Świat mody pożegnał Alexandra McQueena

25 lutego 2010 w Londynie odbył się pogrzeb Alexandra, a tak naprawdę Lee McQueena. Światowej sławy projektant popełnił samobójstwo będąc w głębokiej depresji po śmierci matki. Ostatni hołd złożyło mnóstwo znanych osób, m. in. muzy designera - Kate Moss, Naomi Campell oraz projektantka Stella McCartney.
/ 26.02.2010 08:10
W czwartek, 25 lutego 2010, w Londynie odbył się pogrzeb Alexandra, a tak naprawdę Lee McQueena. Światowej sławy projektant popełnił samobójstwo będąc w głębokiej depresji po śmierci matki. Ostatni hołd złożyło mu mnóstwo znanych osób, m. in. muzy designera - Kate Moss, Naomi Campell oraz przyjaciółka projektantka Stella McCartney.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Kościele Świętego Pawła w zachodniej dzielnicy Londynu - Knightsbridge. Kondukt liczył blisko 100 żałobników. Trumnę przystrojono różowymi, białymi i czerwonymi różami.

Świat mody pożegnał Alexandra McQueena
Muzy projektanta - Kate Moss i Naomi Campbell w stosownej czerni (Kate w "laboutinach"), Londyn, 25. 02. 2010

O Aleksandrze McQueenie zrobiło się głośno w 1992 roku, kiedy zaprezentowała swoją pierwszą kolekcję pod tytułem „Kuba Rozpruwacz”, a magazyn Elle określił jego styl mianem „mody z upiornym posmakiem bajek braci Grimm”. „Niegrzeczny” Brytyjczyk jednak już podczas pobierania nauki u krawców na Savile Row w pracowni Anderson & Sheppard, szyjących dla księcia Walli, pokazywał swoją niepokorną i artystyczną naturę pełną stylistycznych odchyleń, np. podszewka marynarek księcia Karola zawierała obsceniczne napisy wykonane jego ręką. Ubierał mnóstwo gwiazd, jego gorącym fanem był także m. in. ekscentryk David Bowie.

Świat mody pożegnał Alexandra McQueena
Artystka Daphne Guinness w stylu Lady Gagi i w butach BEZ obcasów, Londyn, 25.02.2010

McQueen tworzył na przekór komercji, dla prowokacji, żeby szokować, ale i zmuszać do refleksji. Jego moda to prawdziwa sztuka. Mawiał, że jego ubrania noszą wyłącznie ludzie, którzy je chcą nosić, a nie ci, którzy chcą być modni. W 1998 roku wprowadził na wybieg modelkę z amputowanymi nogami, czym oczywiście zaszokował cały świat mody. Kolekcja na wiosnę i lato 2010 jest jedną z lepszych kolekcji sezonu - psychodeliczne i komputerowe wzory na sukienkach oraz nieforemne, kosmiczne buty od razu stały się hitem.

Świat mody pożegnał Alexandra McQueena
Kate Moss (w futrze) i Stella McCartney (prosto, minimalistycznie), Londyn, 25. 02. 2010

W Polsce stylistka i komentatorka mody Joanna Horodyńska bywa widywana w ubraniach z metką McQueena, a ostatnio także Doda, która w dodatku jako jedna z pierwszych gwiazd miała okazję zaprezentować oryginalny model butów na platformie i z industrialnym obcasem rodem niemal z filmów Tima Burtona. Choć właściwie nie, to były niemal klasyczne... mcqueenowskie buty czyli połączenie skrajności: delikatności i kobiecości z ostrą formą i metalurgiczną materią.

Zobacz buty Dody od McQueena TUTAJ >>>

WU
Fot. Celebrity-gossip.net, Vogue.com


 
 

Redakcja poleca

REKLAMA