POLECAMY

Czy szminka może szkodzić

Podobno kobieta w ciągu całego swojego życia zjada przeciętnie 7 kg szminki. Ekspert odpowiada na pytanie czy pomadka może być szkodliwa dla zdrowia.
Czy szminka może szkodzić fot. FREE
Szminki, tak jak i wszystkie kosmetyki, a na pewno niektóre jej składniki, muszą być badane przed wprowadzeniem na rynek pod kątem bezpieczeństwa (także toksykologicznego). Ponadto kosmetyki z założenia nie powinny zawierać substancji szkodliwych, a tym bardziej kancerogennych. Jest to wymagane prawnie (producent musi brać pod uwagę fakt nieprawidłowego zastosowania kosmetyku i np. jego połknięcia czy zjedzenia).

Jeśli obecny w szminkach ołów stanowi wyłącznie zanieczyszczenie surowców, ilość połkniętej szminki jest tak niewielka, że nie jest w stanie nam zaszkodzić. Organizm radzi sobie z usuwaniem tak niewielkich ilości substancji szkodliwych. Ponadto ołów jest chociażby w żywności czy wodzie (litr wody zawiera ok. 15 mikrogramów ołowiu), w glebie, a nawet w powietrzu. Według danych przedstawianych przez FDA – amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków – nawet największa miłośniczka szminki przy prawidłowym stosowaniu, nie jest w stanie dziennie połknąć ilości tego metalu zagrażających zdrowiu (więcej informacji na www.fda.gov).

Większość składu szminki to woski i oleje roślinne, które po połknięciu są wydalane. W żadnym razie nie szkodzą zdrowiu. Z kolei silikony należą do całkowicie obojętnych dla organizmu związków. W przypadku połknięcia zostają wydalone. Nie obawiałbym się zatem szkodliwości szminki.

Odpowiada dr n. med. Piotr Burda, krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii klinicznej.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o makijażu ust. Kliknij tutaj>>>
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)