Tylko dla kobiet

Trwająca cały wrzesień i październik akcja "Nośmy Spódnice" przebiegała pod hasłem "Uczmy się nosić spódnice".
/ 13.10.2005 10:29
 
Od 1975 roku na świecie produkuje się więcej spodni niż spódnic. Czyżby miało to oznaczać schyłek wielowiekowej tradycji tego jakże kobiecego stroju? Organizatorki akcji "Nośmy Spódnice" - kobiety z agencji TBWAPR - nie zgadzają się na taki bieg zdarzeń i namawiają do noszenia spódnic!

Trwająca cały wrzesień i październik akcja "Nośmy Spódnice" przebiegała pod hasłem "Uczmy się nosić spódnice". Finał akcji tradycyjnie już przypada na 30 października 2005r., który ogłoszono Dniem Spódnicy.

Historia stroju świadczy o tym, że spódnice nie raz zmieniały swój krój, tkaninę, kolor, fason i styl. Ich wygląd za każdym razem był niepowtarzalny, za każdym razem zachwycający. Było ich tyle, ile pomysłów znanych projektantów, przedsiębiorczych kobiet czy też marzeń małych elegantek. Współczesne kobiety zaczęły jednak zapominać o spódnicach, częściej wybierając spodnie jako podstawowy strój na co dzień.

Sonda internetowa przeprowadzona podczas zeszłorocznej akcji pokazała, że 43% internautek biorących udział w badaniach nosi spódnice często i niezależnie od pory roku. Jednocześnie istnieje niestety duża grupa kobiet (aż 14%), które spódnic nigdy nie zakładają.

Chcemy namawiać kobiety, aby doceniły spódnice jako wygodny, codzienny strój, stworzony dla każdej z nas. Postaramy się przypomnieć, jak niebagatelną częścią damskiej garderoby jest tak często niedoceniana przez swoje właścicielki spódnica.

"Uczmy się nosić spódnicę" to hasło przewodnie tegorocznej akcji. Pragniemy przekonać wszystkie Panie, aby pozwoliły sobie na odrobinę kobiecości na co dzień. Zależy nam na tym, by współczesne kobiety zaprzyjaźniły się ze spódnicami oraz żeby sympatię dla tej części damskiej garderoby przekazały również swoim córkom.

Świat staje się bardziej kolorowy i piękny, gdy jest pełen uśmiechniętych, pewnych siebie kobiet lubiących i podkreślających swoją kobiecość. Zarówno tych małych, jak i tych dużych. Podarujmy więc sobie trochę kobiecości na co dzień. Uczmy się nosić spódnice!

Nasz cel to dominacja spódnic na ulicach całej Polski podczas finałowego dnia akcji - 30 października 2005 roku.

Zachęcamy więc wszystkie Panie, aby w tym finałowym dniu aktywnie przyłączyły się do nas - zostawiły spodnie w szafie, pewnie krocząc ulicami w spódnicach!

Więcej informacji udzielają:
Joanna Szostek, Agencja TBWAPR, joanna.szostek@tbwa-pr.pl
Ewa Bartoszewska, Agencja TBWAPR, ewa.bartoszewska@tbwa-pr.pl

Dotychczas do naszej akcji przyłączyli się:
1. Nieformalna Kobieca Grupa Artystyczna
W jej skład wchodzą: Magda Mąka, Dominika Jakimowicz oraz Dominika Siporska
Swoją decyzję dotyczącą wsparcia akcji motywują w następujący sposób:

Włączamy się do akcji, bo akcja nam się podoba i:
- chcemy, żeby na ulicach było więcej spódnic
- chcemy podkreślić jedność z innymi kobietami
- chcemy sprowokować do dyskusji
- chcemy pokazać, że spódnice są wygodne i wielofunkcyjne
- chcemy podkreślić, że kobieta w spódnicy jest tak samo profesjonalna jak kobieta w spodniach
- lubimy nowe wyzwania i każdy pomysł jest dla nas źródłem kolejnych pomysłów/ jesteśmy kreatywne
- wiemy, że klapki można otwierać różnymi metodami

Jesteśmy młodymi kobietami, które kochają wolność i niezależność, nie lubią zamkniętych umysłów, chcą pokazać, że pewne sprawy są oczywiste. Chcemy wzbudzić w kobietach poczucie przyjemności z kobiecości.

Artystki w ramach manifestu postanowiły przez cały wrzesień chodzić w spódnicach. Każdego dnia, bez wyjątku, będą ubierały się kobieco, dając wyraz swemu poparciu dla naszej akcji.


Poniżej zamieszczamy zdjęcia, jakie artystki robią sobie co wieczór, w ramach dokumentacji ich manifestu.Ponadto w październiku w kilku miejscach Warszawy zaprezentowana została wystawa fotografii, nad jaką pracowały artystki z Nieformalnej Kobiecej Grupy Artystycznej. Tytuł wystawy to "Spódnica w Akcji".