Okulary – dobór do kształtu twarzy i koloru włosów

okulary a kształt twarzy fot. Fotolia
Często okazuje się, że najmodniejsze fasony oprawek nie pasują do kształtu naszej twarzy, koloru włosów, a przede wszystkim do wady wzroku. Sprawdź, jak zatem wybrać odpowiednie oprawki okularów.
/ 25.04.2016 10:56
okulary a kształt twarzy fot. Fotolia

Jak wybrać odpowiednie oprawki podpowiadają Marek Jakubowicz, optyk z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem i trener Olaf Tabaczyński, specjalizujący się w pracy z klientem indywidualnym w zakresie doboru okularów.

Okulary - nie tylko modne ale i wygodne

Poprzez nasz styl wyrażamy naszą osobowość i charakter. Dlatego tak ważna przy wyborze okularów jest świadomość, że oprawki nam się podobają i odzwierciadlają nasze usposobienie. Pamiętajmy jednak, że jeśli okulary mają korygować nasz wzrok, to nie możemy traktować ich tylko w kategorii gadżetu. Staną się one elementem naszej codzienności, więc styl musi iść w parze z wygodą ich użytkowania. Noszenie pięknych – ale bardzo niewygodnych okularów –  szybko stanie się dla nas męczarnią. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, warto wziąć pod uwagę rady profesjonalisty.

Oprawki okularów - czym się kierować podczas wyboru?

 

KSZTAŁT TWARZY NAJLEPSZE KSZTAŁTY OPRAW
Prostokątna Szerokie prostokątne, owalne
Serce Okrągłe, motyle
Owalna Pasuje każda oprawa!
Kwadratowa Okrągłe, owalne, kocie
Okrągła Prostokątne, geometryczne

 

Niewątpliwie wchodząc do salonu optycznego, kusić nas będą najmodniejsze modele obowiązujące w danym sezonie. Oczywiście można je wziąć pod uwagę. Przy wyborze oprawek, ważniejsze jest jednak określenie kształtu naszej twarzy. Z pewnością pomoże nam w tym doświadczony optyk i tak np. okrągłą twarz mogą wyszczuplić duże prostokątne okulary z szerokimi zausznikami.

Istotne jest także dopasowanie odpowiedniej odległości od rogówki do wewnętrznej strony soczewki okularowej (10-12 mm) – okulary nie mogą być ani za blisko, ani za daleko od oka. W przypadku dobrze dobranych opraw niedopuszczalne jest ich zsuwanie się czy zbyt mocne przywieranie do twarzy. Oprócz kształtu twarzy, powinniśmy zwrócić także uwagę na karnację i kolor włosów:

Uwaga! Jeśli będziemy kierować się wyłącznie modą i zdecydujemy się na niedopasowane okulary możemy wyglądać groteskowo.

Kolor włosów a polecane kolory oprawy

Blondynki Miedziane, srebrne lub złote
Brunetki Czarne, szafirowe, czerwone, srebrne
Rude Miedziane, złote

 

Fot. Fotolia

Przy doborze oprawy pojawiają się takie kwestie, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy a pominięcie ich sprawi, że okulary nie pozwolą na komfortowe funkcjonowanie:

- I tak na przykład przy doborze oprawek, ważny jest kąt pochylenia oprawy do policzków, panoramiczność oprawy. Należy sprawdzić, czy środek źrenicy nie jest zbyt wysoko w stosunku do górnej krawędzi opraw, czy oprawka nie uciska zbytnio skroni, albo zbytnio od nich nie odstaje. Okulary nie mogą też leżeć krzywo na nosie ani uwierać uszu. dopiero biorąc pod uwagę te wszystkie elementy oraz uwzględniwszy wszystkie asymetrie naszej głowy, możemy wybrać odpowiednie – wygodne oprawy – tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk oraz ekspert i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Podczas wizyty w salonie optycznym istotne jest także przeprowadzenie przez optyka rzetelnego wywiadu z pacjentem, który pozwoli na pogłębienie informacji o stylu życia przyszłego „okularnika” – o rodzaju wykonywanej pracy, zainteresowaniach, czy też zwyczajach w życiu codziennym. Wszystkie te informacje są bardzo ważne dla wyboru zarówno odpowiednich opraw, ustawieniu i montażu soczewek jak i wykonania okularów.

- Asortyment opraw jest naprawdę szeroki – np. dla osób, które mają wrażliwą skórę, powstają delikatne w dotyku oprawy antyalergiczne np. tytanowe – dlatego żeby się w tym nie pogubić, warto skorzystać z porad profesjonalisty, który pomoże nam wybrać odpowiednie oprawki i stworzy okulary odpowiadające naszym potrzebom i oczekiwaniom – stwierdza Marek Jakubowicz, optyk oraz ekspert i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Pamiętajmy – tylko właściwie wybrane soczewki oraz dobrze dopasowana oprawa zagwarantują nam komfortowe użytkowanie okularów.

Redakcja poleca

REKLAMA