Ela Krzemińska Owczarz - projektantka z Zakopanego

Ela Krzemińska Owczarz, www.eliska.pl, projektantka z Zakopanego po Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru.
/ 21.03.2007 08:49
Ela Krzemińska Owczarz, www.eliska.pl, projektantka z Zakopanego po Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru.

Najbardziej lubi inspiracje folkowe, stąd dwie kolekcje „Zwabiło mnie echo z Tatr” inspirowana strojem góralskim, gdzie wykorzystała dzwonki, kwiaty z chust, serwety ze straganów pod Gubałówką oraz swetry góralskie, które posłużyły jako materiał na gorsety do sukien wieczorowych.

Druga kolekcja, która znalazła swoje źródło w książce Wł.Matlakowskiego „ Zdobienie i sprzęt Ludu Polskiego na Podhalu „ to „Ze Sosrębu …w Świat”. Sosręb to główna belka w stropie drewnianym. Kreacje składające się na tą kolekcję wykorzystują elementy ozdobne opisane przez Matlakowskiego, czyli rozetki, rzeźbiony dziewięćsił, rzeźbione w drewnie balustrady domów, parzenice i ucha czerpaków oraz rzeźbione brzegi kołysek i innych mebli. W strojach przełożone na haft nićmi i koralikami lub po prostu wycięte w suknie - tkaninie wełnianej, z której wykonywane są stroje góralski.

Projektantka ma na swoim koncie jeszcze jedną kolekcją „ Krawateria”. Tytuł oznacza terytoria panowania krawata. Kolekcja odzwierciedla sympatię dla krawata. Krawat jest łącznikiem bo wszechobecny, bo elegancki i nonszalancki, ale też uniwersalny i unisex.Brała udział m in.w :
  • Udział w Międzynarodowej Wystawie Fotograficznej „Bezdomni” w Krakowie/2002
  • Konkurs Igłą malowane – nagroda pisma Moda Forum za kolekcję „Zwabiło mnie echo z Tatr”
  • Wyróżnienie w Projekcie Future – Udział w pokazach na Międzynarodowych Targach Mody w Poznaniu /2003
  • Udział w pokazach na Międzynarodowych Targach Mody w Rydze
  • Realizacja ilustracji scenograficznych w artystycznej kawiarni Antrakt w Zakopanem
  • Udział we wspólnym projekcie koncert Hani Rybki i pokaz kolekcji „Zwabiło mnie echo z Tatr” oraz „Ze sosrębu ..w Świat” Eli Krzemińskiej Owczarz podczas Festiwalu Ziem Górskich Zakopane 2006
  • Opracowanie projektu Kino Edukacyjne –Kino Poznawcze w Zakopanem celem pokazywania młodzieży filmów szczególnych
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)