Kreska na oku fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Kreska na oku - jak zrobić, rodzaje, jak dobrać do kształtu oka

Poświęciłaś wiele godzin by namalować tę idealną i... nadal nic? Z naszymi radami kreska na oku nie będzie stanowić żadnego problemu.
Izabela Bielecka-Gnaś / 19.09.2019 13:11
Kreska na oku fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Czarna kreska lekko unosząca się ku górze to, zaraz obok czerwonych ust, najbardziej znany makijaż wszech czasów. Może być wykonana eyelinerem, kredką lub cieniem - wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać i na jakim poziomie są twoje umiejętności.

Bo niestety z kreską na oku jest tak, że nieważne, ile lat ma twój staż w makijażu - niektórym narysowanie jej przychodzi z łatwością, innych taka precyzja po prostu przerasta.

Jak dobrać kreskę do kształtu oka?

Każdej z nas, ale tylko dlatego, że kreska nie ma jednego oblicza. Jej rodzajów jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od tego jakiej jest grubości, jak daleko jej koniec wychodzi poza zewnętrzny kącik oka i pod jakim kątem jest wywinięta.

 • Oczy w kształcie migdałów - tu sprawa jest prosta, możesz szaleć do woli.
 • Opadająca powieka - jeśli do tej pory myślałaś, że kreska na oku nie jest dla ciebie, byłaś w błędzie. Fakt, nie jest to najłatwiejszy kształt oka, ale wystarczy, że zrezygnujesz z geometrycznych wzorów i postawisz na lekko roztartą linię wykonaną czarną kredką. 
 • Małe oczy - nie możesz przesadzić z grubością kreski.
 • Oczy okrągłe - kreska powinna być mocno wyciągnięta poza zewnętrzny kącik oka.
 • Opadające kąciki oczu - w tym wypadku przydadzą się dwie kreski - ta na górnej powiece powinna być cienka i delikatnie wywinięta do góry, a dolna podkreślać całą linię wodną.

Jak narysować idealną kreskę?

Najpierw wybierz kosmetyk, którym będziesz ją rysować. Najtrudniejsza jest wersja namalowana wyłącznie eyelinerem - nasza technika łączy dwie metody.

 1. Zacznij od nałożenia na całą powiekę matowego, cienia w kolorze nude. Jego podstawowym zadaniem oprócz lekkiego wyrównania kolorytu powieki jest zabezpieczenie kreski przed nieeleganckim odbijaniem się na górnej powiece.
 2. Weź miękką kredkę do oczu i usiądź tak, by lusterko było trochę powyżej linii wzroku. Kreskę maluj na otwartej powiece. Nieidealnymi ruchami ręki spróbuj wzdłuż linii rzęs stworzyć kreskę. Kawałek po kawałku, bez silenia się na jeden zgrabny ruch, który nam początkującym i tak nie wyjdzie za dobrze. Kreskę maluj do końca oka, bez (na razie) tworzenia kociego wykończenia w kierunku skroni.
 3. Wąskim, skośnym pędzelkiem do nakładania eyelinera „wytrzyj” o końcówkę kredki, tak by nabrać na niego pigment. Popraw nim naniesioną w częściach kreskę. W celu idealnego wykończenia trzeba pobierać pigment z kredki kilka razy, bo szybko wysycha na pędzelku i wówczas trudniej się rozprowadza.
 4. Jeśli się odrobinę pomylisz, np. kreska wyjdzie zbyt gruba w jednym miejscu rozetrzyj pigment suchym patyczkiem kosmetycznym lub zatuszuj lekko cieniem lub korektorem w kolorze ciała. Nie usuwaj nadmiaru kreski płynem do demakijażu.
 5. Czas zabrać się za kocie wykończenie. Znów korzystając z pędzelka domaluj po zewnętrznej stronie oka prostą kreskę, a następnie drugą na skos, tak by utworzyć trójkącik. Wypełniamy go delikatnie kredką. Na koniec pędzelkiem dorabiamy na zewnętrznym rogu trójkąta ostry czubek.
 6. I wykończenie, czyli nic prostszego. Po gotowej kresce przeciągnij eyelinerem, by kolor był intensywniejszy, a linia gładka.
 7. Gdy już masz idealną kreską obowiązkiem jest mocne wytuszowanie rzęs, tak by wyglądały niemal na sztuczne. Pomoże wam w tym dobra, zwiększająca objętość maskara i zalotka.

Nasza rada: podczas malowania staraj się nie rozciągać zbytnio powieki. Ogranicz to do koniecznego minimum.

Kreska na oku nie musi być czarna!

Oczywiście, ta czarna jest bardziej uniwersalna, bo pasuje niemal do każdej stylizacji. Ale w ofercie makijażowych marek znajdziesz kredki i eyelinery w tak bajecznych kolorach, że trudno im się oprzeć.

Niebieskie, zielone, fioletowe, a nawet różowe czy pomarańczowe kreski dobieraj nie do stylizacji, a do koloru tęczówki i odcienia karnacji.

Kreska na oku kolorowa
fot. ImaxTree/AgencjaFree

Jaki kolor do jakiej tęczówki?

 • Oczy piwne - kreska granatowa, śliwkowa, butelkowozielona, pomarańczowa.
 • Oczy błękitne - kreska brązowa, różowa.
 • Oczy zielone - kreska fioletowa, grafitowa, morska.
 • Oczy szare - kreska niebieska, różowa.

Kreska na oku... za pomocą taśmy klejącej?

Tak! To jeden z najlepszych trików makijażowych jakie kiedykolwiek widziałyśmy. Wystarczy przykleić ją od dołu sugerując się kształtem oka i tym, jaki kształt kreski chcemy uzyskać.  

Pamiętaj, że taśmę naklejamy na czystą, niepomalowaną wcześniej skórę (proces odklejania taśmy może zerwać wcześniejszą warstwę makijażu). Co daje taka metoda? Po pierwsze, makijaż jest bardziej precyzyjny, a do tego błyskawiczny! Nic dziwnego, że często korzystają z niego makijażyści podczas przygotowań do pokazów mody. 

Więcej technik związanych z makijażem:Jak zrobić makijaż smoky eyes? Jak nakładać podkład? Poznaj różne techniki