Zgrzytasz zębami i mimowolnie zaciskasz szczęki? Pomoże ci… botox!

Czy nocne zgrzytanie zębami da się wyleczyć w gabinecie medycyny estetycznej? Tak, i to skuteczniej niż u dentysty! Obejrzyj film i dowiedz się, jakie rozwiązanie problemu bruksizmu zaproponowali Ewie specjaliści ze SkinClinic w Warszawie.
27.07.2020 10:34
Nieświadome nocne zgrzytanie zębami i mimowolne zaciskanie szczęk, czyli bruksizm to dokuczliwe schorzenie, które – o ile nie jest skutecznie leczone – może prowadzić do bólów głowy, karku i mięśni twarzoczaszki, ścierania się szkliwa, a nawet pęknięć czy wręcz kruszenia się zębów, uszkodzenia dziąseł oraz zwyrodnień w obrębie żuchwy i stawów skroniowych. 
 
Cierpiące na tę dolegliwość osoby najczęściej trafiają najpierw do stomatologa.
 

Zaczęłam leczyć bruksizm już jako nastolatka, jednak nakładki na zęby, które zaproponował mi dentysta były tak niewygodne, że nie mogłam w nich spać. – wspomina Ewa, bohaterka filmu. 

 

Jak wyleczyć bruksizm?

 
Czy jest na to inny sposób? Ewa przekonała się, że tak: specjaliści ze SkinClinic zaproponowali jej zabieg, który zmniejsza nadmierną aktywność mięśni odpowiedzialnych za zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk. 
 

Każdemu, kto boryka się z tym schorzeniem, polecamy botox. Zabieg polega na ostrzyknięciu toksyną botulinową żuchwy i skroni. Dzięki temu napięcie mięśniowe w tych rejonach znacznie się zmniejsza, co sprawia, że zgrzytanie zębami staje się mniej intensywne lub zanika całkowicie. Zabieg nie jest bolesny, a przynosi ogromną ulgę.– mówi dr Maciej Łukasiewicz, lekarz medycyny estetycznej. 

 
Ewa odczuwa efekt przede wszystkim w nocy:

Nie budzi mnie zgrzytanie zębami, a rano nie boli mnie głowa ani mięśnie szczęki – mówi Ewa.

 
Efekt zabiegu utrzymuje się do około 6 miesięcy, a nawet dłużej. –  Często jest tak, że pacjenci odczuwają ulgę dłużej niż pół roku, ponieważ znika pamięć mięśniowa, a wraz z nią nawyk zgrzytania zębami i zaciskania szczęk. Po prostu się od tego odzwyczajają – tłumaczy dr Łukasiewicz.
 
 
Przed zabiegiem ostrzykiwania botoxem okolic żuchwy i skroni lekarz ocenia intensywność zgrzytania, przeprowadza dokładny wywiad medyczny i w razie potrzeby zleca dodatkowe badania.  
 
Przeciwwskazania do zabiegu to:
  • ciąża
  • przyjmowanie antybiotyków
  • grypa
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • problemy z krzepnięciem krwi
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych.
I jeszcze jedna ważna informacja: botox, kojarzony zazwyczaj z wygładzaniem zmarszczek, pomaga nie tylko w leczeniu bruksizmu, ale i  także innych schorzeń, na przykład nadpotliwości czy migreny.
 

Jak się pozbyć tzw. lwiej zmarszczki i wymodelować usta?

Ewie zaproponowano w SkinClinic także wypełnienie botoxem lwiej zmarszczki i modelowanie ust kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy nie tylko powiększa objętość warg, ale również nawilża skórę i powoduje wzrost jej napięcia. Wskutek modelowania wygładzone są także drobne zmarszczki wokół ust. Efekt zabiegu będzie trwał kilka – kilkanaście miesięcy, następnie trzeba go będzie powtórzyć, dla zachowania efektu. 
Ewa jest szczególnie zadowolona ze zlikwidowania tzw. lwiej zmarszczki: 

Wcześniej często marszczyłam czoło. Teraz wreszcie jest znowu gładkie! – mówi Ewa, bohaterka filmu.

 
 
Materiał powstał z udziałem marki Skin Clinic. 

Redakcja poleca

REKLAMA