Pryszcze na pośladkach to dość uciążliwy problem, ale jest bardziej powszechny, niż myślisz. Warto wiedzieć, że czerwone krostki na pośladkach, zazwyczaj nie są trądzikiem, a zapaleniem mieszków włosowych. Jeśli mieszek zostanie podrażniony, zmienia kolor na czerwony, puchnie i wypełnia ropą. Głównymi winowajcami są drożdże, grzyby i bakterie, a także nieprawidłowa dieta, stres i zła higiena.
Jeśli właśnie walczysz z pryszczami na pośladkach, wiedz, że nie jesteś w tym sama. Dobra wiadomość jest też taka, że możesz szybko je pokonać i znów cieszyć się gładką, miękką, elastyczną i zdrową skórą.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć, się, dlaczego powstają pryszcze na pośladkach i jak sobie z nimi radzić.
Spis treści:
Pryszcze na pośladkach — przyczyny powstawania
Przyczyn pojawienia się nieestetycznych krostek na pośladkach jest wiele m.in. noszenie przylegających ubrań, pomijanie prysznica po wysiłku, siedzący tryb życia lub alergia na proszek/płyn do prania.
Co powoduje pryszcze na pośladkach?
- Ciasne ubrania wykonane z materiałów nieprzepuszczających powietrza (np. nylon lub poliester),
- pot,
- nieprawidłowa higiena ciała,
- zła pielęgnacja,
- siedzący tryb życia,
- alergia na proszek lub płyn,
- dieta bogata w przetworzone produkty,
- siedzący tryb życia,
Trójkąt śmierci - gdzie się znajduje i dlaczego nie można wyciskać tam pryszczy?
fot. Pryszcze na pośladkach/ Adobe Stock, Nattakarn
Pryszcze na pośladkach — jak się ich pozbyć?
Oczyszczaj skórę
Przede wszystkim, zadbaj o prawidłową higienę. Myj ciało po treningu i po całym dniu — usuniesz pot, olej i brud, które nagromadziły się na powierzchni skóry.
Stosuj produkty antybakteryjne
W walce z pryszczami na pośladkach pomocne będą żele do mycia/kremy/toniki z kwasem salicylowym, kwasem glikolowym, kwasem mlekowym i nadtlenkiem benzoilu, Zabijają bakterie, oczyszczają oraz hamują stany zapalne. Bardzo dobrze sprawdzi się również olejek z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Unikaj szorowania i złuszczania
Gdy walczysz z krostkami, unikaj szorowania oraz szczotkowania skóry na sucho. Jeszcze bardziej ją podrażnisz i zaostrzysz problem.
Nawilżaj skórę
Nawilżanie skóry jest kluczowe, kiedy chcesz pozbyć się pryszczy na pośladkach. Stosuj lekkie, niekomedogenne produkty, które nie będą dodatkowo jej zapychać. Unikaj olejków.
Balsamy nawilżające: 10 najlepszych produktów, które uleczą twoją suchą skórę
Noś luźne ubrania i bawełnianą bieliznę
Zrezygnuj z bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów nieprzepuszczających powietrza oraz z obcisłych ubrań.
Zmień swoją dietę
To, co jesz, ma duży wpływ na twoją skórę, więc skup się na swoim menu. Wyeliminuj z diety wysoko przetworzone produkty i cukier.
Unikaj siedzenia w jednym miejscu przez kilka godzin
Zapalenie mieszków włosowych często jest spowodowane nadmiernym tarciem lub podrażnieniem. Staraj się nie siedzieć długo w jednym miejscu.
PAMIĘTAJ: Jeśli twoja skóra nie reaguje i pryszcze nie znikają, skonsultuj się z dermatologiem. Być może będziesz potrzebowała miejscowych lub doustnych antybiotyków.
Czytaj także:
Liście laurowe: domowy środek na trądzik i przebarwienia polecany przez nasze babcie. Hit w pielęgnacji
Leczenie doustne trądziku. Jakie antybiotyki są zalecane?