Dermale – co to takiego?

Dermal/fot. Fotolia
Dermal to jedna z form modyfikacji ciała – przypomina kolczyk, który można umieścić w nietypowych miejscach, np. w biodrze lub głowie. Na czym polega zabieg założenia dermala? Jak należy pielęgnować dermal? Gdzie można poddać się zabiegowi? Ile wynosi koszt dermala? Jakie jest ryzyko posiadania dermala?
/ 14.06.2012 12:06
Dermal/fot. Fotolia

Czym są dermale?

Dermale to jedna z form modyfikacji ciała. Ten rodzaj ozdoby swoim wyglądem przypomina zwykły kolczyk. Dermale umieszcza się zazwyczaj w nietypowych miejscach na ciele. Bardzo często zwolennicy tego typu modyfikacji ciała decydują się na zamieszczenie jej na biodrze, brwi, palcu, uszach, wardze, a niekiedy głowie. Zdarza się, że dermale stanowią ozdoby piersi (często znajdują się pomiędzy piersiami) lub penisa. Wszystko zależy tak naprawdę od fantazji osoby, która decyduje się na taki piercing.

Okazuje się, że dermale są korzystniejszymi ozdobami ciała niż tzw. surface, które mogą migrować i nie są tolerowane przez organizmy niektórych osób.

Pielęgnacja dermala

Po zabiegu nie powinno się:

  • (przez pewien czas) korzystać z naturalnych kąpielisk i basenów,
  • miejsca z tą ozdobą wystawiać na słońce,
  • opalać
  • uprawiać sport (przez pewien czas po zabiegu).

Należy zwracać uwagę, by nie zaczepić ubraniem dermala i nie poruszyć rany. Warto używać delikatnej, luźnej, bawełnianej odzieży lub bielizny – w zależności od miejsca, w którym znajduje się ozdoba.

Przekłute miejsce należy odpowiednio pielęgnować. Niektórzy w pierwszych dniach używają specjalnych środków dostępnych w aptekach, które służą dezynfekcji skóry, pielęgnacji ran, stymulują procesy gojenia się ran. Warto je stosować nawet kilka razy dziennie.

Jak to się robi?

Dermale umieszcza się w ciele na różne sposoby. Wykorzystuje się do tego chociażby igły lub skalpela. Zabieg wymaga niezwykłej precyzji. Zarówno wykorzystywane narzędzia, jak i sam kolczyk, powinny być wysterylizowane. Zabieg powinna wykonywać wykwalifikowana i doświadczona osoba.

Osoba wykonująca piercing powinna dokładnie oczyścić skórę, w której będzie umieszczona ozdoba. Następnie należy zrobić otwór w skórze (przy pomocy igły chirurgicznej), który może dochodzić aż do warstwy mięśniowej. Dermale zamieszcza się w ciele poprzez wsunięcie pod skórę znacznej części ozdoby. Widoczne pozostaje w zasadzie jedynie jej zakończenie – zazwyczaj kuleczki.

Początkowo miejsce przekłucia będzie czerwone. Po umieszczeniu ozdoby może wystąpić niewielkie krwawienie. Można także zaobserwować obrzęk, co jest dość powszechne chociażby w przypadku dermali na karku.

Zobacz też: Hand web - kolczyk w ręku

Z jakim ryzykiem wiąże się posiadanie dermali?

Umieszczenie takiego piercingu zazwyczaj wiąże się z ryzykiem wystąpienia zakażenia, odrzucenia przez ciało ozdoby. Są jednak takie miejsca na ciele, w których przekłuwaniu należy zachować szczególną ostrożność i naprawdę warto zastanowić się, czy zabieg w tym miejscu jest konieczny. Dużą popularnością cieszą się dermale w okolicach oczu. Skóra w tym miejscu jest delikatna, cienka. To bolesne miejsce i nie do końca bezpieczne.

Gdzie to zrobić?

Okazuje się, że zamieszczenie dermali nie jest takie proste, bowiem niewiele salonów decyduje się na wykonywanie tego rodzaju modyfikacji. Poza tym pojawiają się wątpliwości, czy osoba, która odbyła kurs piercingu, powinna zajmować się dermalami? Niektórzy decydują się na umieszczenie tych ozdób w ciele samodzielnie.

Jaka jest cena dermali?

Ten rodzaj ozdoby bez problemu można kupić w sklepach internetowych. Ceny dermali zaczynają się od ok. 30–40 złotych w zależności od sklepu. Najczęściej można dostać ozdoby wykonane z chirurgicznego tytanu.

Zobacz też: Czy kolczyk w penisie zwiększa doznania seksualne?

Redakcja poleca

REKLAMA