Teresa Rosati - matka, żona i... projektantka

Teresa Rosati ur. w 1946 roku. Studentka handlu zagranicznego na SGPiS w Warszawie (obecnie SGH). Kobieta wybitnie utalentowana i czołowa projektantka mody polskiej. Zajmuje się głównie projektowaniem sukien wieczorowych, koktajlowych i ślubnych. Jej kreacje zasłynęły na całym świecie z powodu niezwykłych, odważnych i niebanalnych krojów, które mimo wszystko wpasowują się w etykietę eleganckich bankietów i przyjęć.

Teresa Rosati ur. w 1946 roku. Studentka handlu zagranicznego na SGPiS w Warszawie (obecnie SGH). Kobieta wybitnie utalentowana i czołowa projektantka mody polskiej. Zajmuje się głównie projektowaniem sukien wieczorowych, koktajlowych i ślubnych. Jej kreacje zasłynęły na całym świecie z powodu niezwykłych, odważnych i niebanalnych krojów, które mimo wszystko wpasowują się w etykietę eleganckich bankietów i przyjęć.

Teresa Rosati - matka, żona i... projektantka.

 

Stroje zachowują konwencję, a jednocześnie przyciągają
i magnetyzują swoją niezwykłością. Teresa ma doskonałe wyczucie smaku i elegancji, zawsze wpasowuje się
w najnowsze trendy albo sama je lansuje
, wyprzedzając
o krok kolegów po fachu nie tylko z kraju, ale i ze świata. Jej stroje słyną z pierwszorzędnej jakości tkanin, tak więc nosząc suknię z jej kolekcji, możemy mieć pewność, że są one doskonałe pod każdym względem.

Jej trud w stworzeniu marki na wysokim poziomie bardzo się opłacił. w 2000 roku Teresa otrzymała swoją pierwszą wielką nagrodę „Złoty Wieszak”, przyznawanej corocznie przez Telewizję Polską za elegancję, szyk i perfekcję wykonanych kolekcji autorskich.

Fot. MW Media

Inne nagrody jakie otrzymała to :

 • Jedna ze 100 Najwybitniejszych Polek roku 2000, wybrana przez czytelniczki miesięcznika "Pani"
 • Została kilkukrotnie wyróżniona miejscem wśród 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce.
 • W 2001 roku dostała tytuł Busineswoman Roku.
 • W roku 2003 otrzymała tytuł "Kobiety Wybitnej".

Wybitne osiągnięcia projektantki:

 • Projektantka swoimi kolekcjami reprezentowała Polskę podczas Wielkiej Gali Mody Włoskiej, Niemieckiej i Polskiej w Eisenach w Niemczech (byłą tam jedyną Polką).
 • Jako pierwsza Polka zaprezentowała swoje kolekcje w Sankt Petersburgu  w ramach wydarzenia -  Warszawa - Sankt Petersburgowi z okazji 300-lecia.
 • Była pierwszą Polką promującą polskie tkaniny w swoich autorskich kolekcjach w Atenach oraz na Międzynarodowych targach Mody w Lipsku.
 • W grudniu 2003 roku kolekcję pt. „Moda i Film – wzajemne inspiracje” zaprezentowała
  w Paryżu na specjalnie zorganizowanym pokazie dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego we Francji.
 • W 2005 roku została zaproszona ze swoja kolekcją „Wszystkie Kolory Europy” jako gość specjalny na Wielkiej Gali Włoskich Domów Mody w Mediolanie.
 • Ostatnio było o niej głośno z powodu kolekcji „Wszechświat Kobiet” , którą wystawiła najpierw w Los Angeles podczas Beverly Hills Fashion Festival 6 listopada 2011 roku, a miesiąc później na Zamku Królewskim w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Część tej kolekcji można było zobaczyć również w Cannes ,na Gali „Luksus i piękno – czyli Polska Noc w Cannes” podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego. Suknie Teresy wzbudziły taki zachwyt amerykańskiej publiczności, że goście na stojąco podziękowali jej za pokaz, a przedstawiciele Fashion Institute wybrali kilka jej sukni dla gwiazd Holywood na Galę Rozdania Oscarów!
 • 3 października 2011 Teresa miała swój autorski pokaz jako jedyna Europejka w Pleasantdale Chateau w West Orange w New Jersey
 • Relacje z pokazów autorskich Teresy Rosati wielokrotnie były emitowane przez prestiżową

   

  ,Międzynarodową telewizję modową Fashion TV a ostatnio również NBC News.

 

 • Teresa Rosati - matka, żona i... projektantka.

   

Jej błyskotliwa kariera zadziwia, zwłaszcza, że Swój pierwszy pokaz zorganizowała w  1998 roku. Miała wówczas 52 lata! Znana przede wszystkim z roli żony wpływowego polityka została podsumowana przez złośliwych jako (...) "rozkapryszona Diwa, której się w głowie poprzewracało i nie ma, co robić z czasem. Jej córka zaczęła samodzielne życie, mąż powoli wycofywał się z polityki, a ona nie miała już swojego miejsca w świecie". Nie mogąc tego znieść wymyśliła sobie nową rolę. Stała się projektantką wytwornych sukien na wielkie wydarzenia. Jednak, czy gdyby faktycznie to był tylko jej kaprys, jak twierdzą złośliwi, osiągnęłaby tak wielkie sukcesy? Jaka naprawdę jest Teresa Rosati?

Fot. MW Media

W swoich wywiadach często podkreśla, że tak naprawdę projektowaniem zajęła się już dawno temu, jako nastolatka. W czasach komuny, kiedy ciężko było zdobyć coś ładnego i oryginalnego do ubrania Teresa wzięła sprawy w swoje ręce i zaczęła szyć dla siebie. Znała wszystkie sklepy
z materiałami w swoim rodzinnym mieście Lublinie, a później w Warszawie. Szycia nauczyła się
w Liceum. Nawet suknie ślubną miała według własnego projektu. Inspirację czerpała z dostępnych w Polsce filmów i magazynów oraz obserwując swoją mamę i ciocię, które jak sama przyznaje, miały ogromny wpływ na jej styl i gust. 

Jako żona wybitnego polityka i naukowca oraz matka, cały swój czas poświęcała rodzinie, spełniając się przy boku partnera. Nie zawsze miała czas na przyjemności, a w tym m. in. na tworzenie czegoś ciekawego dla siebie. Jednak, gdy poszukiwała stroju na różne bankiety
i przyjęcia, często z bardzo ważnymi i wpływowymi ludźmi, nie mogła znaleźć niczego odpowiedniego, co pasowałoby do jej osobowości i na wytworne okazje. W polskiej modzie zauważyła wyraźny defekt na rynku ubrań na specjalne okazje.

Momentem przełomowym okazała się wizyta królowej Elżbiety II w Polsce. Teresa będąc perfekcjonistką w każdym calu, musiała się do tej wizyty doskonale przygotować. Znając wszelkie zasady i etykietę dworską, wiedziała jak musi wyglądać. To co proponowali jej styliści było nie do przyjęcia. W ciągu dwóch miesięcy projektantka stworzyła całą garderobę dla siebie. Nazwała to chrztem bojowym. To wówczas narodził się pomysł o projektowaniu na większą skalę. Przecież wiele kobiet ma problem , co włożyć na specjalne okazje. Projektantka postanowiła uzupełnić niszę w polskich sklepach i stworzyć kolekcję pod maksymą "stosowne do okoliczności". Jej mąż był dla niej wielkim wsparciem, namawiał ją gorąco do podjęcia tego kroku.

Złośliwi twierdzą, że Teresa Rosati swój sukces zawdzięcza sławnemu nazwisku, a nie talentowi. Sama zainteresowana się tym jednak nie przejmuje i bez obłudy opowiada, że jej nazwisko było na pewno pomocne, jednak jej sukcesy mówią same za siebie. Za granicą nazwisko Rosati kojarzy się jedynie z wybitnymi osiągnięciami projektantki, a o wielkim polskim polityku nikt tam nie słyszał.

Teresa Rosati - matka, żona i... projektantka

 

 

Kreacja, w której w 2001 roku wystąpiła Jolanta Kwaśniewska na Gali Wiktorów, wywołała duże emocje, w większości pozytywne. W Hollywood ta suknia w kolorze fuksji, (widoczna na zdjęciu obok), zdobyła największe uznanie. Suknia ma bardzo interesującą historię. Została uszyta na podstawie pierwowzoru zrobionego przez projektantkę z... bibuły. Jako pierwsza sukienkę włożyła Ilona Felicjańska, uszytą już z jedwabiu. W kreacjach Teresy Rosati można zobaczyć oprócz Jolanty Kwaśniewskiej także Anitę Werner, Katarzynę Skrzynecką, Agnieszkę Popielewicz, Monikę Pyrek, Dodę. Natomiast ze względu na elegancki charakter noszą je przede wszystkim postaci świata dyplomacji i biznesu.

 

Suknia, która zachwyciła na Bevery Hills Fashion.

Fot. teresarosati.com.pl

W życiu Teresy Rosati największą emocjonalną burzę w społeczeństwie wywołują jej relacje
z córką, aktorką Weroniką
, które określa się jako toksyczne. Młoda Rosati jest postacią kontrowersyjną, wzbudzającą dużo, niestety negatywnych emocji w mediach. Jej życie mimo, że tak naprawdę mało burzliwe i emocjonujące, z jakiegoś powodu stało się pożywką dla mediów, m.in. jej rzekomy romans z Andrzejem Żuławskim. Weronika nie potrafiła poradzić sobie z tą medialną nagonką. Być może za mało jej pewności siebie, może jest za mało odporna psychicznie. Wiadomym jest, że mimo jej niezwykłej urody, kariera aktorska przychodzi jej z wielkim trudem. Co ciekawe w mediach często oskarża się Teresę o upadek jej córki. Wszystkie niepowodzenia
i wpadki modowe młodej Rosati przypisuje się jej matce, której przypięto łatkę nadopiekuńczej
i zaborczej, nie pozwalającej własnej córce "rozprostować skrzydeł". Weronice radzi się "odciąć szybko pępowinę", bo inaczej nigdy nic nie osiągnie, a jej życie będzie się toczyć w cieniu rodziców. Jaka jest prawda? Znają ją tylko najbardziej zainteresowani.

Teresa Rosati - matka, żona i... projektantka.

Fot. MW Media

Teresa Rosati oprócz linii klasycznej w swoich projektach, ma również specjalną kolekcję, dla której inspirację stanowiła jej córka Weronika. Linia nazywa się "For Weronika" i skierowana jest do młodych kobiet sukcesu, pełnych energii i życia.

Teresa Rosati jest kobietą ambitną i potrafiącą realizować swoje marzenia. Mimo wielu przeciwności losu nigdy się nie poddała, uparcie dążyła do celu. W swoim życiu zawsze wiedziała co jest najważniejsze, dla tego bez większych problemów potrafiła poświęcić się rodzinie. Nie przeszkodziło jej to w późniejszej realizacji swoich marzeń. W swoich wywiadach podkreśla, że pasja jest dla niej bardzo ważna, jest "motorem pchającym do działania, nie wolno jej w sobie tłumić".

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 lat temu
NIE ZNAM p.ROSATI. .TAKĄ MAMĘ MIEĆ ,JAKA MATKA TO CÓRKA .
/7 lat temu
Bardzo dobra polska projektantka. Z takich ludzi możemy być dumni :)
/7 lat temu
Kobieta sukcesu, jak na swój wiek świetnie się trzyma. Dobrze by było mieć taką mamę.