POLECAMY

To idzie młodość – początkujący projektanci mody

W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces nie wystarczy być piekielnie zdolnym, i wyczucie mody, ponadto trzeba być po części marketingowcem, PR-owcem i socjologiem!
To idzie młodość –  początkujący projektanci mody fot. serwis prasowy

Biografie wielkich projektantów łączy wspólny mianownik: miłość do mody, zapał do pracy i odrobina szczęścia Jedni, jak pewien Stefano, rzucają studia by szukać szczęścia w krainie mody, inni jak pewien Domenico przygodę z modą zaczynają w wieku 7 lat w pracowni krawieckiej rodziców. Jeśli los chce, spotykają się na swojej drodze a następnie tworzą jeden z najbardziej rozpoznawalnych duetów Dolce & Gabana, dziś prowadzą imperium mody, a o suknie z ich najnowszych kolekcji, jeszcze przed premiera starają się takie gwiazdy jak Victoria Beckham, Madonna czy Scarlet Johanson.

Nie wszystkim pisana jest tak zawrotna kariera, przy czym nie wszyscy do niej dążą. Znakomita większość projektantów pracuje w studiach projektowych lub na zlecenia firm odzieżowych, oddając swój znaczy wkład w tworzenie nowych kolekcji pod nazwą marki. Bartosz Suligowski jest absolwentem MSKPU, projektowaniem ubioru zajmuje się od 3 lat. „Podczas 3 letniej pracy nad projektowaniem – mówi Bartosz - zdobyłem trochę doświadczenia tworząc autorskie kolekcje, startując w konkursach jednak w przyszłości chciałbym tworzyć w zespole projektowym.” Pozostaje pytanie, jaką ścieżkę powinni wybrać młodzi zdolni, pełni pasji ludzie u wrót swojej kariery. Rzadko zdarzają się samorodne talenty jak Eli Saab, który rzucił studia w Paryżu by otworzyć własna pracownię mody.projekt dyplomowy Pauliny Bojór

Większość projektantów osiągnęła swój sukces wieloma latami nauki. Nie każdy jednak po skończeniu szkoły wie, czym chciałby się zająć w przyszłości. Swoją przygodę z modą można rozpocząć od szkół zawodowych, policealnych czy techników odzieżowych, w których zdobywa się solidny warsztat projektanta. Jednak stąd do John’a Galliano daleka droga. Znacznie szerszy zakres wiedzy oferują uczelnie wyższe, w których można zyskać wiedzę z zakresu estetyki, kompozycji, historii sztuki a coraz częściej marketingu, który pozwoli przyszłym projektantom nie zginąć w pięknym, lecz agresywnym świecie mody. Takie przygotowanie daje Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i projektowania ubioru w Warszawie, która umożliwia też kontynuację nauki w prestiżowej brytyjskiej uczelni Londyn-Rochester.

Gala dyplomowa absolwentów MSKPU odbędzie się 21. Kwietnia w Arkadach Kubickiego o godz 11.00. Podczas gali zaprezentuje się ponad 30 dyplomantów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)