Jesteśmy przekonane, że zawsze chciałyście wiedzieć jakim typem urody jesteście i jakie kolory nosić, żeby wyglądać najlepiej. Rozpoczynamy cykl artykułów, w których scharakteryzujemy 4 typy kolorystyczne. Jak zapewne wiecie istnieją cztery typy urody - wiosna, lato, jesień, zima. Dzielą się na chłodne i ciepłe. Nie jest to jednak precyzyjna klasyfikacja. Każdy z kolorystycznych typów ma bowiem jeszcze dodatkowo trzy odmiany, czyli łącznie wszystkich typów jest 12. Przerażona? Spokojnie, postaramy się wszystko wytłumaczyć tak, żeby każda z was wreszcie mogła odnaleźć swój typ.
Analiza kolorystyczna - od czego zacząć?
Na początku warto określić czy jest się ciepłym czy zimnym typem. Jeśli ciepłym - jesteście wiosną albo jesienią, a jeśli zimnym - latem albo zimą. Już jest trochę prościej prawda? Do określenia temperatury karnacji użyjcie srebrnej i złotej folii lub pomarańczowej i różowej chusty. Jeśli uznacie, że wasza cera promienieje i wygląda świeżo przy srebrnym lub różowym kolorze jesteście typem zimnym. Jeśli natomiast będzie tak przy złotym lub pomarańczowym jesteście typem ciepłym. I jeszcze kilka wskazówek:
Twoja skóra ma ciepły ton, jeśli:
- włosy mają ciepły, złoty połysk niezależnie od koloru
- oczy mają ciepłą, złocistą oprawę
- skóra stosunkowo łatwo się opala oraz dobrze znosi nawet długie pobyty na słońcu
- kolor żył na nadgarstku najbardziej przypomina zielony
Z kolei Twoja skóra ma zimny ton, gdy:
- twoje oczy są niebieskie, szaroniebieskie lub w zdecydowanych, czystych kolorach (błękitny, zielony, orzechowy, czarny)
- twoje włosy mają chłodny odcień niezależnie od koloru
- masz problemy z opalaniem się lub opalasz się na czerwono
- kolor żył na nadgarstku najbardziej przypomina niebieski kolor
Nie wszystkie jesienie są rude i piegowate. Mogą pojawić się wśród nich zarówno blondynki jak i ciemnowłose. Warunkiem jest brak zimnych tonacji w skórze i włosach. Oznacza to, że cera zawsze będzie miała ciepłe, podbarwienie, a włosy będą miały złocisty, bądź miedziany odcień.
Jesień dzieli się na:
- prawdziwą
- intensywną
- zgaszona
Prawdziwa (ciepła) jesień:
Ciepła jesień ma ciepłe oczy - brązowe, zielone, piwne, a nawet szare lub niebieskie ale zawsze z ciepłymi plamkami. Brwi i rzęsy prawdziwej jesieni są rudawe lub brązowe. Cera jest ciepła, jasna, często z piegami. Włosy ciepłej jesieni są najczęściej jasnobrązowe, brązowe lub rude.
Jakie kolory są idealne dla prawdziwej jesieni? Przede wszystkim stonowane. Najlepsze będą kremowe biele, beże i brązy o delikatnie złotym odcieniu. Brzoskwiniowy, koralowy, łososiowy, zielony (ciepły) i niebiesko-morskie odcienie będą strzałem w 10.
fot. Ula Bugaiova
Intensywna (ciemna) jesień
Ciemna jesień ma zawsze zielone lub brązowe oczy (może też być mieszanka tych dwóch kolorów). Cera jest ciepła, oliwkowa, złotawa, trochę jak opalona. Włosy są w naturalnie ciepłym odcieniu. Pamiętajcie, że naturalne rudzielce nigdy nie są intensywnymi jesieniami. A więc ciemna jesień to tylko brązy i blondy.
Najlepsze kolory dla ciemnej jesieni to wszelkie odcienie żółtego, pomarańczowy, czekoladowy brąz, granat, oberżyna, złamany niebieski, turkus, fiolet, pomidorowa czerwień, oliwka, butelkowa zieleń.
fot. Ula Bugaiova
Zgaszona (stonowana) jesień
Oczy stonowanej jesieni mogą przybrać praktycznie każdy kolor. Tak wiemy, to żadna podpowiedź, ale w tym typie kolorystycznym kolor oczu zupełnie się nie liczy. Mogą być zarówno ciemnobrązowe jak i niebieskie. Cera tego typu jest raczej jasna i chłodniejsza w odcieniu niż w pozostałych podtypach. Zgaszona jesień ma włosy blond lub brązowe. Można od razu wykluczyć mocne czernie, platynę i rudości. Ciekawostką jest to, że wszelkie kontrastowe konfiguracje - jasne oczy i ciemne włosy lub ciemne oczy i jasne włosy mogą świadczyć o tym typie urody.
Jeśli chodzi o kolory, zgaszone jesienie najlepiej wyglądają w lekko zgaszonych kolorach. Złoto, odcienie brązu i kremowe beże wydobędą moc stonowanej jesieni. To jedyny jesienny podtyp, który może pozwolić sobie na mocny róż.
fot. Ula Bugaiova