Kupuj rozsądnie. Nigdy na bazarze, bo tam kosmetyki na przemian są przemrażane i wygrzewane na słońcu. Unikaj też tych z półek sklepowych podgrzewanych przez mocne lampy oświetleniowe.
Przechowuj należycie. Chroń przed wilgocią, światłem i wysoką temperaturą (z dala od kaloryfera).
Dokładnie zamykaj. Powietrze jest wrogiem kosmetyków. Częste otwieranie lub niedomknięcie opakowania skraca ich życie.
Krem wyjmuj szpatułką, nie palcem. Płynne preparaty wylewaj małymi porcjami na dłoń, nie dotykając brzegu buteleczki. Bakterie nie dostaną się wtedy do opakowania.
Dobra rada: Nie otwieraj kilku kremów naraz. Czas przydatności liczy się od otwarcia słoika. Nawet przechowywanie w lodówce ich nie uratuje
Masz pytanie dotyczące kosmetyków? Zadaj je na uroda.pl
Okres przydatności kosmetyków:
Kremy, balsamy
Trwałość: Jeśli na opakowaniu nie ma innych zaleceń, po otwarciu można ich używać bez obaw przez 6–12 miesięcy.
Niepokojące objawy: Przykry zapach, zmienione zabarwienie lub konsystencja (rozwarstwienie, grudki, kłaczki), przyschnięta powierzchnia.
Czym grozi używanie po terminie: W zepsutym kremie dobroczynne składniki mogą się zmienić w substancje drażniące. Mogą wywołać uczulenie lub stan zapalny.
Tusz do rzęs, eye-liner
Trwałość: Po otwarciu zachowują swoje właściwości przez 3–6 miesięcy. Nieszczelne zamknięcie może ten czas skrócić do kilku tygodni.
Niepokojące objawy: Tusz jest zbrylony lub osypuje się, ma kwaśny zapach. Szczoteczka jest posklejana. Po nałożeniu tuszu na rzęsy szczypią cię oczy.
Czym grozi używanie po terminie: Stary albo zepsuty tusz poskleja włoski, będzie się osypywać. Może podrażnić śluzówkę oka, a nawet spowodować zapalenie spojówek.
Pomadka do ust
Trwałość: Ogólna trwałość – do 3 lat. Zależy to od zawartości tłuszczu: im więcej go w kosmetyku, tym szybciej traci swoją świeżość.
Niepokojące objawy: Pomadka zmieniła kolor, zrobiła się twarda, sucha, ma dziwny smak lub zapach. Pojawiły się na niej kropelki wody lub tłuszczu.
Czym grozi używanie po terminie: Nie używaj takiej szminki – możesz uwrażliwić delikatną skórę ust i spowodować trudne do wyleczenia zapalenie czerwieni wargowej.
Cienie, pudry prasowane
Trwałość: Są bardzo trwałe – nawet do 3–4 lat. Jednak w zetknięciu z powietrzem oraz potem i łojem
z aplikatora szybciej się psują.
Niepokojące objawy: Powierzchnia kosmetyku stała się twarda, co uniemożliwia jego użycie. Jest pokryta ciemniejszą, zatłuszczoną warstwą.
Czym grozi używanie po terminie: Spróbuj zdjąć stwardniałą warstwę. Jeżeli jednak kosmetyk jest stary, lepiej się go pozbądź. Nałożenie na skórę może ją podrażnić.
Perfumy, wody toaletowe
Trwałość: Im więcej w nim alkoholu, tym jest trwalszy. Zapach powinien pozostać niezmieniony co najmniej pół roku od otwarcia flakonu.
Niepokojące objawy: Zmieniony zapach. Inne niż na początku zabarwienie zawartości flakonu. Jej zmętnienie lub pojawienie się osadu w buteleczce.
Czym grozi używanie po terminie: Nawet jeśli zmieniona kompozycja ci odpowiada, nie używaj już tych perfum. W zetknięciu ze skórą kosmetyk może stać się alergenem.