ABC pielęgnacji okolic oczu

pielęgnacja oczu, cienie pod oczami, opuchlizna, zmarszczki fot. FREE
Kurze łapki, cienie pod oczami, poranna opuchlizna. Wiemy, co zrobić, żeby im zapobiegać, a jeśli już się pojawią – minimalizować.
/ 06.08.2010 11:54
pielęgnacja oczu, cienie pod oczami, opuchlizna, zmarszczki fot. FREE
Skóra wokół oczu jest najcieńsza na całej twarzy. Pozbawiona gruczołów tłuszczowych, posiadająca niewiele kolagenu i elastyny. Łatwo więc o jednoznaczny wniosek: to, jak będzie wyglądała (teraz i w przyszłości), w ogromnym stopniu zależy od odpowiedniej pielęgnacji. Miliony ruchów, jakie codziennie wykonują powieki, uśmiechy i grymasy niezadowlenia, marszczenie oczu w słońcu... Wszystko to pozostawia na skórze ślady. Dodaj do tego zanieczyszczenia środowiska, działanie promieni ultrafioletowych, złe odżywianie, picie alkoholu, palenie papierosów, a na koniec – naturalny proces starzenia skóry. Uff, nie jest łatwo. Ale na szczęście masz do dyspozycji mnóstwo specjalnie opracowanych kosmetyków, które pomogą ci walczyć ze zmarszczkami, likwidować opuchliznę i maskować ciemne podkówki. Pozostaje ci umiejętnie je stosować i... jak najwięcej wypoczywać! Gdy będziesz wyspana i zrelaksowana, twoje oczy będą wyglądać pięknie.


Pierwsze zmarszczki wokół oczu mogą pojawiać się już u dwudziestoparolatek. Są rezultatem mimiki, ale także działania słońca i zanieczyszczeń środowiska. Dlatego bardzo ważna jest ochrona skóry, a także regularne dbanie o jej nawilżenie i jędrność – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.
Rano nakładaj na skórę wokół oczu nawilżający krem bogaty w antyoksydanty, których rolą jest walka z wolnymi rodnikami. Najsilniejsze antyoksydanty to witaminy A, C, E, koenzym Q10, a także karotenoidy i polifenole.
Na noc stosuj kosmetyk z retinolem, który potrafi stymulować odbudowę włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność skóry.
Retinol może podrażniać skórę, jeśli więc zauważysz u siebie takie objawy, stosuj krem z tym składnikiem co drugi dzień. Ale jeżeli mimo to będzie działał drażniąco, poszukaj dla siebie innego kremu. Dermatolodzy uważają, że bardzo skuteczne w walce ze zmarszczkami są peptydy, a zawierające je kremy nie wywołują zaczerwienienia ani szczypania skóry.
Chcesz natychmiastowego efektu? Na pomoc przyjdą ci tzw. wypełniacze zmarszczek, czyli kosmetyki do miejscowego stosowania. Zawierają składniki o działaniu napinającym oraz kwas hialuronowy, który szybko pęcznieje, dając wrażenie „wypchnięcia” zmarszczki.


Nieprzespana noc, ukradkowy płacz... Nic się nie ukryje, ponieważ ich efektem będą podpuchnięte oczy. Są też znakiem rozpoznawczym alergików, a także rezultatem zatrzymywania wody, spowodowanym m.in. namiarem wypitego alkoholu.
Pij dużo wody, ponieważ to najlepszy sposób, by poradzić sobie z jej zatrzymywaniem.
Śpij na wyższej poduszce tak, aby głowa była uniesiona w stosunku do tułowia – zapobiegnie to gromadzeniu się płynów wokół oczu.
Gdy obudzisz się z zapuchniętymi powiekami sięgnij po kosmetyk z kofeiną, która będzie działała ściągająco. Dobrze sprawdzi się też wyciąg z ogórka lub rumianku.
Sięgnij po domowe sposoby: połóż na oczy maskę żelową, przyłóż do skóry zimną łyżeczkę lub zrób okład ze schłodzonych torebek herbaty.

Redakcja poleca

REKLAMA