Zaczaruję świat – wywiad z Łucją Wojtalą

Wywiad stylistki Izabeli Jabłonowskiej ze znaną projektantką mody Łucją Wojtalą. Jej kolekcje wyróżniane były m.in. na wybiegu w Wiedniu, Berlinie oraz Dusseldorfie.
Udało Ci się zdobyć wiele prestiżowych nagród, czy możesz się nam troszkę pochwalić?

Miałam dużo szczęścia. Przy tworzeniu kolekcji nie zastanawiałam się nad braniem udziału w konkursach i pokazach. Zrozumiałam później, że jest to doskonała forma promocji, wiec starałam się wykorzystywać każdą okazję zaprezentowania swoich projektów. Jako pierwsza polka dostałam się do finału prestiżowego konkursu dla projektantów International Talent Support we Włoszech, gdzie zostałam wyróżniona i otrzymałam możliwość odbycia stażu u Johna Galliano w Paryżu. Dużym sukcesem było dla mnie również wyróżnienie mojej kolekcji i zaprezentowanie jej na wybiegu w Wiedniu, Berlinie oraz Dusseldorfie. Zostałam również nagrodzona wieloma wyróżnieniami na konkursach w Polsce.

Twoje kolekcje są bajecznie kolorowe i wesołe, dla jakich osób je tworzysz?


Projektuje ubrania dla osób chcących oderwać się od szarej rzeczywistości, traktujących modę trochę z przymrużeniem oka i poczuciem humoru, chcących wyglądać wyjątkowo nie tylko na specjalnych okazjach.

W projektach występuje sporo dzianin. Jakie materiały jeszcze wykorzystujesz?


Bardzo lubię dzianinę, wyspecjalizowałam się w jej projektowaniu, a możliwość jej tworzenia, daje mi szanse przygotowania kolekcji w całości według własnego pomysłu i według własnej kolorystyki. Stworzenie kolekcji tylko z dzianiny jest dla mnie przeniesieniem się do świata, w którym mam wpływ na każdy detal bez ograniczeń, a swoich decyzji nie muszę zmieniać i podporządkowywać wymaganiom stawianym przez tkaninę. Spowodowało to, że staram się zastępować wszystkie materiały właśnie dzianiną, dzięki temu mam wpływ na jej wygląd, strukturę i kolor. Dlatego w moich kolekcjach bardzo rzadko znajduje się inny materiał, jeśli już decyduję się na takie rozwiązanie to jest to niewielki szczegół jak np. skórzany pasek

Jaka jest kobieta, którą kreujesz?

Pełna życia i próbująca przemycić trochę swojej fantazji do rzeczywistości, spowodować że ludzie dookoła poczują radość wypływającą z przebywania z taką kobietą.

Co Cię najbardziej cieszy?

W dzianinie niczego nie można dokładnie zaplanować, zawsze pojawia się coś nowego, coś czego nie przewidziałam wcześniej i to często jest nowym etapem w tworzeniu kolekcji, nową jakością którą należy wykorzystać, jest to chyba najprzyjemniejszym momentem w tworzeniu, nowe sytuacje które należy zaadoptować i dopasować do swoich potrzeb, i to one napędzają do dalszej pracy.

Częste podróże na pewno sprzyjają w znajdowaniu inspiracji, gdzie jeszcze się posiłkujesz w nowe pomysły?

Częste podróże są moją siłą napędową, wtedy mam czas na zastanowienie się i poukładanie wszystkiego w głowie. Pozwalają mi również na nabranie dystansu do swojej pracy.
Lubię też obserwować spotkanych przypadkowo na chodniku ludzi, czasem nie mogę oderwać wzroku od tłumu gdzie każdy jest indywidualnością na swój własny sposób i to jest bardzo inspirujące.

Czy oprócz odzieży projektujesz coś jeszcze?

Do każdej kolekcji przygotowywuję buty ozdobione dzianiną jako dopełnienie jej co sprawia że kolekcja wygląda bardziej bajkowo, staram się aby kolekcja była spójna kolorystycznie więc dbam o takie detale. W ostatniej kolekcji podjęłam także próbę zaprojektowania toreb.

Jak dobierać dodatki nadające strojowi indywidualny rys?

Nie należy dobierać dodatków zbyt precyzyjnie, proponuję trochę szaleństwa w takich szczegółach, które nie wpływają aż tak znacząco na nasz wygląd a jednak dodają uroku, takie akcesoria powinny być bardziej awangardowe, dobrze jest wprowadzić trochę improwizacji i spróbować połączeń na zasadzie kontrastów, można zacząć ostrożnie, eksperymentem na zasadzie koloru i jeśli poczujemy się pewniej spróbować bardziej odważnych połączeń.

Czy możesz ładnie pozdrowić użytkowniczki portalu We-dwoje.pl?

Gorąco pozdrawiam wszystkich użytkowników portalu We-dwoje.pl i życzę radości w zdobywaniu zamierzonych celów i marzeń.

Życzymy motylich, kolorowych inspiracji.

Zobacz kolekcję jesienną Łucji Wojtala


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)