkowa zieleń, delikatny turkus, żółty, czy pomarańczowy, łosoś, koral przygaszone zimne kolory, czarny, ciemny brąz, róż, malinowy, czerwone wino
Lato popielate brwi i włosy, przebłyskujące naczynka, szarobrązowe znamiona, zaczerwienienia na twarzy, mocniejsza oprawa oczu jasne, pastelowe, chłodne barwy: mięta, brudne odcienie różu, błękity, szarości, złamane odcienie bieli, chłodny beż, popielaty, fiolety ciepły beż, brzoskwiniowy, terakota, odcienie żółtego, kontrastowe mocne barwy
Jesień jasny, ale ciepły odcień skóry, rude włosy, brak rumieńców, mało wyraźna oprawa zielonych lub piwnych oczu przydymione, zgaszone, głębokie i ciepłe; Zielenie, brązy, beże, miedź, ciemna oliwka, brzoskwinia szarości, czernie, niebieski i różowy, śliwka, malinowy, ostre kolory
Zima oliwkowa lub transparentna cera, ciemna oprawa twarzy, mocno czerwone usta, niebieskie / orzechowe oczy, ciemne chłodne odcienie włosów żywe soczyste barwy, głęboka czerń i biel, kontrasty, stalowy, srebrny, jasny róż, oliwkowy beż, fiolet, turkus, szmaragdowa zieleń. zgaszone ciepłe kolory: brązy, pomarańcz, złoto, rdzawa żółć, ciepła zieleń,

Okazuje się jednak, że diagnoza typu urody nie zawsze jest jednoznaczna – wizażystki często mówią o mieszanych typach wiosna-lato czy jesień-zima oraz o odmianach poszczególnych typów. Dla zwykłych kobiet cała ta kolorowa filozofia zaczyna się gmatwać, tym bardziej, że często po prostu czują się one lepiej w barwach wcale niekoniecznie dla nich wskazanych.

Dlatego podajemy również kilka uniwersalnych wskazówek dotyczących unikania gaf makijażowych, zaś co do reszty polecamy oprzeć się na własnej intuicji, samopoczuciu oraz podszeptom najbliższych. W końcu najważniejsze jest abyśmy dobrze się czuły w swojej „drugiej kolorowej skórze”.

Kilka przestróg dla impresjonistek w makijażu:
  • Uroda o chodnej tonacji nie wygląda naturalnie w ciepłej palecie barw i na odwrót.
  • Na bladej zmęczonej twarzy źle wyglądają wszelkie odcienie żółci i brązu – lepiej wybrać tonacje różowe.
  • Zmęczone zaczerwienione oczy nie wypadają dobrze w żółciach, zieleniach, pomarańczach i czerwieniach – stawiamy na białe kreski na wewnętrznych krawędziach i jasne pastelowe kolory.
  • Niebieskie cienie nie pasują wcale do niebieskich oczu – sprawdzą się za to znakomicie przy brązowych tęczówkach.
  • Otaczanie głęboko osadzonych oczu ciemnymi cieniami niepotrzebnie uwypukli ich defekt.
  • Malowanie wyraźnej kreski na dolnej powiece zmniejsza oczy – zastanów się czy twoje oczy nie stracą na tym uroku!
  • Ciemne kolory pomadki niepotrzebnie pokreślają wąskie, surowe usta – gdy nie jesteś hojnie obdarzona przez naturę, zastosuj raczej jasne, świetliste kolory
  • Dojrzałym kobietom raczej nie pomogą matowe szminki – usta, które straciły na jędroności lepiej będą wyglądać w błyszczących barwach.
  • Jaskrawy róż bądż jasny czerwień na ustach to nie jest propozycja dla profesjonalstek i kobiet po pięćdziesiątce; z kolei nastolatkom niepotrzebne jest przykrywanie naturalnego świeżego różu ciemnymi brązami i fioletami.
  • Cera lekko sina i z popękanymi naczynkami nie znosi różów w odcieniach fiołków i fuksji.
  • Różowe i brążowe korektory nie nadają sie do tuszowania krostek i zaczerwienień – należy raczej zneutralizować niepożądaną barwę korektorem zielonym.
  • Nakładanie podkładów i pudrów o dwa tonych ciemniejszych niż własna karnacja to najprostsza droga do uzyskania efektu nienaturalnej maski. Nieodpowiednia barwa make-up’u to największa gafa w makijażu!

Jedna ponoć sprawdzona rada jak dobrać sobie najbardziej pasujące kolory – poprzyglądaj się słynnym gwiazdom i wybierz tą, której włosy, oczy i cera są najbardziej zbliżone do twoich. A potem po prostu obserwuj! Przyglądaj się jaki makijaż wybierany jest na co dzień, jakie kolory pasują jej najlepiej na wieczorowe wyjścia. Za tymi wyborami stoi w końcu sztab doświadczonych wizażystów!


Agata Chabierska

Redakcja poleca

REKLAMA