Gala finałowa Złotej Nitki 2009 - relacja

29 maja 2009 roku odbyła się XVII edycja najstarszego i najbardziej prestiżowego wydarzenia dla młodych pasjonatów mody - Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka.
/ 30.06.2009 08:30

Gala finałowa Złotej Nitki 2009 - relacja29 maja 2009 roku odbyła się XVII edycja najstarszego i najbardziej prestiżowego wydarzenia dla młodych pasjonatów mody - Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka. Gala finałowa była jednocześnie otwarciem tegorocznego Tygodnia Mody w Łodzi.

Przez szesnaście lat Złota Nitka wypracowała pozycję lidera, stając się najbardziej znanym polskim konkursem dla młodych i zdolnych projektantów. Pierwsza edycja, która wówczas odbyła się na deskach sceny Teatru Wielkiego, zapoczątkowała małą rewolucję w świecie mody. Wystarczy wspomnieć o Macieju Zieniu, Paprockim i Brzozowskim, Monice Onoszko czy grupie Transmode, by nie mieć wątpliwości, że nazwiska dotychczasowych laureatów konkursu, na stałe wpisały się w modową rzeczywistość.

Do eliminacji konkursowych, odbywających się w dwóch kategoriach – Prêt-â-Porter i Premiere Vision - zgłoszono 98 kolekcji z Polski, Izraela, Ukrainy, Dani, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Do Finału jury zakwalifikowało 28 kolekcji: 18 w Prêt-â-Porter  i 10 w Premiere Vision.

W kategorii Prêt-â-Porter zaprezentowali się:

Kmiecik Aleksandra i Małgorzata Matuszewska – Symetry of Water Colour
Kobierska Monika – Senora Blanca
Czesak Monika – Szary Mary
Grzywnowicz Małgorzata i Węgiel Małgorzata – Phantas Magoria
Gajewska Monika – Afrykemo
Krupiński Sylwester – Coppelius
Szopa Dąbrówka – Negatyw
Startek Joanna – Obsesja
Paul-Smolińska Agnieszka – Liberty
Szynkarczuk Olga – AfterFolk
Piekarska Jagoda – Space Figments
Jendrzyn Joanna – Nanavel – Pigułki Kryzysowe
Parol Konrad - Spring/Summer 2010
Suchecka Maja – The Sound of Beethoven
Georgi Florov – 10:48
Dydo Agnieszka – Labirynt
Łapińska Barabara – Percepcja Przestrzeni
Zielińska Kamila – Stalowa Subtelność

Gala finałowa Złotej Nitki 2009 - relacja

Zwycięska kolekcja Grzywnowicz Małgorzata i Węgiel Małgorzata – Phantas Magoria


W kategorii Premiere Vision:

Mandla Marta i Rychyk Szymon – The Kingdom
Śmielak Magdalena – Destrukcja
Ziemirski Jakub I Piwnik Krzysztof – Opowieści o Zmierzchu
Grzyb Anita – Chromatyczne Multiplikacje
Łoboda Grażyna – Konstruując Przestrzeń
Sagiv Hani - Ventriloquists in a Playground
Shoval Sigal - Parallel Universe
Stańczyk Beata – W Sieci
Dąbrowska Magadalena – Mechanika Piękna
Konieczka Katarzyna – Mascarade

Prace młodych projektantów oceniało z jednej strony Jury Kreatorów, w którego skład wchodzili projektanci: Agatha Ruiz de la Prada, Anna Jatczak, Marcin Paprocki, Mariusz Brzozowski, prof. Barbara Hanuszkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi, Agnieszka Jacobson-Cielecka - Łódź Design 2009, dr Jerzy Gaweł – Dyrektor Szkoły Artystycznego Projektowani Ubioru z Krakowa oraz z drugiej - Jury Medialne pod przewodnictwem Hanny Gajos – Redaktor Naczelnej Rynku Mody.

Jury Kreatorów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria Prêt-â-Porter - wyróżnienia: dla Dąbrówki Szopa za kolekcję NEGATYW, dla Moniki Kobierskiej za kolekcję SENORA BLANCA, dla Sylwestra Krupińskiego za kolekcję COPPELIUS.

Złota Nitka 2009 ufundowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie i nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 20 000,00 zł powędrowała do Małgorzaty Grzywnowicz i Małgorzaty Węgiel za kolekcję PHANTAS MAGORIA.

Kategoria Premiere Vision - wyróżnienia: dla Marty Mandla i Szymona Rychlika za kolekcję THE KINGDOM, dla Magdaleny Dąbrowskiej za kolekcję MECHANIKA PIĘKNA.

Złota Nitka 2009 ufundowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie i nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 20 000,00 zł powędrowała do Magdaleny Śmiglak za kolekcję DESTRUKCJA.

Jury Medialne przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria Prêt-â-Porter - wyróżnienia: dla Dąbrówki Szopy za kolekcję NEGATYW, dla Kamili Zielińskiej za kolekcję STALOWA SUBTELNOŚĆ, dla Konrada Parola za kolekcję SPRING / SUMMER 2010.

Nagroda Mediów ufundowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie powędrowała do Małgorzaty Grzywnowicz i Małgorzaty Węgiel za kolekcję PHANTAS MAGORIA.

Kategoria Premiere Vision - wyróżnienia: dla Grażyny Łobody za kolekcję KONSTRUUJĄC PRZESTRZEŃ i dla Magdaleny Śmielak za kolekcję DESTRUKCJA.

Nagrodę Mediów ufundowaną przez Międzynarodowe Targi Łódzkie przyznano Magdzie Dąbrowskiej za kolekcję MECHANIKA PIĘKNA.

 Gala finałowa Złotej Nitki 2009 - relacja

Agatha Ruiz de la Prada

Podczas gali finałowej Złotej Nitki swoją najnowszą kolekcję przedstawił także gość specjalny, hiszpańska projektantka Agatha Ruiz de la Prada (nie mylić z Miuccią Pradą!).

Źródło: materiały prasowe

Fot. mwmedia

Redakcja poleca

REKLAMA