POLECAMY

Modelki od osiemastki - nowe zasady na światowych wybiegach

Zawód modelki wymaga drakońskiej diety i nienagannej figury, a to jak wiadomo może zakłócić rozwój młodego organizmu. Czy zatem dostęp do zawodu modelki powinien zostać zarezerwowany tylko dla osób pełnoletnich? Amerykańska Council of Fashion Designers złożył w tej sprawie postulat.
Zawód modelki wymaga drakońskiej diety i nienagannej figury, a to jak wiadomo może zakłócić rozwój młodego organizmu. Czy zatem dostęp do zawodu modelki powinien zostać zarezerwowany tylko dla osób pełnoletnich? Amerykańska Council of Fashion Designers złożył w tej sprawie postulat.

Próba podjęcia działań miała na celu ponowne zwrócenie uwagi na obyczaje zdrowotne panujące w świecie mody. Tematem panelu zatytułowanego "The Beauty of Health: Resizing the Sample Size" był problem zbyt małych rozmiarów ubrań, w które zmuszone są zmieścić się modelki biorące udział w pokazach. Większość strojów jest tak mała, że są w stanie je założyć jedynie nastolatki, których biodra i piersi nie nabrały jeszcze kobiecych kształtów. Dorosłe kobiety muszą się głodzić, by wskoczyć w ten rozmiar. A ich figura musiałaby nabrać chłopięcych kształtów, pozbawionych bioder.
 
Konferencja w sprawie zdrowia
W dyskusji wzięli udział m.in. słynna modelka Doutzen Kroes, projektant Zac Posen, castingowiec James Scully, Tonne Goodman z amerykańskiego Vogue'a i szef agencji modelek DNA, David Bonnouvrier. Wszyscy oni próbowali się zmierzyć z problemem błędnego koła ponieważ małe rozmiary ubrań szytych na pokazy zmuszają projektantów do korzystania z bardzo szczupłych modelek. Tym samym chude modelki skłaniają projektantów do szycia małych strojów.

Modelki od osiemastki - nowe zasady na światowych wybiegach

Granica pełnoletności
Pozostaje pytanie, czy wyjściem z tej sytuacji byłby zakaz chodzenia po wybiegu dla osób niepełnoletnich? Trudno wymagać od czternastolatki żeby wyglądała seksownie, skoro nawet nie całowała się z chłopakiem. Jej seksualność jest uśpiona jeszcze, a ingerencja może spowodować poważne zmian w psychice.

Okiem doświadczonych

Doutzen Kroes wspominała, że sama rozpoczynała karierę modelki w wieku 18 lat i trudno było jej zakładać ubrania przeznaczone na wybieg. Z odwagą przyznała, że taki rozmiar nosiła, kiedy była małą dziewczynką. To zatrważające, żeby ubrania na dorosłe, rozwinięte kobiety wielkością przypominały te dla 12-latek. 25-letnia dziś modelka, mimo nienagannej figury, często słyszy opinie, że powinna schudnąć. Zamiast tego jednak postanowiła zbudować karierę na swoich kształtach. Dziś z powodzeniem występuje jako jeden z aniołków Victoria's Secret.

Modelki od osiemastki - nowe zasady na światowych wybiegach

Posen proponował, aby na wybiegach dla modelek znalazło się więcej miejsca dla kobiet o prawdziwych kształtach. Szczupłych i wysokich, ale przede wszystkim zdrowych i apetycznie wyglądających. Jego zdaniem trudno uznać, żeby 33 centymetry w biodrach były właściwym wymiarem kobiety o wzroście 1.80 m. Rygorystyczna dieta powoduje wyniszczanie organizmu do którego dołącza się jeszcze alkohol i leki.
Najwyższy czas, żeby w świecie zmierzającym do ekologicznego trybu życia, zaprowadzić również porządek na wybiegach.

Przybyli na zgromadzenie zgodzili się, że pierwszym krokiem w kierunku uzdrawiana świata mody powinna być kategoria wiekowa. To od niej zależeć będzie, czy dana nastolatka nadaje się już do występu na wybiegu. Dotychczas często zdarzało się, że naginano ją ze względu na wyjątkowe atuty urody. Pojawiały się więc niedojrzałe nastolatki, które często jeszcze nie miały pojęcia o własnej seksualności.
Optymiści uważają, że podniesienie wieku przyniesie korzyść i zapanuje nieco nad panującym chaosem, nie będą to jednak zmiany widoczne z dnia na dzień.

Profesjonaliści o pomyśle
Steven Kolb dyrektor wykonawczy przyznał, iż trzy lata temu okazało się, że wiele modeli prowadzi niezdrowy tryb życia i cierpi na niedowagę. Podjęto wtedy pierwsze kroki walki. Dzisiaj ich motto głosi „ Zdrowie jest piękne”. Podjęto również próbę zniesienia rozmiaru „0” utożsamiając go z etymologią liczby zero. Nikt przecież nie chce być w życiu przysłowiowym zerem.

Doutzen Kroes podkreślała, że miała wybór utrzymania swojej wagi ciała, dzięki czemu nie poddawano jej rygorystycznej diecie. Jest radosna w tym co robi i nie czuje się głodna. Bardzo zależy jej na tym, aby inne dziewczyny również miały podobny wybór.

Tonne Goodman reprezentujący stanowisko Vouge przyznał, że na świecie jest zbyt wiele pięknych kobie, żeby eksponować urodę tylko tych o zerowych rozmiarach. Najwyższy czas skończyć z wygłodniałymi anorektyczkami i spojrzeć na kobiecość tak, jak ona wygląda naprawdę.

Głosy zabrane podczas konferencji wyraźnie opowiadały się za zmianą mody na chudzielce. Sposób, w jaki wyrażali własne poglądy emanował niezwykłą szczerością i pasją. Widać było, że naprawdę zależy im na zmianie kierunku i panującej konwencji. 

fot. vouge.com
Karolina Wojciechowska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
nareszcie coś mądrego w świecie mody ;]