Od świtu do nocy

Latem budzą się zmysły. Ogłaszamy zatem pełną mobilizację. W ruch niech idą delikatne, odświeżające kosmetyki.
/ 25.04.2008 14:33
W upalny dzień cię orzeźwią. W gorącą noc... też nie zawiodą.

ANTYPERSPIRANTY

Twoja najlepsza "osobista ochrona" na upał. Ograniczają wydzielanie potu poprzez zwężenie ujść kanalików potowych. Nie zaburza to gospodarki wodnej organizmu. Sprawiają, że czujesz się świeżo przez dobę, a nawet dłużej.

Wybierz, gdy:
- Słupek rtęci sięga powyżej 20 st. C w cieniu.
- Łatwo się pocisz w stresujących sytuacjach.
- W ciągu dnia nie masz możliwości odświeżenia się i używasz przeciwpotowego kosmetyku tylko rano.

Jak stosować?
- W upał codziennie, potem na zmianę z dezodorantem. Stałe blokowanie kanalików potowych mogłoby doprowadzić do podrażnień skóry.
- Gdy masz wrażliwą skórę, wybieraj kosmetyki w kulce lub sztyfcie. Pozbawione drażniącego alkoholu często zawierają składniki łagodzące, np. prowitaminę B5, alantoinę.
- Nakładaj antyperspirant na skórę wytartą do sucha po myciu. Na wilgotnej działa mniej skutecznie.

Nasz hit
Rexona for Teens – dla nastolatek w "potliwym" wieku. Zapewnia doskonałą ochronę nawet podczas szalonych tańców na imprezach. Cena 7-9,50 zł


WODY DO CIAŁA
Wody do ciała pielęgnują skórę, bo zawierają składniki nawilżające i ujędrniające. Przypominają zapachowe toniki do twarzy, ale skrapia się nimi całe ciało. Orzeźwiająca mgiełka usuwa zmęczenie upałem i pobudza siły witalne. Zawiera ekstrakty z kwiatów, owoców i ziół.

Wybierz, gdy:
- Chcesz delikatnie pachnieć, ale nie lubisz od rana mocnego aromatu perfum.
- Masz wrażliwą skórę. W przeciwieństwie do perfum mgiełki do ciała pozbawione są drażniącego alkoholu.
- Zażywasz leki z substancjami fotouczulającymi. Po użyciu wody do ciała na bazie bezpiecznych, naturalnych składników na pewno nie wystąpią na skórze brzydkie przebarwienia.

Jak stosować?
- Nawet kilka razy dziennie, bo aromat wody do ciała z powodu braku alkoholu nie jest tak trwały jak perfum.

Nasz hit
Woda do ciała Morning Rose o różanym zapachu poprawiającym nastrój, Coty (15,90 zł)

PERFUMY
Warto pamiętać, że w słońcu pachniemy mocniej i krócej. Dlatego odurzające, orientalne perfumy są w gorący dzień zbyt duszne. Latem lepiej używać kompozycji lżejszych, bardziej przejrzystych i ulotnych.

Wybierz:
- Wodę toaletową lub perfumowaną. Jej zapach nie jest tak intensywny jak perfum. Ponadto mniejsza zawartość alkoholu to mniejsze ryzyko podrażnień i przebarwień skóry.
- Kompozycję ze słowem "eau" czy "water" (woda) w nazwie, np. Eau de Miel, Cool Water Frozen Fragrances. To informacja, że zapach jest lekki.
- Zapach z przewagą nut cytrusowych. Chłodzą i orzeźwiają po naniesieniu ich na ciało.

Jak stosować?
- Oszczędniej niż zwykle. Spryskuj miejsca, gdzie żywiej pulsuje krew: nadgarstki, okolice za uszami, szyję.
- Rozpyl kosmetyk przed sobą i wejdź w tę pachnącą mgiełkę. Osiądzie ona równomiernie na ciele, nadając mu subtelny zapach.
- Dodaj kilka kropli perfum do balsamu do ciała. Zatrzymasz zapach do kolejnego mycia.

Nasz hit
Darling Kylie Minogue. Zmysłowy, kwiatowy bukiet przełamany został świeżością białej lilii. Zapach kuszący i zarazem energetyczny, 30 ml, 115 zł


DEZODORANTY
Nie zmniejszają wydzielania potu, ale hamują rozwój bakterii rozkładających go, co zapobiega przykremu zapachowi. Dobry dezodorant działa co najmniej 10 godzin.

Wybierz, gdy:
- Pocisz się mało, ale chcesz być pewna, że niemiła woń się nie pojawi.
- Lubisz, by świeży zapach towarzyszył ci stale. Wiele dezodorantów zawiera substancje zapachowe w mikroskopijnych kapsułkach, które reagują na zmianę temperatury ciała. Gdy rośnie ona podczas upału lub w stresie, kapsułki otwierają się i uwalniają dodatkowe "porcje" zapachu.

Jak stosować?
- Rano i wieczorem na umyte i wydepilowane pachy.

Nasz hit
Perfumowany dezodorant o świeżym, owocowo-zielonym zapachu Nothing Less, Gosh (19,90 zł)

Intymna świeżość
Poczucie świeżości może ci towarzyszyć także w trudnych dniach miesiączki. Wybierz podpaski o kwiatowym zapachu. Te o nazwie Naturella pachną rumiankiem, który ma właściwości antyseptyczne i koi podrażnienia. Pod szyldem Bella właśnie pojawiła się nowość: Bella Perfecta Deo Fresh. Oferowana jest w dwóch wariantach: Rose pachnie różą, a Violet – fiołkiem. Bardzo lubiany przez kobiety, delikatny kwiatowy aromat zamknięty w podpaskach znacznie przedłuża poczucie świeżości po myciu. Sprzyja jej także budowa podpasek: przewiewna warstwa zewnętrzna pozwala skórze swobodnie oddychać, a superchłonny wkład zatrzymuje wilgoć wewnątrz podpaski. Pomogą ci przetrwać upał.

Elżbieta Szczurowska/Przyjaciółka