Najlepsza pora na zakupy fot. Fotolia

Całoroczny grafik dla tropicieli obniżek cen

Jaka jest najlepsza pora na zakupy? Nie tylko w czasie posezonowych wyprzedaży można upolować najlepsze produkty w najniższych cenach. Obniżki cen rządzą się swoimi prawami, a galerie handlowe systematycznie ich przestrzegają. W ten sposób np. w marcu tańsze są sprzęty elektroniczne, w maju taniej można kupić akcesoria do kuchni, a jesienią można załapać się na obniżkę cen garniturów czy zabawek dla dzieci. Oto poradnik dotyczący całorocznych obniżek cen.
/ 25.02.2013 14:48
Najlepsza pora na zakupy fot. Fotolia

Zakupy w marcu

W marcu z zimowej kolekcji ubrań zwykle niewiele pozostaje, bo większość została już sprzedana na wyprzedaży. Jest to jednak dobry czas na zakup innych, niekoniecznie odzieżowych produktów. Początek wiosny to zwykle czas rynkowych premier sprzętu elektronicznego. W związku z tym, do wyprzedaży trafia wiele starszych modeli i jest to szansa na zakup po niższych niż zwykle, cenach. W marcu kończy się również rok fiskalny w Japonii, gdzie produkuje się większość sprzętu elektronicznego, co również ma wpływ na rynkowe ceny.

Zobacz też: Modne buty na randkę!

Zakupy na Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Ojca

W okolicach Dnia Kobiet, możemy się spodziewać niższych cen na perfumy i inne kosmetyki, którymi mężczyźni mogliby obdarować swoje partnerki. W kwietniu, czyli w okresie powielkanocnym tańsze powinny być słodycze oraz inne akcesoria związane ze świętami. - W kwietniu rozpoczynają się także wyprzedaże międzysezonowe, więc można znaleźć ubrania z kolekcji wiosenno-letniej przecenione nawet o 50% – wyjaśnia Agnieszka Nizio, dyrektor centrum handlowego 3 Stawy w Katowicach. W maju w wielu sklepach obowiązywać będą promocje na Dzień Matki, więc taniej można dostać np. torebki, portmonetki, akcesoria do kuchni i łazienki. Natomiast pod koniec czerwca tańsze powinny być narzędzia, gdyż wtedy swoje święto obchodzą ojcowie.

Zobacz też: Ogniste czerwone sukienki - przegląd

Wakacyjne ceny

Na początku wakacji, czyli w czerwcu i lipcu organizowane są przeceny końcówek kolekcji w sklepach jubilerskich. Przeceniane są wówczas te wzory, które cieszyły się najmniejszym powodzeniem. Lipiec to obok stycznia i lutego najlepszy miesiąc na zakup odzieży. Wtedy obowiązują największe wyprzedaże, nawet 70-80-procentowe, z kolekcji wiosna/lato. - Po korzystnej cenie zakupimy wtedy m.in. spodnie, szorty, sukienki, koszulki, koszule, swetry, bluzy, buty, torebki. Wtedy też rozpoczynają się wyprzedaże bagażu, a najtańsze ceny na walizki są zwykle pod koniec wakacji, gdy wracamy z wczasów – wyjaśnia dyrektor CH 3 Stawy. Promocyjne ceny dotyczą również japonek, albo strojów kąpielowych.

We wrześniu (oraz w lutym) najtaniej można kupić garnitury, czyli tuż przed wejściem nowych kolekcji. Również sprzęt komputerowy jest najtańszy pod koniec sierpnia i we wrześniu, czyli przed powrotem dzieci i młodzieży do szkoły. Wtedy też akcesoria do szkoły są na wyprzedaży, jednak jeśli poczekamy z zakupem za długo, wybór może być bardzo mocno ograniczony.

Zobacz też: Wyprzedaże i zakupoholizm

Zakupy jesienią

Jesień to najlepszy czas na zakup obuwia sportowego, gdyż wtedy sklepy obuwnicze muszą zrobić miejsce na półkach na obuwie zimowe. W tym okresie roku tańsze są również zabawki oraz akcesoria kuchenne, ponieważ sprzedawcy powoli zbliżają się do okresu kupowania prezentów na święta. Na jesień, podobnie jak na wiosnę, często występują wyprzedaże śródsezonowe, w której przecenione są różne rzeczy z aktualnej oferty. W samym grudniu, im bliżej świąt, tym niższe ceny praktycznie na wszystko. Od Nowego Roku rozpoczynają się największe wyprzedaże na kolekcję jesienno/zimową, która zwykle trwa do końca lutego.

Źródło: Materiały prasowe Centrum Handlowego 3Stawy