Dawid Woliński

Dawid Woliński urodził się w 1977 roku we Włocławku. Od młodego wieku interesował się modą, te zainteresowania rozwijał najpierw w liceum plastycznym, na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego w Warszawie. Pierwszą kolekcja ujrzała światło dzienne w październiku 2003 roku.
/ 23.02.2008 08:08
Dawid Woliński urodził się w 1977 roku we Włocławku. Od młodego wieku interesował się modą, te zainteresowania rozwijał najpierw w liceum plastycznym, na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego w Warszawie. Pierwszą kolekcja ujrzała światło dzienne w październiku 2003 roku.

Dawid WolińskiOd tamtej pory jest traktowany jako jeden z najzdolniejszych polskich projektantów. Jego ubrania noszą polskie i zagraniczne gwiazdy. Wśród jego klientek poza granicami kraju są m.in.Paris Hilton, Michelle Rodriguez i Nicole Richie. Jego kreacje można kupić m.in. w butiku Tracey Ross i Maxfield w Los Angeles. Ubiera również takie osobowości jak: Grażyna Szapołowska, Kayah, Izabella Scorupco, Karolina Gruszka, Grażyna Torbicka, Małgorzata Kożuchowska, Ilona Felicjańska , Anna Mucha, Anna Samusionek czy Martyna Wojciechowska. Ubrania sygnowane jego nazwiskiem mają kojarzyć się z luksusem, elegancją i perfekcyjnym wykonaniem. Projektant proponuje fasony podkreślające kobiecą sylwetkę i kieruje swoje propozycje dla kobiet kochających klasykę. Jego kolekcja Wiosna/Lato 2005, którą pokazał podczas tygodnia mody Fashion Week w Lizbonie podbiła serca zagranicznych mediów. Po pokazie o wypożyczenie ubrań zwrócili się do niego słynni styliści z Hiszpanii, Francji, Anglii i Włoch. Sukienki projektanta bardzo szybko znalazły się na okładkach niemieckiego i portugalskiego miesięcznika Elle. Woliński swoje klientki przyjmuje w atelier na Mokotowie.

19 listopada 2007 roku w Pałacu Prymasowskim odbył się kolejny pokaz projektanta. Pokaz był kameralny i ekskluzywny. Gościli na nim tylko wybrani goście: nieliczni przedstawiciele prasy, klientki, najbliższa rodzina i współpracownicy. Tłem dla szlachetnych długich sukni o skomplikowanych konstrukcjach była skromna scenografia. W kolekcji zostały pokazane sukienki inspirowane latami 40. oraz wyszukane ręcznie zdobione metalowymi elementami żakiety. Od dwóch sezonów Woliński proponuje spodnie o zaskakującym kroju i proporcjach. W kolekcji widać mocne inspiracje barokiem i secesją. Całość uzupełniały nakrycia głowy i ukochana przez projektanta czerń. Wszystko to miało stworzyć niepowtarzalną atmosferę będącą połączeniem „szlachetnej nowoczesności i kunsztu dawnego krawiectwa”. Charakterystyczne były konstrukcje i drapowania. Krawiectwo projektanta uznawane jest za prawdziwe haute couture, suknie skrojone i szyte na miarę. Ceny co najmniej od trzech tysięcy złotych za sztukę.

„Materiały wysokiej jakości, dbałość o detale, perfekcyjne wykończenie i w zestawie nie więcej niż trzy kolory. Jednym słowem: klasyka. Nie do końca. W każdej sukience, żakiecie, koszuli był jakiś feeling. Nietypowa klamra, zakręcony pasek, inna plisa, stylizowane guziki. Podobnie jest w mieszkaniu projektanta. Przekraczam próg i błyskawicznie znajduję się we włoskiej willi nad brzegiem morza. Jasne ściany, meble, rzeźby, lampy, terakota w salonie, kwiaty w ogrodowych rozmiarach. Na pierwszy rzut oka klasycznie. Na drugi robi się intrygująco. Futra z lisów na podłodze w sypialni. Olejny obraz "przodka" w toalecie. Na półkach kuchennego kredensu zamiast talerzy fotografie przyjaciół. A co w starej chińskiej skrzyni? – Wszyscy spodziewają się starych grafik, tkanin, a tu kable, myszki komputerowe – śmieje się Dawid. W mieszkaniu projektanta warto patrzeć pod nogi. W ten sposób odkryłam kafel z pieca carycy Katarzyny dyskretnie zasłaniający jeden z kontaktów. I stare sztychy zielarskie oparte o ścianę z lustrami. Dawid, zodiakalna Ryba, lubi mieć blisko do wody, więc wannę postawił w sypialni. Mieszkanie jest duże, ale przedmiotów też niemało. Ilość jednak nie przytłacza, ponieważ porządkuje ją liczba dwa. Dwa fotele, krzesła w podwójnej ilości, dwa świeczniki, dwie lampy, rośliny zawsze bliźniacze. Symetria rządzi tym światem.” Styl24


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)