Jak dobrze wyjść na zdjęciu do dowodu? fot. Adobe Stock, luengo_ua

Jak dobrze wyjść na zdjęciu do dowodu? Praktyczne wskazówki

Fotografia do dowodu rządzi się swoimi prawami — na wprost, bez uśmiechu, bardzo formalna. Na szczęście ładnego wychodzenia na zdjęciach można się nauczyć. Oto praktyczne i proste wskazówki, jak dobrze wyjść na zdjęciu do dowodu, z którymi warto się zapoznać przed najbliższą wizytą w studiu.
Małgorzata Machnicka / 25.07.2022 12:32
Jak dobrze wyjść na zdjęciu do dowodu? fot. Adobe Stock, luengo_ua

Wizyta w studiu fotograficznym to dla wielu z nas spory stres. Chcemy wyjść na zdjęciu do dowodu jak najlepiej, w końcu będziemy musiały je okazywać przez kolejne 10 lat w różnych okolicznościach. Wpływ na profesjonalne zdjęcie ma nie tylko doświadczenie fotografa, ale też nasze odpowiednie przygotowanie.

Przewiń w dół i dowiedz się, jaki makijaż sprawdzi się najlepiej, jak dodać spojrzeniu blasku oraz jakich kolorów unikać, żeby nie wypaść zbyt blado.

Jak dobrze wyjść na zdjęciu do dowodu? 

 • Makijaż gra tu kluczową rolę. Niestety, nie ma możliwości, aby lekki, codzienny make up wypadł na zdjęciu tak, jak w rzeczywistości. Nawet jeśli na co dzień używasz tylko kremu BB, przed wyjściem do fotografa sięgnij po więcej produktów. Najważniejszy jest dobrze dobrany podkład. Oczy podkreśl kreską nad górną powieką i mocno wytuszuj rzęsy. Kości policzkowe muśnij bronzerem i rozświetlaczem - zdjęcia do dokumentów robione są na wprost, więc bez odpowiedniego konturowania, twarz będzie wyglądała płasko. 
 • Tuż przed zrobieniem zdjęcia użyj kropli do oczu. Taka mała rzecz, a potrafi zdziałać naprawdę wiele - spojrzenie od razu nabierze niesamowitego blasku.
 • By uniknąć podwójnego podbródka, delikatnie unieś głowę i wysuń twarz lekko do przodu oraz leciutko obniż brodę. Ten trik zawsze się sprawdza!
 • Jeśli często zdarza ci się mrugać na zdjęciach, tuż przed pstryknięciem fotki zamknij oczy i powoli je otwórz, jeszcze zanim flesz rozbłyśnie.
 • Bardzo ważna jest również twoja postawa. Nie zakładaj nogi na nogę, nie wyginaj się, usiądź prosto. Każda inna pozycja sprawia, że ciało przestaje wyglądać symetrycznie.
 • Nie wstydź się prosić o powtórki. Im więcej ujęć sobie zażyczysz, tym większa szansa, że na jednym lub dwóch wyjdziesz naprawdę dobrze.
 • Unikaj białych i czarnych ubrań. Na zdjęciach do dokumentów najlepiej sprawdzają się wszelkie odcienie niebieskiego - granat i szary błękit będzie idealny.
 • Tuż przed zrobieniem zdjęcia, zmatuj „strefę T” specjalnymi bibułkami, cera nie może się świecić.
 • Na sam koniec, spryskaj włosy u nasady suchym szamponem i lekko roztrzep. Końcówki wygładź olejkiem.
 • Przed wizytą w studio, nie eksperymentuj z kosmetykami samoopalającymi i zrezygnuj z wizyty na solarium. 
 • Robienie zdjęć jest wystarczająco stresujące, więc idź do fotografa, jak masz dobry humor i unikaj robienia zdjęć „w biegu”. Twoje niezadowolenie i zniecierpliwienie na pewno będą widoczne. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.11.2016

Czytaj także:
Jak unieść włosy u nasady? Ten prosty i szybki trik z TikToka uratuje twoją fryzurę w 2 minuty
5 najlepszych kosmetyków matujących na lato